Wesley Snejder, primul din stânga / Foto: Getty Images

Picat într-o mlaștină a depresiei, s-a luptat cu demonii din mintea lui. Un as olandez: "Vodca mi-era cel mai bun prieten"

25.06.2020, 10:08
  • SuperLiga: Poli Iași - CFR Cluj, duminică, 16:00, DGS 1

  • SuperLiga: Gloria Buzău - FCSB, duminică, 20:45, DGS 1

Wesley Snejder (134 de selecții și 30 de goluri pentru Olanda) s-a retras anul trecut de la Al Gharafa, după o carieră în care a jucat la cel mai înalt nivel și a încântat fanii din toată lumea prin stilul său dezinvolt. 

Olandezul crescut la celebra școală de la Ajax a cunoscut consacrarea într-o echipă stelară a "Lăncierilor", apoi a urcat nivelul, devenind pilon esențial la Real Madrid și Inter Milano, unde a fost coleg cu Cristi Chivu, în trupa condusă de Jose Mourinho.

Wesley Snejder a simțit că se coace ceva bun când a făcut pasul spre Santiago Bernabeu, dar adaptarea s-a produs anevoios. Olandezul a vorbit pentru Daily Mail despre cum a picat într-o mlaștină a depresiei și cum viața personală îi afecta evoluțiile. 

Snejder: "Atitudinea mea nu era demnă de Real Madrid"

Fostul mijlocaș care a valorat 50 de milioane de euro în urmă cu un deceniu e franc și recunoaște că-și masca lipsa de vitatlitate. 

"În cea mai mare parte a timpului eram singur. Nu știu de ce mă simțeam așa, pentru că puteam să ies oricând cu prietenii mei. Cu toatea acestea, eu și sticla de vodcă ajunseserăm să fim cei mai buni prieteni. Din punct de vedere fizic, nu simțeam asta", dezvăluie Snejder viața sa din Madrid.

Nivelul de concentrare îi scădea drastic olandezului, dar pe teren nu se observa. 

"A doua zi mă trezeam ca și când nu se întâmplase nimic. Continuam să joc, însă nu mai eram la fel de concentrat. Atitudinea mea nu era demnă de Real Madrid.

Mă mințeam singur, spunând că totul este bine. Alergam tot mai puțin, dar ascundeam compensam prin tehnică. Mă gândeam că nu-și va da nimeni seama", a mai declarat Wesley Snejder. 

O carieră de 15 ani în naționala Portocalei Mecanice 

Sneijder a jucat ultima oară în Qatar, la Al Gharafa. Fostul mijlocaș și-a început cariera la Ajax Amsterdam, iar în 2007 a ajuns la Real Madrid. A mai jucat la echipe precum: Internazionale Milano, Galatasaray, OGC Nice.

În tricoul echipei naționale a Olandei, Wesley Sneijder a evoluat în 134 de meciuri şi a marcat 30 de goluri.

El s-a retras din naţională în 2018, la 15 ani de la debut.

Etichete: real madrid , wesley snejder , vodca


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
Digi24
Prima apariție a lui Iohannis după demisie. Unde a fost văzut fostul președinte

Klaus Iohannis și-a făcut prima apariție în spațiul public după ce și-a dat demisia din funcția de președinte al României. Fostul șef al statului a participat la slujba de duminică de la Biserica Catolică din Sibiu. Acesta a fost însoțit de Carmen Iohannis și de agentul SPP. 

Descarcă aplicația Digi24
TOP ARTICOLE

Italienii s-au convins de Florinel Coman, după Atalanta - Cagliari

Nici nu vrea să audă! Decizia luată de Simona Halep, la mai puțin de două săptămâni de la retragerea din tenis

Reacția lui Dan Petrescu, după ce Răzvan Lucescu a spus că FCSB a obținut o "victorie falsă" cu PAOK

Lovitură de proporții: acord cu Xabi Alonso

Procesul "sărutului forţat" s-a încheiat. Procurorii au cerut doi ani și jumătate de închisoare

RECOMANDĂRILE REDACȚIEI

Pe ce a dat vina Dan Petrescu, după ce CFR a pierdut două puncte cu om în plus la Iași: "Mai bine tac!"

Anunț uriaș în Scoția: Ianis Hagi are pe masă trei oferte!

Petrolul continuă cu acuzațiile, după scandalul de la meciul cu UTA: ”Acceptăm eșecurile, nu și rezultatele fake”

Reacția lui Mario Camora, după ce CFR Cluj a fost întoarsă de Poli Iași în 10 oameni: ”Nu poți!”

Citeşte şi

”O mare lipsă de respect!” Jude Bellingham a ajuns la categoria ”așa nu”, după eliminarea cu Osasuna

Probleme de lot la Real Madrid înainte de returul cu Manchester City din play-off-ul UCL

PEROZ„Sunt tatuată pe 90% din corp. Lumea mă judecă, dar asta nu mă face o mamă rea”. A fost dată afară din restaurante din cauza tatuajelor

FILM NOWSalma Hayek a publicat poze din anii '90, în care apare fără haine, și a stârnit reacții cu nemiluita. 1,3 milioane de like-uri s-au strâns în timp record

„Ce faci, mă?!”. Florin Tănase, reacție nervoasă la adresa unui suporter care voia să facă o poză cu el citeşte ştirea pe Prosport.ro

„A avut momente de declin. Este ceva psihologic”. Antrenorul lui Dennis Man, anunț despre jucătorul român citeşte ştirea pe ziare.com

PROFM Antonia, strălucitoare și elegantă într-o rochie transparentă prin care i se întrezărește lenjeria. Etalon de senzualitate și încredere

Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții
Incarca mai multe comentarii...
ProFm

Antonia, strălucitoare și elegantă într-o rochie transparentă prin care i se întrezărește lenjeria. Etalon de senzualitate și încredere

Digi World

Cum s-a schimbat corpul unui bărbat care a mâncat câte 30 de ouă pe zi timp de o lună. Rezultatele surprinzătoare ale dietei extreme

Digi Animal World

Momentul emoționant în care un câine află că stăpâna sa este însărcinată. Imaginile inedite fac furori pe Tik Tok