
Reacția lui Filip Jianu, după eliminarea în optimi de la ATP Țiriac Open
articol scris de Digi Sport03.04.2025, 22:11
SuperLiga: Petrolul - Farul, luni, 18:00, DGS 1
SuperLiga: Dinamo - CFR Cluj, luni, 21:00, DGS 1
Jucătorul de tenis Filip Jianu a declarat, joi, după ce a fost învins de bosniacul Damir Dzumhur, scor 4-6, 6-3, 3-6, în optimile de finală ale turneului Ţiriac Open (ATP 250), că meciul a fost unul strâns şi putea fi câştigat de oricine.
De luni (31 martie) și până duminică (6 aprilie), în direct la Digi Sport, poate fi urmărit turneul ATP Ţiriac Open.
Filip Jianu, după eliminarea de la ATP Țiriac Open: ”A fost un meci strâns”
"A fost un meci strâns, s-a jucat de la egal la egal, putea să câştige oricine. S-a făcut diferenţa pentru că Dzumhur a fost mereu (numărul) 20-30 mondial... a avut victorii cred că şi cu Federer. Deci e un jucător care ştie momentele, ştie jocul. Când crezi că l-ai dovedit, gata, s-a enervat, găseşte mereu resurse. Însă meciul a fost strâns, cu un punct pe ici, pe acolo, puteam să câştig eu", a afirmat el, potrivit Agerpres.
Jucătorul român a explicat că terenul a fost bun şi că adversarul său a creat în mod special o controversă cu arbitrul.
"Pentru standardele mele terenul a fost foarte bun. Dar Dzumhur este un jucător care mereu încearcă să creeze controverse, să se certe cu cineva, să aţâţe pe cineva, ăsta e stilul lui, personalitatea lui. Mereu încearcă să găsească putere în astfel de conflicte, pentru că terenul nu avea nimic, era foarte bun. Pe mine nu m-au deranjat comentariile lui, am mai jucat cu el de vreo două ori, ştiam cum face. Altădată a făcut şi mai rău. Eu mereu încerc să îmi văd de treaba mea, fără să bag în seamă ce se întâmplă dincolo", a precizat Jianu.
El s-a arătat bucuros de experienţa acumulată la Ţiriac Open: "Mi-a făcut mare plăcere să joc aici, a fost o atmosferă incredibilă, publicul a fost cu mine la fiecare punct, m-a susţinut şi ajutat. Le mulţumesc tuturor că au venit şi sper să am ocazia să joc cât mai des asemenea meciuri. A fost o săptămână bună aici, iau cu mine lecţiile învăţate aici. A fost o săptămână foarte productivă care îmi arată că sunt lângă jucătorii aceştia ca şi joc, dar mai am de lucrat. Îmi lipsesc acele 10-15-20% care să facă diferenţa şi să câştig meciuri din acestea zi de zi".
Ce urmează pentru Filip Jianu, după eliminarea de la ATP Țiriac Open
Filip Jianu susţine că mai are de lucrat la partea fizică pentru a putea câştiga meciuri consecutive la turneele ATP.
"În primul rând trebuie să mă antrenez mai mult pe partea fizică. Am văzut că jucătorii de aici sunt foarte bine pregătiţi fizic, foarte bine antrenaţi toţi. Aşa că trebuie să lucrez fizic ca să pot să duc punct cu punct, pentru că sunt momente când îmi fluctuează jocul din cauza oboselii şi a faptului că nu sunt obişnuit cu ritmul ăsta de joc", a precizat el.
"Săptămâna viitoare o să merg în Statele Unite, am la Sarasota nişte turnee challenger, sunt trei la rând pe zgură verde. Sunt ultimele turnee care punctează pentru Roland Garros şi cred că acum sunt la limită, mai am nevoie de o victorie sau două pentru a merge la Roland Garros", a adăugat Jianu.
Cel mai bine clasat român la simplu rămâne cu un cec de 10.460 de euro şi 25 de puncte ATP, după parcursul de la ATP Țiriac Open.
Etichete: filip jianu , atp tiriac open
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții