Germany - UEFA EURO 2024 - Austria vs France - 15/06/2024
Oficial Verdict final pentru cea mai mare controversă de arbitraj a anului: UEFA a recunoscut că a greșit!
vestiar romania munchen (1)
Ce s-a întâmplat acum cu scrisoarea lăsată de români în vestiar, la Munchen, după eliminarea de la EURO 2024
Rangers Training, The Rangers Training Centre, Glasgow, UK - 02 Oct 2024
Presa din Scoția crede că Philippe Clement va lua o decizie-surpriză în cazul lui Ianis Hagi
LIVE Liga a 2-a: Metaloglobus-FC Arges
Etapa 9

Anglia - Elveția 1-1 (5-3 d. l. d.). Englezii s-au calificat în semifinalele EURO 2024

06.07.2024, 21:54

Anglia s-a calificat în semifinalele EURO 2024, după ce a învins-o în sferturi pe Elveția, scor 1-1 (5-3 d. l. d.).

Fans watching England v Switzerland - UEFA Euro 2024
Fanii naționalei Angliei, la sfârșitul partidei cu Elveția / Foto: Profimedia
  • SuperLiga: CFR - Poli Iași, sâmbătă, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Oțelul - Universitatea Craiova, sâmbătă, 21:30, DGS 1

Golurile acestei partide au fost marcate de Bukayo Saka (minutul 80) pentru englezi, respectiv Breel Embolo (minutul 75) pentru elvețieni. La faza loviturilor de departajare, singurul jucător care a ratat de la punctul cu var a fost Manuel Akanji (28 de ani), fundașul central al Elveției.

Anglia - Elveția 1-1 (5-3 d. l. d.). Trupa lui Gareth Southgate, în semifinalele EURO 2024

În prima repriză a duelului de pe Merkur Spiel-Arena din Dusseldorf cele două echipe nu și-au creat ocazii importante și au ales să se ocupe mai mult de faza defensivă. În cel de-al doilea act, Anglia și Elveția au ieșit la joc, iar acest lucru a dus și la apariția golurilor. Astfel, în minutul 75, elvețienii au deschis scorul prin Breel Embolo, care a fost servit excelent în fața porții de Dan Ndoye.

Însă, avantajul trupei pregătite de Murat Yakin a durat doar 5 minute, asta deoarece în minutul 80, Anglia a egalat pe tabela de marcaj după execuția superbă a lui Bukayo Saka, care l-a învins pe Yann Sommer cu un șut plasat la colțul lung.

În cele din urmă, cele două echipe s-au aflat la egalitate, scor 1-1, după expirarea timpului regulamentar de joc, astfel că partida a intrat în prelungiri. Însă, nicio echipă nu a reușit să puncteze decisiv în cele două reprize de câte 15 minute, astfel că duelul a fost tranșat la loviturile de departajare. În această fază, englezii s-au impus cu 5-3 și, astfel, s-au calificat în semifinalele EURO 2024, unde o vor înfrunta pe câștigătoarea duelului Olanda - Turcia

Anglia - Elveția 1-1 (5-3 d. l. d.)

Gool Anglia! Alexander-Arnold l-a învins pe Sommer, iar Anglia s-a calificat în semifinalele EURO 2024.

Gool Elveția! Amdouni a transformat de la 11 metri.

Gool Anglia! Toney a marcat de la punctul cu var.

Gool Elveția! Shaqiri l-a învins pe Pickford.

Gool Anglia! Saka a punctat de la 11 metri.

Gool Elveția! Schar a transformat de la punctul cu var.

Gool Anglia! Bellingham ”l-a executat” pe Sommer de la 11 metri.

Ratare Elveția! Pickford a parat șutul lui Akanji.

Gool Anglia! Palmer a transformat de la punctul cu var.

Info: S-a început executarea loviturilor de departajare.

Min. 120+1: S-au terminat și cele două reprize de prelungiri. Meciul se va decide la penalty-uri.

Min. 119: Ocazie Elveția! Amdouni a șutat puternic de la marginea careului de 16 metri, dar Pickford a respins balonul în lateral.

