FOTBAL: FC CFR 1907 CLUJ - UTA ARAD, SUPERLIGA SUPERBET (28.09.2024)
Exclusiv Dan Petrescu, ”greu de ucis” la CFR Cluj! Clauză uriașă în caz de demitere. ”A luat salariul în avans pe doi ani”
petrescu2e
Mesajul acid al lui Dan Petrescu pentru FCSB, imediat după CFR - UTA 1-3
EVENIMENT:PREZENTAREA NOULUI ECHIPAMENT AL FCSB (12.07.2023)
Exclusiv ”E în top 3!” FCSB pregătește ”o mutare fantastică”. Titularul care ar urma să plece de la campioana României

Video CFR Cluj - FC Argeș 1-0. Campioana e în semifinale, după ce a dat primul șut pe poartă în minutul 46 și gol în minutul 89

06.04.2023, 22:45

CFR Cluj s-a calificat în semifinalele Cupei României, după ce a trecut de FC Argeș fără "strălucire", cu 1-0, prin "rețeta brevetată" de Dan Petrescu: joc economicos și faze puține de poartă.

gool
Krasniqi a înscris pentru CFR Cluj, în meciul cu FC Argeș / Foto: captură Digi Sport
  • Champions League: Stuttgart - Sparta Praga, marți, 19:45, DGS 1

• Champions League: Arsenal - PSG, marți, 22:00, DGS 1

CFR Cluj - FC Argeș 1-0. Krasniqi a marcat în minutul 89

În prima repriză, CFR nu a avut nicio fază de poartă, în timp ce oaspeții au avut două "jumătăți de ocazii", prin Biai și Celestine. În repriza a doua, jocul s-a schimbat, iar campioana României a dat primul șut pe poartă în minutul 46.

După o oră de joc, Krasniqi l-a pus la încercare pe portar cu un șut din afara careului. Argeșenii au avut apoi trei ocazii, dintre care cea mai mare a fost ultima, când Brendon nu a putut înscrie de la doi metri pentru că a sărit prea devreme.

CFR a avut o ocazie prin Maglica, în minutul 88, iar peste un minut, Krasniqi a marcat. În semifinale, CFR Cluj o va întâlni pe Sepsi.

VIDEO cu rezumatul meciului CFR Cluj - FC Argeș 1-0:

LIVE VIDEO CFR Cluj - FC Argeș 1-0

Min. 90+3: Final de meci. CFR Cluj se califică în semifinale, unde o va întâlni pe Sepsi.

Min. 90+3: Betrand (FC Argeș) primește cartonaș galben.

Min. 89: Gol CFR. Bîrligea pasează la Krasniqi, care șutează din careu și înscrie.

Min. 84: Schimbare la CFR: Bîrligea intră în locul lui Maglica.

Min. 82: Ocazie CFR. După o recentrate în fața porții, Maglica reia din foarfecă laterală, dar lovește defectuos și mingea merge exact pe direcția portarului, care reține.

Min. 77: Schimbare la FC Argeș. Rizzi intră în locul lui Brendon.

Min. 77: Ocazie Argeș. După o centrare din corner, Brendon reia cu capul, dar peste poartă.

Min. 76: Ocazie Argeș. Jakolis pătrunde pe stânga și centrează în fața porții, Garita deviază, dar portarul Sava apără.

Min. 72: Ocazie Argeș. Jakolis e lansat perfect printre doi fundași adverși, dar nu poate trece mingea de colegul său, Garita, care era căzut în careu. Pentru că acesta a atins mingea, arbitrul a fluierat offside.

Min. 66: Două schimbări la CFR: Cvek intră în locul lui Muhar și Janga, în locul lui Yeboah.

Min. 62: Schimbare la FC Argeș: Garita intră în locul lui Celestine.

Min. 60: Ocazie CFR. Krasniqi șutează din afara careului, dar portarul boxează.

Min. 56: Peteleu (CFR Cluj) primește cartonaș galben.

Min. 46: Ocazie CFR. Primul șut pe poartă a campioanei vine abia acum, prin Muhar, din exteriorul careului, pe jos, dar portarul reține.

Min. 46: Două schimbări la CFR: Petrila intră în locul lui Fica și Krasniqi, în locul lui Bălan.

Min. 46: Începe repriza a doua.

Min. 45+1: La pauză, CFR Cluj - FC Argeș 0-0.

Min. 19: Ocazie Argeș. După o centrare din corner, Celestine trimite cu capul, dar îl lovește pe Maglica, care degajează.

Min. 15: Ocazie Argeș. Biai șutează din afara careului, dar pe lângă poartă.

Min. 1: Începe meciul.

CFR Cluj: Sava - Bălan, Țîru, Kolinger, Peteleu - Braun, Muhar, Hoban, Fica - Maglica, Yeboah
Rezerve: Scufet, Manea, Burcă, Filip, Cvek, Petrila, Krasniqi, Bîrligea, Janga
Antrenor: Dan Petrescu

FC Argeș: Micle - Tofan, Dobrosavlevici, Turda, Da Silva, Vianna - Crețu, Biai Rocha, Mezza Colli, Jakolis - Celestine
Rezerve: Micu, Njike, Oprescu, Ionuț Șerban, Moise, Tîrcoveanu, Bertrand, Rizzi, Garita
Antrenor: Bogdan Vintilă

Știrea inițală:

CFR Cluj - FC Argeș, LIVE VIDEO, 21:00, Digi Sport 1, în sferturile de finală ale Cupei României

CFR Cluj și FC Argeș se înfruntă de la ora 21:00, în direct la Digi Sport 1, în faza sferturilor de finală ale Cupei României.

Meciul CFR Cluj - FC Argeș poate fi urmărit și pe site-ul digisport.ro, cât și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

Ambele formații nu au un moral bun înaintea meciului din Gruia. CFR Cluj a început play-off-ul SuperLigii cu două remize, în timp ce FC Argeș nu a mai câștigat un meci în campionat de 16 runde.

Ultima victorie oficială a piteștenilor, în afară de campionat, a fost chiar în Cupa României, în grupe, cu Universitatea Craiova, scor 2-1, în luna decembrie.

În cadrul sezonului regulat din Liga 1, cei de la CFR Cluj s-au impus în ambele dueluri cu piteștenii, scor 1-0 în deplasare și 3-1 pe teren propriu.

Câștigătoarea meciului CFR Cluj - FC Argeș o va întâlni în semifinalele Cupei României pe învingătoarea duelui Sepsi - CS Mioveni.

Dan Petrescu: "Mi-aş dori din tot sufletul să câştig şi eu acest trofeu"

La conferința de presă organizată înaintea partidei din Gruia, Dan Petrescu a spus că își dorește foarte mult să își treacă un nou trofeu în palmaresul personal, însă a recunoscut că nu va fi ușor.

Antrenorul CFR-ului a ținut să le atragă atenția jucătorilor săi asupra întâlnirii cu FC Argeș, pe care a numit-o mai dificilă decât cea cu FCSB, de la sfârșitul acestei săptămâni, din play-off.

Totodată, Petrescu s-a arătat îngrijorat și din cauza numeroaselor absențe de lot cu care se confruntă la această oră.

”Mi-aş dori din tot sufletul să câştig şi eu acest trofeu, mai ales că la CFR am câştigat doar campionatul, fără să câştig Cupa sau Supercupa. Când e un trofeu trebuie să joci mereu sută la sută. Noi am avut mereu prioritate campionatul, chiar dacă și Cupa ne-a interesat.

Mi-aş dori să trec de Argeş, şi apoi vorbim. Meciul acesta este mai greu decât cel cu FCSB, din punct de vedere al antrenorului. Jucătorii la meciul cu FCSB nu au nevoie de prea multă motivaţie.

Sunt mari probleme de lot. Meciul ăsta vine… Mai rău de atât nu se putea. Sunt îngrijorat. Nu poţi să bagi toţi jucătorii joi, pe ninsoare, şi duminică, peste două zile, să joci cu FCSB un meci foarte important. Cei care au jucat mai puţin trebuie să demonstreze şi ei că merită să fie aici, la CFR. Unii jucători care nu au jucat deloc o să joace mâine.

Boateng e accidentat, Camora e accidentat, Bordeianu e suuspendat, Deac e accidentat… Ei nu pot să joace nici măcar cu FCSB. Nu am ajuns în sferturi să jucăm aşa, să treacă timpul. Orice meci e important, dacă ieşim din Cupă rămâne campionatul. Trebuie să tratăm acest meci ca pe o finală”, a declarat Dan Petrescu.

Etichete: dan petrescu , sferturi cupa romaniei , cfr cluj fc arges

Bombe de o tonă. Cum a acționat Israelul pentru a-l elimina pe Hassan Nasrallah, care era baricadat într-un buncăr din Beirut

Israelul a folosit, probabil, bombe de o tonă, de fabricație americană, în lovitura care l-a ucis...

profimedia-0912936313
”Bijuteria” de 500.000.000 $, devastată de inundații! Cel puțin 8 oameni au murit. FOTO Imaginile dezastrului

Gigi Becali, cadou pentru Mihai Neșu la 13 ani de la accidentarea cumplită
gigi becali
Englezii anunță o lovitură pentru Radu Drăgușin: transfer de 84.000.000 €!
Manchester United v Tottenham Hotspur, Premier League, Football, Old Trafford, Manchester, UK, 29 Sep 2024
S-a fotografiat alături de mașina cu design nemaivăzut, interzisă în Europa, și a devenit virală pe internet
Key Alves
După ce i-au dat nota 1, englezii l-au văzut la lucru pe Drăgușin cu Man. United și au tras concluzia

Nota primită de Dennis Man, după ce a marcat în ”thriller-ul” Parma - Cagliari! Valentin Mihăilă, schimbat la pauză
dennis-man1
Roberto Carlos a spus cine va câștiga Balonul de Aur 2024: "Sunt foarte sigur!"
profimedia-0837356605
Video GOOOL Răzvan Marin! Execuție de pus în ramă, sub ochii lui Man și Mihăilă. Nota primită la final
marin2
Anunț neașteptat: Pescobar va intra în fotbal! Mitică Dragomir vine cu detalii: „S-a băgat cu Mutu"
Sepsi rupe tăcerea despre transferul lui Denis Ciobotariu la Rapid: ”Suntem deschiși să-l lăsăm să plece!”
Kate Winslet, despre cea mai discutată scenă din Titanic, un secret până acum: "N-ar fi trebuit să spun asta. Cameron o să mă sune"
A cucerit Parisul cu ochii ei albaștri. Fiica lui Michael Jackson, seducătoare într-o rochie sacou cu spatele gol, la PFW 2024
Jannik Sinner nu scapă. Liderul mondial tremură după ultima acțiune a Agenției Mondiale Antidoping
Cum pierzi bani la pensie din neatenție? Ce documente îți poate anula Casa de Pensii?
Rapoarte ANM: România cu portocale de Teleorman, safari în Dobrogea, papagali în Deltă. Secetă și tornade în 50 de ani
Cazul Boupendza: Rapid a fost reclamată la FIFA. Atacantul ar fi semnat un acord cu un alt club, cu doar câteva zile înainte de venirea în România
Reacția lui Cristi Balaj, după ce fanii CFR-ului i-au cerut demisia lui Dan Petrescu