profimedia-0886425494
Video Neașteptat! Cine a fost singurul jucător care a venit către Ronaldo, după ce a ratat penalty în prelungiri
nesu
Mihai Neșu, convins că România poate produce marea surpriză cu Olanda: ”Ne-am autodepășit în ultimii ani”
Screenshot 2024-07-02 at 17.50.32
Echipa României pentru meciul cu Olanda! Cine e înlocuitorul lui Bancu + Surpriză uriașă
LIVE Fotbal Club

Foto Anglia - Slovacia 1-1 (2-1 d.p.) | Ce meeeci! Slovacii erau calificați în min. 90+4. Salvatorul Bellingham! Urmează Elveția

30.06.2024, 21:37

Anglia și Slovacia au oferit cel mai electrizant meci de până acum de la EURO 2024.

Screenshot 2024-06-30 at 21.45.58
Jude Bellingham / Foto: Getty Images
  • Media: Liga Digisport, marți, 15:30, DGS 1

• Media: Fotbal Club, marți, 21:00, DGS 1

Naționala Angliei, care este considerată una dintre principalele favorite la câștigarea turneului, s-a chinuit și a obținut o calificare cu mari emoții, după ce s-a impus cu 2-1, după extra-time

Anglia - Slovacia 1-1 (2-1 d.p.). Slovacii erau calificați în minutul 90+4

Reprezentativa Albionului are prima șansă la trofeul european, conform statisticilor, dar pe teren Kane și colegii săi au suferit teribil pentru calificarea în sferturi.

Slovacii au început foarte bine și au deschis scorul în minutul 25, grație unei execuții a lui Ivan Schranz, golgheterul naționalei sale la acest EURO. Elevii lui Southgate au fost marcați de acest gol și nu au reușit deloc să ajungă cu mingea la poartă adversă.

Abia în repriza a doua, englezii au arătat că pot reveni. Foden a marcat, în minutul 50, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. Paradoxal, după aceea tot slovacii au fost mai activi, iar finalul a fost interzis cardiacilor.

Rice a trimis în bară în minutul 81, după care Bellingham a marcat golul speranței pentru Anglia în minutul 90+5, astfel că echipa calificată s-a decis în extra-time.

Britanicii au ieșit extrem de motivați de la vestiare, iar Kane a marcat chiar în primul minut. Slovacii nu au clacat, dar nu au mai avut șansa de a intra în meci, așa că Elveția - Anglia e primul sfert de la EURO 2024.

Min. 120+3 - FINAL. ANGLIA s-a calificat în sferturi și va evolua cu Elveția pentru un loc în semifinale.

Min. 109 - Schimbare Slovacia. A ieșit Pekarik, a intrat Tupta.

Min. 109 - Cartonaș galben, Slovacia. Vavro, pentru un fault asupta lui Eze

Min. 106 - A început a doua repriză a prelungirilor.

Min. 106 - Dublă schimbare Anglia. A ieșit Bellingham, a intrat Gallagher.
A ieșit Kane, a intrat Konsa.

Min. 105+2 - Finalul primei reprize de extra-time.

Min. 105+1 - OCAZIE Slovacia! Pekarik, fundașul dreapta, a ratat din doi metri. A trimis peste transversală.

Min. 91 - GOOOL Anglia: 2-1, Kane! Atacantul lui Bayern a marcat, cu capul, din interiorul careului, după o centrare perfectă a lui Toney.

Min. 91 - A început prima repriză de prelungiri.

Min. 90+8 - Finalul celor 90 de minute. Urmează două reprize de prelungiri.

Min. 90+5 - GOOOL Anglia: 1-1, Bellingham! Starul lui Real Madrid a egalat după o execuție de play-station. A marcat dintr-o foarfecă senzațională și trimite meciul în prelungiri.

Min, 90+4 - Schimbare Anglia. A ieșit Foden, a intrat Toney

Min. 90+3 - Schimbare Slovacia! A ieșit Schranz, a intrat Gyomber

Min. 84 - Schimbare Anglia. A ieșit Mainoo, a intrat Eze.