Min. 117: Ocazie mare Elveția! Shaqiri a trimis în bara transversală direct din corner.

Min. 113: Ocazie Elveția! Schar a primit mingea în lateral, a șutat din voleu, dar mingea s-a dus mult peste poarta lui Pickford.

Min. 106: A început a doua repriză de prelungiri.

Min. 105: S-a terminat prima repriză a prelungirilor.

Min. 102: Ocazie Anglia! Bellingham a șutat din interiorul careului, dar Sommer a prins mingea fără probleme.

Min. 94: Ocazie Anglia! Rice a șutat puternic de la peste 25 de metri, dar Sommer a respins mingea în corner.

Min. 91: A început prima repriză a prelungirilor.

Min. 90+4: S-a terminat timpul regulamentar de joc. Scorul meciului Anglia - Elveția este 1-1, iar partida intră în prelungiri.

Min. 90+3: Ocazie Elveția! Widmer a centrat în careu pentru Embolo, care a ratat reluarea spre poartă. Ulterior, balonul a ajuns la Zuber care, din întoarcere, a trimis mult peste poartă.

Min. 85: Cartonaș galben Elveția! Widmer a fost avertizat.

Min. 80: Gool Anglia! Saka, aflat în afara careului, a șutat la colțul lung și l-a învins pe Sommer.

Min. 75: Gool Elveția! Ndoye, aflat în flancul drept, i-a pasat în fața porții lui Embolo, iar acesta a băgat mingea în plasă.

Min. 67: Cartonaș galben Anglia! Kane a fost avertizat.

Min. 66: Ocazie Elveția! Aebischer a șutat din prima de la marginea careului de 16 metri, însă mingea s-a dus mult peste poarta lui Pickford.

Min. 57: Ocazie Elveția! Embolo a lovit mingea cu capul și a trimis pe poartă, dar Pickford a prins balonul fără probleme.

Min. 46: A început repriza a doua!

Min. 45+1: Pauză!

Min. 45: Ocazie Anglia! Saka s-a infiltrat în careu, i-a pasat în fața porții lui Mainoo, însă șutul acestuia a fost blocat de Xhaka.

Min. 33: Cartonaș galben Elveția! Schar este avertizat.

Min. 16: Fază periculoasă Anglia! Kane a căzut în careul advers, după un duel cu Schar, însă arbitrul Daniele Orsato a lăsat jocul să continue.

Min. 1: A început partida!

WhatsApp Image 2024-07-06 at 17.57.07
Echipele de start de la Anglia - Elveția / Foto: Sofa Score

Echipele de start în Anglia - Elveția

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Konsa - Trippier, Mainoo, Rice, Saka - Bellingham, Foden - Kane

Rezerve: Alexander-Arnold, Bowen, Dunk, Eze, Gallagher, Gomez, Gordon, Henderson, Palmer, Ramsdale, Shaw, Toney, Watkins, Wharton

Selecționer: Gareth Southgate

Elveția: Sommer – Schar, Akanji, Rodriguez – Rieder, Freuler, Xhaka, Aebischer - Ndoye, Embolo, Vargas

Rezerve: Amdouni, Duah, Elvedi, Jashari, Kobel, Mvogo, Okafor, Shaqiri, Sierro, Steffen, Stergiou, Widmer, Zakaria, Zesiger, Zuber

Selecționer: Murat Yakin

Anglia, care a avut prestații ”șterse” la EURO 2024, vine după meciul dramatic cu Slovacia, când Jude Bellingham a trimis meciul în prelungiri în 90+5. Harry Kane a marcat golul victoriei în prima repriză a prelungirilor.

De partea cealaltă, Elveția, una dintre ”revelațiile” Campionatului European din Germania, a eliminat campioana en-titre, Italia, scor 2-0.

Jude Bellingham poate evolua în meciul cu Elveția. A fost suspendat, dar suspendarea este valabilă un an

Jude Bellingham (21 de ani) a oferit un moment regretabil după ce a marcat în meciul Anglia - Slovacia, scor 2-1, în optimile de finală de la EURO 2024. Fotbalistul englez a dus mâna la gură și apoi în zona intimă, gest îndreptat către cei de pe banca Slovaciei.

