Gelsenkirchen, Germany. 20th June, 2024. Riccardo Calafiori (5) of Italy fighting for the ball with Lamine Yamal (19) of Spain during a soccer game between the national teams of Spain and Italy on the 2nd matchday in Group B in the group stage of the UEFA
Reacția Federației Spaniole de Fotbal, după ce a aflat că poate fi amendată din cauza lui Lamine Yamal
5
Foto Scene neverosimile la EURO: un bărbat și-a pus cagula și s-a cățărat pe acoperișul stadionului! Ce a urmat
England v Slovakia: Round of 16 - UEFA EURO 2024
Live Text Anglia - Slovacia 0-0, digisport.ro. Recordul lui Istvan Kovacs, în pericol! Start încins de meci la Gelsenkirchen
FCSB
DRUMUL SPRE TITLU

Elveția - Germania 1-1. Trupa lui Murat Yakin s-a calificat în optimile EURO 2024

23.06.2024, 23:52

Elveția și Germania au remizat, scor 1-1, iar trupa lui Murat Yakin (49 de ani) a obținut calificarea în optimile EURO 2024.

Euro 2024:- Germany
Kai Havertz (centru), în meciul Elveția - Germania / Foto: Profimedia
  • Media: Digi Sport Special, luni, 17:30, DGS 1

• Media: Fotbal Club, luni, 20:55, DGS 1

Golurile acestei partide au fost marcate de Dan Ndoye (minutul 28) pentru elvețieni, respectiv Niclas Fullkrug (minutul 90+2) pentru nemți.

În celălalt meci al grupei, Ungaria a învins-o pe Scoția, scor 1-0, astfel că cele două echipe care s-au calificat direct în fazele eliminatorii din Grupa A sunt Elveția și Germania.

Elveția - Germania 1-1. Adversara României din preliminarii s-a calificat în optimi

În prima repriză, nemții au început mai bine și au presat la poarta lui Yann Sommer. În cele din urmă, în minutul 17, ”Mannschaft-ul” a deschis scorul prin Robert Andrich, dar reușita acestuia a fost anulată pentru un fault comis în prealabil de Jamal Musiala.

În minutul 28, elvețienii au dat lovitura și au deschis scorul prin Dan Ndoye, care l-a învins pe Manuel Neuer din câțiva metri. Acesta a fost și scorul final al primei reprize, de 1-0 pentru Elveția în fața Germaniei.

În repriza a doua, germanii au început mai bine și și-au creat mai multe situații periculoase la poarta lui Sommer. Însă, și de această dată, tot elvețienii au fost cei care au marcat, însă reușita lui Ruben Vargas a fost anulată pentru ofsaid.

În minutele de prelungire (minutul 90+2), Germania a revenit în atac și a reușit să egaleze pe tabela din marcaj prin Niclas Fullkrug, care l-a învins pe Yann Sommer cu o lovitură de cap din interiorul careului mic. În cele din urmă, scorul final al partidei fost 1-1.

WhatsApp Image 2024-06-24 at 00.01.07
Clasamentul final al Grupei A de la EURO 2024 / Foto: Sofascore

Elveția - Germania 1-1

Min. 90+4: Final de meci!

Min. 90+2: Gool Germania! Raum a centrat în careu din flancul stâng, iar Fullkrug a trimis cu capul în poarta lui Sommer.

Min. 89: Ocazie Elveția! Vargas a șutat puternic la colțul scurt, dar Neuer a intervenit superb și a respins mingea în corner.

Min. 85: Ocazie Germania! Kroos a centrat în careu din corner, iar Havertz a trimis mingea în bara transversală cu o lovitură de cap.

Min. 84: Gol anulat pentru Elveția! Vargas a marcat în poarta lui Neuer, dar reușita sa a fost anulată pentru ofsaid.

Min. 70: Ocazie mare Germania! Musiala i -a pasat în fața porții lui Kimmich, care a pierdut un tempo și a șutat din câțiva metri doar în blocajul lui Akanji.

Min. 68: Ocazie Germania! Havertz a trimis puțin peste poartă cu o lovitură de cap din interiorul careului mic.

Min. 63: Ocazie Germania! Raum a șutat puternic de la peste 30 de metri, dar mingea s-a dus peste poarta Elveției.

Min. 50: Ocazie Germania! Wirtz i-a pasat pe culoar lui Havertz, însă acesta a tras pe centrul porții din marginea careului de 16 metri, iar Sommer a respins ușor balonul.

Min. 46: A început repriza a doua!

Min. 45+1: Pauză!

Min. 41: Ocazie Germania! Kroos a centrat în careul mic, dar Rudiger a reluat slab cu capul spre poarta lui Sommer.

Min. 31: Ocazie Elveția! Ndoye a șutat din marginea careului de 16 metri, dar Neuer a intervenit salvator și a respins mingea în corner.

Min. 28: Gool Elveția! Ndoye a fost găsit în interiorul careului, iar acesta a trimis din prima în poarta lui Neuer cu un șut la colțul scurt.

Min. 17: Gol anulat pentru Germania! Andrich a marcat printr-un șut la colțul scurt de la peste 25 de metri, dar reușita sa a fost anulată pentru un fault comis în prealabil de Musiala în careu.