Min. 81 - Dublă schimbare Slovacia. A ieșit Duda, a intrat Benes.
A ieșit Kucka, a intrat Bero.

Min. 81 - BARĂ ANGLIA! Rice a șutat din apropierea liniei careului de 16 metri, dar mingea a lovit bara din dreapta porții. Balonul a revenit în teren, după care Kane a încercat o reluare, dar a lovit slab și s-a dus peste poartă.

Min. 78 - OCAZIE ANGLIA! Kane, de pe linia careului de 6 metri, a reluat cu capul foarte puțin pe lângă bara din dreapta porții, după o centrare perfectă a lui Foden.

Min. 77 - Cartonaș galben Slovacia, Pekarik

Min. 66 - Schimbare Anglia. A ieșit Trippier, a intrat Palmer.

Min. 61 - Dublă schimbare Slovacia.
A ieșit Haraslin, a intrat Suslov
A ieșit Strelec, a intrat Bozenik

Min. 55 - Ocazie Slovacia! Strelec a fost la un pas de a marca un gol antologic. Atacantul a profitat de o mare eroare de-a englezilor și a șutat la poartă de la aproximativ 50 de metri, dar mingea a trecut puțin pe lângă bara din stânga porții.

Min. 50 - GOL ANULAT ANGLIA! Foden a îndeplinit o simplă formalitate, din trei metri, după o pasă la întâlnire a lui Trippier, dar atacantul lui City se afla în ofsaid.

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45+4 - Pauză.

Min, 45+1 - Cartonaș galben Slovacia: Skriniar

Min. 25 - GOOOL Slovacia: 0-1, Ivan Schranz! Fostul coleg al lui Stanciu, de la Slavia Praga, bine deschis în careu, a finalizat la colțul lung.

Min. 17 - Cartonaș galben Anglia, Bellingham. Pentru un fault.

Min. 13 - Cartonaș galben Slovacia: Kucka. A oprit un contraatac de-al englezilor. Recordul lui Istvan Kovacs, cel care a arătat 19 cartonașe galbene și două roșii la Cehia - Turcia 1-2 este în pericol.

Min. 7 - Cartonaș galben Anglia, Mainoo.

Min. 5 - Ocazie mare Slovacia. Hancko, din poziție bună, în interiorul careului, a trimis milimetric pe lângă bara din stânga porții.

Min. 3 - Cartonaș galben Anglia: Guehi, pentru un fault la Strelec. În cazul în care Anglia se va califica, fundașul nu va putea evolua cu Elveția, din cauza cumului de cartonașe.

Min. 1 - Lovitura de start le-a aparținut englezilor.

UPDATE Ora 18:30. Echipele de start

Anglia: Pickford - Walker, Stones, Guehi, Trippier - Mainoo, Rice, Saka - Bellingham, Foden, Kane
Rezerve: Shaw, Ramsdale, Konsa, Dunk, Gallagher, Toney, Gordon, Watkins, Bowen, Eze, Gomez, Henderson, Palmer, Wharton, Alexander-Arnold

Slovacia: Dubravka - Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko - Kucka, Lobotka, Duda - Schranz, Strelec, Haraslin
Rezerve: Obert, Rigo, Gyomber, Suslov, Tupta, Benes, Rodak, Hrosovsky, De Marco, Duris, Bero, Ravas, Sauer, Kosa, Bozenik.

Meciul dintre Anglia și Slovacia se anunță unul dezechilibrat, mai ales prin prisma diferenței majore de valoare care există între cele două loturi (156,4 milioane de euro - Slovacia vs. 1,52 miliarde de euro - Anglia), dar și a rezultatelor înregistrate până acum în meciurile directe.

Concret, în cele 6 partide jucate între cele două echipe, Anglia a obținut 5 victorii, iar un duel s-a terminat la egalitate (0-0 în grupa de la EURO 2016).

