Dani Coman, prima reacție după ce clubul său a depus contestație împotriva Corvinului
Adrian Mititelu
După ce a contestat dreptul de promovare al Corvinului, FCU Craiova s-a întors la 180 de grade
ilie
Exclusiv Ilie Dumitrescu a dat verdictul după primele două meciuri ale României, cu Mircea Lucescu pe bancă

Video Astana - Corvinul 6-1. Umilință! Hunedorenii spun "adio" preliminariilor Conference League în cel mai crud mod posibil

14.08.2024, 18:49

Corvinul Hunedoara a fost învinsă fără drept de apel de Astana, scor 6-1 (8-2 la general) în turul trei preliminar Conference League.

RECORD DATE NOT STATED Corvinul Hunedoara playing in the Romanian Supercup, August 2024. *** Corvinul Hunedoara playing
Meciul dintre Astana și Corvinul / Foto: Profimedia
  • Handbal: Dinamo - Fredericia, joi, 19:45, DGS 2

• Liga 2: FCU Craiova - Unirea Ungheni, joi, 20:00, DGS 1

• Partida a putut fi urmărită în direct la Digi Sport 1, dar și pe site-ul digisport.ro, dar și în aplicația Digi Sport de către abonații Digi România.

Astana - Corvinul 6-1 (8-2 la general). Formația lui Florin Maxim și-a încheiat aventura în Europa

Astana a început mult mai bine meciul și a deschis scorul după doar 13 minute a deschis scorul prin Chinedu Geoffrey. Cele două echipe au intrat la egalitate la cabine și nimeni nu se aștepta ca scorul să ia asemenea proporții.

Gazdele au marcat patru goluri în mai puțin de 20 de minute. Marin Tomasov (a reușit ”dubla” în minutul 57 și 75), Geoffrey (minutul 68), Nazmi Gripshi (minutul 73) au dus scorul la 5-0 pentru Astana.

Corvinul a reușit să reducă din diferență prin golul superb marcat de Mihai Velisar, minutul 78, dar din păcate nu a contat. Astana a mai punctat încă o dată până la finalul partidei prin Elkhan Astanov, minutul 85.

VIDEO Rezumatul partidei Astana - Corvinul 6-1:

Min. 90+1: Final de meci!

Min. 85: Gîrbița a intrat în locul lui Neacșa.

Min. 85: Gol Astana. Astanov a punctat pentru 6-1 din pasa lui Kuat.

Min. 81: Astanov a intrat în locul lui Camara.

Min. 78: Goool Corvinul! Velisar a redus din diferență cu un gol superb de la mare distanță!

Min. 78: Marius Lupu a primit cartonașul galben.

Min. 77: Schimbare Corvinul. Câmpan l-a înlocuit pe Pop.

Min. 76: Schimbare Astana. Gripshy a fost înlocuit de Kuat.

Min. 76: Schimbare Astana. Karimov a intrat în locul lui Geoffrey.

Min. 75: Gol Astana. Tomasov a reușit și el ”dubla” cu un șut la colțul lung din pasa lui Gripshi.

Min. 73: Gol Astana. Gripshi a trimis din colțul careului la colțul lung și l-a învins pe Lefter.

Min. 71: Bartolec a primti cartonașul galben.

Min. 68: Gol Astana. Geoffrey a reușit ”dublă” pentru echipa sa.

Min. 66: Roger a fost schimbat de Cărăruș.

Min. 66: Velisar l-a înlocuit pe Antonio Bradu.

Min. 60: Neacșa a primit cartonașul galben.

Min. 57: Gol Astana. Tomasov l-a învins pe Lefter cu un șut la colțul lung, după o nouă greșeală majoră în apărarea hunedorenilor.

Min. 49: Schimbare Astana. Kalaica a intrat în locul lui Marochkin.

Min. 46: Schimbare Corvinul. Ionuț Pop l-a înlocuit pe Manolache.

Min. 46: A început a doua parte a jocului.

Min. 45: Final de primă repriză!

Min. 40: Antonio Bradu a primit cartonașul galben.

Min. 38: Ocazie Corvinul. Roger a trimis mingea puternic din colțul careului, dar șutul său s-a dus doar pe lângă poartă.

Min. 26: Ocazie Corvinul! Bradu a șutat de la mare distanță, dar mingea s-a dus mult peste poartă.

Min. 13: Gol Astana. Chinedu Geoffrey a deschis scorul cu un șut pe jos din centrul careului, după ce a trecut destul de ușor de apărarea hunedorenilor.

Min. 7: Tomasov a pătruns cu mingea în careu, dar Roger s-a repliat la timp și a îndepărtat pericolul.

Min. 1: A început meciul!

ECHIPELE DE START

• FC Astana: Condric - Kazukolovas, Marochkin, Amanovic - Bartolac, Ebong, Grisphi, Vorogovskiy - Tomasov, Geoffrey, Camara

Rezerve: Ahanonu, Astanov, Basmonov, Beysebokov, Bystrov, Dosmagambetov, Kalaica, Karimov, Kuat, Osei, Seisen, Zarutskiy.

Antrenor: Grigory Babayan

• Corvinul Hunedoara: Lefter - Roger, Manolache, Lică, Bradu - Hrezdac, Neacșa, Ubbink, Pîrvulescu, Buș, Lupu

Rezerve: Blaga, Câmpan, Cărăruș, Chukwu, Gîrbița, Grigore, Hergheligiu, Mitran, Pop, Predica, Velisar.

