Simona Halep / Foto: Getty Images

Organizatorii de la Wimbledon au reacționat imediat după ce Simona Halep și-a anunțat retragerea

articol scris de Digi Sport
25.06.2021, 12:25
  • SuperLiga: Sepsi - Gloria Buzău, luni, 20:00, DGS 1

  • SuperLiga: FCSB - Rapid, duminică, 21:00, DGS 1

Simona Halep (29 de ani) și-a anunțat azi retragerea de la turneul de Grand Slam de la Wimbledon, acolo unde este campioană en-titre.

Sportiva noastră s-a impus pe iarba londoneză în 2019, iar anul trecut întrecerea nu a avut loc din cauza pandemiei de coronavirus.

Mesajul celor de la Wimbledon, după ce Simona Halep și-a anunțat retragerea

Organizatorii de la Wimbledon au postat, pe pagina oficială de Twitter, un mesaj, la câteva minute după ce Simona Halep și-a anunțat retragerea.

"Ne vei lipsi în acest an, Simona Halep! Să te întorci mai puternică în 2022!", au postat cei de la Wimbledon.

Simona Halep, OUT de la Wimbledon

Simona Halep, numărul 3 mondial, şi-a anunţat retragerea de la turneul de Grand Slam de la Wimbledon, pe care l-a câştigat în urmă cu doi ani.

"Cu mare tristeţe îmi anunţ retragerea de la turneul de la Wimbledon, nefiind încă refăcută complet după accidentarea la gambă. Am dat totul pentru a fi pregătită să joc la Wimbledon şi după amintirile speciale de acum doi ani eram încântată şi onorată să revin pe acest teren din postura de campioană en titre. Din păcate, corpul meu nu a cooperat aşa că sunt nevoită să păstrez acest sentiment pentru anul viitor", a scris Halep într-un mesaj pe contul personal de Instagram.

"Pot spune sincer că sunt dezamăgită şi supărată că sunt nevoită să iau această decizie. Ultima perioadă a fost una dificilă pentru mine, dar ratarea a două turnee de Mare Şlem a făcut-o cu atât mai grea din punct de vedere mental şi fizic. Voi vedea ce îmi rezervă viitorul, dar sper ca această perioadă să mă transforme într-o persoană şi un sportiv mai puternic. Mulţumesc organizatorilor pentru înţelegere şi susţinere", a adăugat Halep.

Pe 12 mai, Simona Halep a fost nevoită să abandoneze în turul al doilea la Roma, la scorul de 6-1, 3-3, 0-30 cu germanca Angelique Kerber, după 57 de minute de joc. Din cauza accidentării suferite la gambă, Halep a ratat turneul de la Roland Garros.

Al treilea turneu de Grand Slam al anului, cel de la Wimbledon, în care Halep este campioana en titre (titlu câştigat în 2019; ediţia 2020 a fost anulată, n. red.), se va desfăşura între 28 iunie şi 10 iulie.

Etichete: wimbledon , simona halep


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
Digi24
„Copii de nerecunoscut și cadavre peste tot”. Mărturii șocante despre incendiul cu 59 de morți dintr-un club

Macedonia de Nord este în doliu național, în urma tragediei care a avut loc în orașul Kocani, aflat în estul țării. Cel puțin 59 de oameni au murit și peste 150 au fost răniți, după ce un incendiu a izbucnit într-un club, în timpul unui concert.

Descarcă aplicația Digi24
TOP ARTICOLE

”Telenovela” e gata! A câștigat lupta pentru transferul lui Rațiu: ”Afacerea e închisă! Își caută apartament în oraș”

Exclusiv Ioan Varga, mesaj clar după CFR Cluj - Dinamo! ”Nu pot să-mi dau seama ce e în mintea dânsului”

Foto A semnat! Gigi Becali i-a pus clauză de 150.000.000€ la FCSB. Acum nu se mai regăsește: noul său club

Plus 500.000€ pentru Ianis Hagi: a primit vestea înainte de convocarea la națională

Campionul ”greilor”, pus la punct de soție după ce faima ”i s-a urcat la cap”: ”Oprește-te! N-am nevoie de un astfel de om”

RECOMANDĂRILE REDACȚIEI

Live Video&Text FCSB - Rapid 1-1, ACUM, Digi Sport 1. GOL! Ciobotariu a restabilit egalitatea. Giuleștenii au cerut penalty

Foto Marius Șumudică a cerut ca meciul FCSB - Rapid să fie oprit

Video Andrei Rațiu, de neoprit! Românul a reușit o nouă pasă de gol în Spania

Exclusiv A auzit ce i-a spus Șumudică reporterului înainte de FCSB - Rapid și a afirmat în direct: ”Mârlănie”

Citeşte şi

De ce Simona Halep și Iga Swiatek au primit pedepse diferite în cazurile de dopaj. ITIA a venit cu explicații

”Am fost un idiot”. Darren Cahill, despre cel mai greu moment din colaborarea cu Simona Halep: ”Poți să mă concediezi”

PEROZI-a ascuns soțului ei un secret timp de 13 ani: „Dacă află, viața noastră se schimbă total”

FILM NOWCui a lăsat Gene Hackman averea de 80 de milioane de dolari. Un expert juridic a rupt tăcerea: „Copiii ar putea ajunge în instanță!”

Uluitor, FCSB face ocolul Pământului în acest sezon: harta celor peste 40.0000 de kilometri parcurși de campioană citeşte ştirea pe Prosport.ro

Mircea Lucescu, atacat și de "copilul de suflet" "Este de neînțeles" citeşte ştirea pe ziare.com

PROFM Cum arată acum Oana Vincu din trupa Genius. Locuiește în Timișoara, a ieșit din lumina reflectoarelor și e o prezență discretă

Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții
Incarca mai multe comentarii...
ProFm

Cum arată acum Oana Vincu din trupa Genius. Locuiește în Timișoara, a ieșit din lumina reflectoarelor și e o prezență discretă

Digi World

Ce fel de cafea poți bea dacă ai arsuri la stomac sau reflux gastroesofagian

Digi Animal World

Autoritățile au crezut că au găsit un vultur rănit, dar când l-au analizat, au izbucnit în râs. Ce avea, de fapt, pasărea prădătoare