Min. 1: A început partida!

WhatsApp Image 2024-06-23 at 21.00.00
Echipele de start la meciul Elveția - Germania / Foto: Sofascore

Echipele de start

Elveția: Sommer - Schar, Akanji, Rodriguez - Widmer, Freuler, Xhaka, Aebischer - Rieder - Embolo, Ndoye

Rezerve: Amdouni, Duah, Elvedi, Jashari, Kobel, Mvogo, Okafor, Shaqiri, Sierro, Steffen, Stergiou, Vargas, Zakaria, Zesiger, Zuber

Antrenor: Murat Yakin

Germania: Neuer - Kimmich, Rudiger, Tah, Mittelstadt - Andrich, Kroos - Musiala, Gundogan, Wirtz - Havertz

Rezerve: Anton, Baumann, Beier, Can, Fuhrich, Fullkrug, Gross, Henrichs, Koch, Muller, Raum, Sane, Schlotterbeck, Ter Stegen, Undav

Antrenor: Julian Nagelsmann

Germania este deja calificată în faza optimilor de finală, după ce le-a învins pe Scoția, scor 5-1, în meciul inaugural de la EURO 2024, și pe Ungaria, 2-0.

De cealaltă parte, Elveția a adunat patru puncte în urma victoriei cu Ungaria, scor 3-1, și remizei cu Scoția, scor 1-1.

Adversara naționalei României din preliminariile pentru EURO 2024 are cele mai mari șanse să se califice în optimi și are nevoie de doar un punct pentru a fi sigură că va termina grupa pe locul doi.

Totuși, în cazul unei înfrângeri, Elveția poate ajunge în faza următoare a turneului final de pe locul trei pentru că la această ediție a EURO 2024 cele mai bune patru formații clasate pe locurile trei se califică în optimi.

Clasament Grupa A

clasament
Clasament Grupa A / Foto: Captură digisport.ro

Etichete: germania , elvetia

Două surori din Italia au găsit o sumă uriașă în pivnița bunicului lor. Când au mers la bancă, bucuria lor s-a transformat în coșmar

Două surori din Genova au găsit o sumă uriașă de bani în timp ce făceau curățenie în pivnița...

Munich Football Arena, Munich, Germany. 17th June, 2024. Euro 2024 Group E Football, Romania versus Ukraine; Radu Dragusin celebrates their win Credit: Action Plus Sports/Alamy Live News
Ce lovitură: ”Radu Drăgușin a spus 'Da' pentru transfer”

Fără precedent! Presa britanică a spus cum se va termina România - Olanda
Euro 2024: Romania - Ukraine
Meciul Germania - Danemarca de la EURO 2024, întrerupt dintr-un motiv rar
fulger
UEFA i-a dat interzis României! Ce se întâmplă cu ”Tricolorii” înaintea ”optimei” cu Olanda
Slovakia vs Romania - Uefa Euro 2024, Germany, Frankfurt - 26 Jun 2024
Anunțul făcut în Italia, la nici 24 de ore de la rușinea de proporții de la EURO
profimedia-0885785487

Olandezii au decretat! Cine e ”Tricolorul” de care se tem. ”E foarte bun”
Slovakia v Romania, UEFA European Championship 2024, Group E, Football, Frankfurt Arena, Frankfurt am Main, Germany - 26 Jun 2024
PSG e ”disperată” să scape de un star și l-a oferit la ”jumătate de Turcia”
Exclusiv Cristi Chivu a descris în doar câteva cuvinte naționala Olandei, înaintea meciului cu România
chivu
Murat Yakin, după ce a eliminat-o pe Italia de la EURO 2024: ”Am fost șocat”
Murat Yakin (Schweiz, Trainer) , Fussball, UEFA , Europa Meisterschaft, (Achtelfinale) 2024, Schweiz vs. Italien, 29.06.
Video Faza zilei la EURO! Ce s-au gândit să facă doi danezi pe stadionul din Dortmund
fani
Bunică de 61 de ani, val de reacții după ce a făcut publică o imagine din tinerețe: „E incredibil cât de frumos îmbătrânești!”
A murit prima femeie care l-a învins pe Gigi Becali! Ce decizie a luat patronul FCSB după eșecul din 2000
Gicu Grozav a semnat pe doi ani! Unde va juca fostul internațional
De 15 ani, Liam Neeson se plimbă cu aceeași femeie în parc. Acum, actorul și-a făcut curaj și i-a transmis un mesaj soțului acesteia
Val de reacții după ce Delia a apărut în lenjerie intimă. La 42 de ani, arată demențial: „Acum ești prea dezbrăcată!”
România – Olanda, cu o mare problemă pentru noi: ce am pierdut, odată cu calificarea în optimi
Oficial. Câți bani trebuie să plătească pensionarii ca să primească adeverința cu pensia recalculată?
Doliu uriaș în cinematografia românească! A murit actrița Ileana Stana Ionescu
Ce decizie a luat șeful arbitrilor în legătură cu Istvan Kovacs. Românul a avut o prestație contestată la Cehia - Turcia
Julian Nagelsmann ”pune paie pe foc” după controversele din Germania - Danemarca. Ce i-a spus unui jucător danez