Antrenor: Florin Maxim

Corvinul Hunedoara a produs o surpriză de proporții în primul tur preliminar Europa League când a eliminat vicecampioana Ungariei, Paksi, scor 4-2 la general. Ulterior, divizionara secundă a făcut o dublă manșă excelentă și în turul doi cu Rijeka, vicecampioana Croației, însă s-a văzut eliminată, scor 0-1 la general.

”Picată” în turul trei Conference League, câștigătoarea Cupei României o înfruntă în manșa retur pe Astana, în Kazahstan, după ce a pierdut meciul tur de la Sibiu, scor 1-2.

Corvinul Hunedoara deschisese scorul prin Antonio Manolache (37), dar oaspeții au întors rezultatul în repriza secundă grație reușitelor semnate de Camara (62) și Geofrrey (80).

Chiar dacă deplasarea a fost una extrem de lungă și solicitantă, băieții antrenați de Florin Maxim vor intra extrem de montați și cu un singur gând în minte, acela de a întoarce rezultatul din tur. Hunedorenii au arătat că sunt capabili să producă surprize.

Returul are loc la Almaty, întrucât pe stadionul din Astana sunt programate alte evenimente în perioada respectivă. Distanța dintre Astana și Almaty este de aproximativ 1000 de kilometri.

Dacă o vor elimina pe Astana la sfârșitul acestei duble manșe, hunedorenii o vor înfrunta în play-off-ul Conference League pe câștigătoarea duelului St. Mirren (Scoția) - Brann (Norvegia).

Etichete: astana , corvinul hunedoara , astana corvinul , video astana - corvinul

Tudor Chirilă, scandal în public. Poliția Locală Sectorul 1 a intervenit pe Facebook. Filmarea publicată de artist

Tudor Chirilă a fost implicat marți după-amiază într-un scandal, pe o stradă din Sectorul 1, după...

FOOTBALL - UEFA NATIONS LEAGUE - ROMANIA v LITHUANIA, - 09 Sep 2024
Mircea Lucescu a auzit cum s-a plâns selecționerul Lituaniei după meci și i-a dat "șah mat" în câteva cuvinte

România a învins-o cu 3-1 pe Lituania, datorită a două goluri marcate pe finalul partidei din...

România - Lituania 3-1. Două din două pentru Mircea Lucescu! "Tricolorii", punctaj maxim în Liga Națiunilor
FOTBAL:ROMANIA-LITUANIA, LIGA NATIUNILOR (9.09.2024)
Nicolae Stanciu a luat atitudine, după imaginile rușinoase de la România - Lituania
stanciuu
OUT! Lovitură grea primită de FCSB
fcsb
"Mizerabil!" După imaginile rușinoase din Ghencea, Lucescu vrea să mute naționala din București. Primele două variante
ilie

Gigi Becali nu-l iartă pe Dan Șucu! L-a sunat pe Mihai Rotaru înainte să-l transfere pe Cicâldău: ce i-a transmis
becali rotaru
Lovitura primită de Manchester City!
L-a refuzat pe Mircea Lucescu, iar acum ar putea avea parte de o surpriză neplăcută
horatiu moldovan
Exclusiv Ioan Andone a vorbit despre situația de la Corvinul: "Au riscat foarte mult"
andone
Corvinul a adus doi jucători în locul celor patru pierduți
FOTBAL:CORVINUL HUNEDOARA-OTELUL GALATI, FINALA CUPEI ROMANIEI BETANO (15.05.2024)
Demi Moore, fabuloasă la 61 de ani, într-o rochie cu spatele gol: „Trăiesc cea mai frumoasă etapă din viața mea!”
„Meciul din Kosovo a fost ultimul al lui Pușcaș la echipa națională!”. Pe cine va convoca Mircea Lucescu
„Băi, Mircea cel Bătrân, ai început să te vaiți deja?”. Atac dur împotriva lui Lucescu senior după România - Lituania
Lui Sean Penn i-a căzut cu tronc o tânără actriță din Republica Moldova. Săruturi în văzul lumii și plimbări de mână prin Madrid
CRBL și-a asumat relația cu iubita care are jumătate din vârsta lui. Cum se înțelege cu fiica lui, după divorț: "Încercăm, comunicăm"
Sinner, regele dopat. Italianul s-a impus la US Open, dar victoria sa este contestată vehement de un fost lider mondial
Care pensionari vor primi pensia recalculată pe card, cu ÎNTÂRZIERE? Ce documente le lipesc?
Descoperirea surprinzătoare făcută de un bărbat pe Google Maps
Scandal în familia lui Paul Pogba! Frații lui sunt acuzați de vrăjitorie, după ce l-au sechestrat pe fotbalistul suspendat pentru dopaj
Florin Maxim a vorbit despre viitorul lui la Hunedoara, după ce FRF a anulat dreptul de promovare al Corvinului
Corvinul Hunedoara v Otelul Galati - Romania Cup, Sibiu - 15 May 2024

De ce doarme un japonez doar 30 de minute pe noapte. Face acest lucru de 12 ani încoace
Împerecherea unor elefanți, surprinsă de un fotograf. Momentul rar i-a fascinat pe internauți