ana-bogdan3
Ana Bogdan/ foto: Instagram@_ana.bogdan_

Victoria anului și cea mai bună clasare din carieră. Ana Bogdan e pe val: "Portoroz, ai fost tare!"

articol scris de Digi Sport
20.09.2022, 08:08
  • Premier League: Arsenal - Chelsea, duminică, 15:30, DGS 1

  • SuperLiga: FCSB - Rapid, duminică, 21:00, DGS 1

Ana Bogdan a ajuns până în semifinalele turneului de la Portoroz, unde a fost învinsă de Elena Rybakina, după 1-6, 1-6.

Mesajul Anei Bogdan, după ce a atins cea mai bună clasare din carieră

Galerie Foto

În ciuda eliminării din penultimul act al competiției, Ana Bogdan a făcut un salt important în ierarhia mondială. 

Sportiva de 29 de ani ocupă, începând de luni, locul 54 în clasamentul WTA, cu 982 de puncte acumulate.

Este cea mai bună clasare din carieră pentru Ana Bogdan, care reușise să ajungă pe 59 în lume, în anul 2018.

"Portoroz, ai fost tare! A fost o săptămână foarte bună pentru mine, cu meciuri intense și, evident, lecții pe care le-am învățat, dar și multe lucruri pozitive cu care am rămas. Abia aștept să văd noul meu loc în clasamentul WTA, cel mai bun de până acum. Vă mulțumesc pentru toată susținerea! Înseamnă enorm.", a postat Ana Bogdan, pe contul său de Instagram.

Ana Bogdan, victoria anului la Portoroz

În sferturile turneului de la Portoroz, Ana Bogdan a reușit victoria anului: 6-1, 1-6, 7-5, cu Beatriz Haddad Maia, a doua favorită, la capătul unui meci epuizant.

A fost cea mai importantă victorie reușită de Ana Bogdan în 2022, iar la final, sportiva noastră a fost copleșită de emoții.

Ana Bogdan şi Beatriz Hadad Maia se mai înfruntaseră anul acesta în semifinalele turneului WTA 125 de la Paris, în luna mai, victoria revenind atunci braziliencei, în trei seturi: 5-7, 6-3, 6-1. Scorul meciurilor directe este acum 2-2.

Ana Bogdan şi-a asigurat un cec de 8.870 de euro şi 110 puncte WTA.

Clasamentul WTA la simplu

Ana Bogdan a urcat 11 locuri în clasamentul WTA, după ce a atins semifinalele la Portoroz (Slovenia) şi se află acum pe 54, în timp ce Jacqueline Cristian, câştigătoarea turneului ITF de la Le Neubourg (Franţa), a progresat nouăsprezece locuri, până pe 68, notează Agerpres.

Cea mai bine clasată reprezentantă a ţării noastre rămâne Simona Halep, care ocupă în continuare poziţia a 9-a în ierarhia dominată cu autoritate de poloneza Iga Swiatek.

În top 100 WTA se mai află româncele Sorana Cîrstea - locul 39 (-1) şi Elena-Gabriela Ruse - locul 94 (+2).

1 (1). Iga Swiatek (Polonia) 10.365 puncte
2 (2). Ons Jabeur (Tunisia) 5.090
3 (3). Anett Kontaveit (Estonia) 4.300
4 (4). Paula Badosa (Spania) 3.980
5 (5). Jessica Pegula (SUA) 3.501
6 (6). Maria Sakkari (Grecia) 3.480
7 (7). Arina Sabalenka (Belarus) 3.470
8 (8). Cori Gauff (SUA) 3.047
9 (9). Simona Halep (România) 3.025
10 (10). Caroline Garcia (Franţa) 2.930
....
33 (41) Irina-Camelia Begu 1.424
39 (38) Sorana Cîrstea 1.300
54 (65) Ana Bogdan 982
68 (87) Jacqueline Cristian 841
94 (96) Elena-Gabriela Ruse 673
140 (138) Gabriela Lee 443
171 (168) Irina Bara 431

Etichete: clasament wta , ana bogdan , wta portoroz


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
Digi24
Imagini impresionante din Piața Victoriei, de la manifestanția pro-UE

Câteva mii de persoane participă, sâmbătă seară, la mitingul „EuRo Manifest” din Piaţa Victoriei din Bucureşti. Manifestația a fost organizată semn de susținere privind apartenența României la UE și pentru a protesta față de curentul ultranaționalist, au transmis organizatorii.

Descarcă aplicația Digi24
TOP ARTICOLE

Istvan Kovacs, ”convocat” de UEFA! Poate urma lovitura carierei

Faliment! Lovitura primită de Cristiano Ronaldo

Laurențiu Reghecampf, OUT de la Esperance Tunis! Cine îi ia locul la echipă

"Ăsta este Donald Trump!" Ce i-a trimis președintele american lui Ion Țiriac, fix înainte de alegeri: "Face ce vrea"

Gata! Barcelona a primit OK-ul și trimite oferta pentru Andrei Rațiu

RECOMANDĂRILE REDACȚIEI

Exclusiv Ioan Varga, mesaj clar după CFR Cluj - Dinamo! ”Nu pot să-mi dau seama ce e în mintea dânsului”

10.000.000 €! FCSB poate da lovitura: ar deveni cel mai scump transfer din istoria clubului

”Ocolit” de Mircea Lucescu, Louis Munteanu nu s-a abținut și l-a ”certat” pe selecționer: ”Ce mai poate să facă?”

Exclusiv ”Inexplicabil!”. A văzut ce a făcut în CFR Cluj - Dinamo și l-a ”mitraliat” în direct

Citeşte şi

WTA i-a dat Soranei Cîrstea o veste pe care nu voia să o audă

Video&Foto Halep - Siniakova 6-1, 2-6, 6-0. Start excelent de an pentru numărul 1 WTA

PEROZDragoste fără angajament și povestea unei despărțiri virale. Cum o glumă despre logodnă a pus capăt unei relații de 10 ani

FILM NOWCum arată fiul lui Jack Nicholson, despre care se spune tot mai des că e leit Sebastian Stan. Ray își face propriul drum la Hollywood

Gigi Becali, explozie de bucurie, după ce a aflat că Mircea Lucescu a convocat, în premieră, un jucător de la FCSB citeşte ştirea pe Prosport.ro

Fonseca a avut dreptate. Jucătorul de la FCSB care a impresionat în dubla cu Lyon, aproape de transferul în Franța citeşte ştirea pe ziare.com

PROFM De ce s-a despărțit Feli de tatăl fiicei ei. Artista, noi declarații: „Nu am vrut ca Nora să trăiască ce am trăit eu!”

Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții
Incarca mai multe comentarii...
ProFm

De ce s-a despărțit Feli de tatăl fiicei ei. Artista, noi declarații: „Nu am vrut ca Nora să trăiască ce am trăit eu!”

Digi World

Cine operează în chirurgia robotică: chirurgul sau robotul? Avantajele acestei tehnologii pentru medic și pacient

Digi Animal World

Un câine din SUA şi-a împuşcat accidental stăpânul. Cum s-a întâmplat