La acest Campionat European, Anglia a câștigat în fața Serbiei, scor 1-0, și a remizat cu Danemarca (scor 1-1) și Slovenia (scor 0-0). De partea cealaltă, Slovacia a învins-o pe Belgia (scor 1-0), a pierdut cu Ucraina (scor 1-2) și a terminat la egalitate cu România (scor 1-1).

Partida Anglia-Slovacia se va juca pe Veltins Arena din Gelsenkirchen, iar partida va fi arbitrată o brigadă turcă condusă de Halil Umut Meler.

Echipa care se va impune în acest duel o va înfrunta în sferturile EURO 2024 pe Elveția, cea care a învins-o pe Italia în optimi, scor 2-0.

Echipe probabile la meciul Anglia- Slovacia:

Anglia: Pickford - Walker, Stones, Guehi, Trippier - Mainoo, Ric - Saka, Bellingham, Foden - Kane

Slovacia: Dubravka - Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko - Kucka, Lobotka, Duda - Schranz, Bozenik, Haraslin

Etichete: anglia , optimi , slovacia , euro 2024

Grecii sunt furioși peste măsură. Luni au primit cea mai proastă veste posibilă pentru ei

În timp ce companiile din țările din întreaga lume cochetează cu ideea de a implementa săptămâna de...

Screenshot 2024-07-01 at 16.16.25
Florin Prunea a văzut noile echipamente ale FCSB-ului și a rostit un singur cuvânt, în direct la TV

Supercomputerul Opta a făcut predicția, înainte de România - Olanda
MUNICH, GERMANY, 27 JUNE 2024: Romania vs Netherlands Euro 2024 Last of 16 football match, play off of Europe Soccer Tournament. Official Adidas Ball
E gata! Anunțul făcut de Cristiano Ronaldo, după ce a plâns în hohote pe teren
profimedia-0886431493
Răsturnare de situație! Decizia UEFA în cazul lui Jude Bellingham, după gestul incalificabil din meciul cu Slovacia
England v Slovakia: Round of 16 - UEFA EURO 2024
Tot ce trebuie să știi despre EURO 2024: grupele, programul complet, stadioanele și premiile în bani
Munich, Bavaria, Germany - 13 May 2024: Themed picture Football EURO 2024: Henri Delaunay Cup of UEFA EURO, EM, Europame

Exclusiv Adrian Mutu a vrut să se ducă la România - Olanda, avea bilete la meci, dar a apărut o problemă: ”Ceva incredibil”
adrian
A venit ”nota de plată”! Decizia UEFA în cazul României, după cele întâmplate la EURO
Euro 2024: Romania - Ukraine
Exclusiv Adrian Mutu e categoric înainte de România - Olanda: ”Poate fi bătută! Nu mi se pare puternică!”
FOTBAL:TEAM ROMANIA-WORLD STARS, MECI RETRAGERE ADRIAN MUTU (12.06.2022)
Ofertă extraordinară chiar în cantonamentul naționalei, din Germania: 4 milioane de euro!
Echipa de start a României cu Olanda în optimi la EURO! Doi titulari noi și o mișcare tactică spectaculoasă
A fost diagnosticată cu scleroză multiplă, dar continuă să arate uimitor. Cum a apărut Selma Blair la Săptămâna Modei de la Paris
Vârsta, doar un număr pentru ea. Loredana Groza, trup de zeiță într-o fustă super scurtă, la 54 de ani. Fanii: „Absolut divină!”
România – Olanda, fără „scurtături" astăzi: suntem obligați să facem ce n-am mai reușit de 15 zile
2.500 lei amendă pentru românii care stau la țară și își curăță curtea. Pentru ce au nevoie de aviz?
Unde pot vedea bucureștenii meciul România – Olanda. Pe unde sunt ecrane uriașe, dar si pe ce stadioane se poate urmări
Selecționerul a decis. Ei vor fi executanții României de la 11 metri, în meciul cu Țările de Jos
Exclusiv Reverență în fața lui Edi Iordănescu, înainte de România - Olanda: ”Să fie mult mai apreciat!”