În urma gestului său, UEFA l-a amendat cu 30.000 de euro și l-a suspendat pentru un meci. Cu toate acestea, suspendarea este valabilă pentru un an, astfel că mijlocașul englez poate evolua în următorul meci al englezilor de la EURO 2024.

Etichete: anglia - elvetia , euro 2024

O jurnalistă a întrebat-o pe amanta lui Putin de ce nu are copii. Imediat au apărut polițiștii care au verificat-o și interogat-o

O jurnalistă din Rusia a fost interogată de polițiști imediat după ce i-a pus o întrebare incomodă...

FOTBAL:PAOK SALONIC-FCSB, UEFA EUROPA LEAGUE (3.10.2024)
Cum l-a numit Elias Charalambous pe Răzvan Lucescu, după PAOK - FCSB 0-1

PAOK a pierdut, pe teren propriu, meciul cu FCSB, scor 0-1, în etapa a doua a fazei principale din...

RFS a scris istorie! Fosta adversară a FCSB-ului a reușit surpriza serii în Europa League
profimedia-0916014980
O unguroaică a făcut un scandal monstru, dar nu s-a oprit și a exclamat: ”Urâm România!”. A primit cea mai dură sancțiune
profimedia-0915964245
Reacția lui Răzvan Lucescu, după ce PAOK a pierdut acasă cu FCSB
Cum a numit-o presa din Grecia pe PAOK, după ce FCSB a bătut-o la ea acasă

Federația a amânat toate meciurile de fotbal: s-a declarat stare de catastrofă naturală
Heavy rains, landslides claim 17 lives in Bosnia-Herzegovina
Exclusiv I s-a rostit numele și a fost cerut titular la națională, după ce a devenit numărul 1 la echipa de club
horatiu moldovan
După un singur an, David Popovici a decis să schimbe facultatea. Unde își urmează studiile campionul olimpic
David Popovici, the first Romanian man swimmer to win an Olympic gold medal, Otopeni, Ilfov, Romania - 02 Aug 2024
Anglia riscă să fie exclusă de la EURO 2028, deși e gazda turneului!
***** FILE PHOTO ***23 Oct 2022 - Italy v England - UEFA Nations League - Group 3 - San SiroEngland Captain Harry Kane wears the One Love Rainbow Armband during the UEFA Nations League match against Italy. He has been banned from wearing the armband b
ZECE cuvinte! Mesajul curios al lui MM Stoica, după PAOK - FCSB 0-1
Și-a dorit să poarte costum de baie, soțul i-a luat o insulă de 50 de milioane $. Stilul de viață opulent al unui cuplu din Dubai
Ce patroni din SuperLiga l-au felicitat pe Gigi Becali după PAOK – FCSB: ”Nu a mai dormit când a văzut 1-0"
Ce spune Mitică Dragomir despre jucătorul pe care Gigi Becali cere 15000000 de euro și pe care ”Il Luce” nu l-a convocat
Cu tocuri are 1.75 m, dar tot pare o minionă pe lângă fiul de 17 ani. Naomi Watts, mai mândră ca oricând, la braț cu liceanul preferat
Fiica lui R. Kelly, distrusă de faptele blamabile ale tatălui ei: "Era totul pentru mine. Nu-mi duc fiul să-l vadă în închisoare"
PAOK Salonic – FCSB, victorie plătită scump: Gigi Becali a anunțat o veste extrem de proastă după meci
AMENDĂ de până la 500 de lei pentru românii care stau la bloc și au covoare. Ce NU au voie să facă?
O imagine din spațiu dezvăluie un fenomen neobișnuit în cel mai ostil loc de pe Pământ. Ce au descoperit cercetătorii
Familia Maldini revine în naționala Italiei. Daniel Maldini, fiul lui Paolo și nepotul lui Cesare, a fost convocat
Prima reacție din tabăra Germaniei, după ce UEFA a recunoscut că trebuia dictat penalty la hențul lui Cucurella
firo : 05.07.2024, Football, Soccer: UEFA EURO 2024, EM, European Championship 2024, Round of 16, 1/4 Final, M45, Match 45, ESP, Spain - GER, Germany