Jucătorii Spaniei în finala olimpică cu Franța / Foto: Getty Images

De-a dreptul dramatic! Campioana olimpică, decisă după un meci cu 8 goluri și mai multe răsturnări de situație

09.08.2024, 21:47
  • Champions League: Juventus - PSV, marți, 19:45, DGS 1

• Champions League: Milan - Liverpool, marți, 22:00, DGS 1

Spania și Franța au disputat finala mare de la Jocurile Olimpice, după ce au trecut în semifinale de Egipt, respectiv Maroc.

Francezii au început excelent partida și au deschis scorul în minutul 11 prin Enzo Millot (22 de ani), însă spaniolii au revenit și și-au asigurat până la pauză un avantaj de două goluri!

Fermin Lopez (21 de ani), fotbalistul Barcelonei și golgheterul Spaniei de la acest turneu, a recidivat și a adus egalarea pentru ”Furia Roja”. Ulterior, același Fermin a marcat, iar Alex Baena (23 de ani) și-a trecut și el imediat numele pe tabelă și a dus scorul la 3-1 printr-o execuție excepțională, din lovitură liberă.

Franța - Spania 3-3 (3-5 după prelungiri). ”Furia Roja”, campioană olimpică

Thierry Henry era conștient că trebuie să efectueze modificări, iar selecționerul a introdus în teren jucători care au schimbat cursul jocului.

Akliouche, băgat în luptă în minutul 52, a redus din diferență în minutul 79, după ce Michael Olise, noul jucător al lui Bayern Munchen, a pasat decisiv.

Naționala ”Cocoșului Galic” a continuat să preseze, iar în finalul meciului a obținut un penalty, după o greșeală a lui Juan Miranda. Jean-Philippe Mateta a înscris de la punctul cu var în minutul 90+3 și a dus partida în prelungiri!

Chiar dacă avea un dezavantaj moral, ”Furia Roja” nu a resimțit deloc acest lucru și a dat lovitura prin Sergio Camello, care a înscris în minutul 100.

Ulterior, același Camello a mai înscris o dată, în minutul 120+1, și a stabilit scorul final al marelui meci disputat pe stadionul Parc des Princes.

Astfel, la capătul unui meci dramatic, Spania a devenit campioana olimpică, după ce și-a trecut palmares și EURO 2024 în urmă cu mai puțin de o lună.

Etichete: franta , spania , spania franta , ovidiu hategan , finala olimpica

Elon Musk s-a întrebat de ce „nimeni nu încearcă să îi asasineze pe Biden și Kamala Harris”. Ce a urmat după aceea

Postările patronului pe contul său sunt, de cele mai multe ori, oglinda companiei. Elon Musk, care deține rețeaua de socializare X, postează des, dar uneori mesajele sunt greu de descifrat. De data aceasta este vorba despre o postare politică, urmare a incidentului tratat drept posibilă tentativă de asasinat, a cărui victimă ar fi putut fi candidatul republican la alegerile prezidențiale, Donald Trump.

Video A dat pasă la portar din penalty, în minutul 9! Echipa lui a pierdut, iar la final a explicat gestul. Imagini virale

Ion Țiriac, întrebat direct dacă este un om zgârcit. Miliardarul a răspuns instant, în 3 cuvinte

Exclusiv OUT! Abia a semnat, dar patronul l-a luat la țintă: ”Greșeala mea”. Alți trei jucători, direct pe bancă

Corriere dello Sport anunță o lovitură de proporții: "Negocierile pentru Dennis Man încep de la 30 de milioane €!"

Exclusiv Gigi Becali a luat o decizie radicală după CFR Cluj - FCSB: ”La revedere! S-a terminat”

Exclusiv Fotbaliștii evidențiați de Ilie Dumitrescu, după Rapid - ”U” Cluj 0-2: ”Senzațional!” / ”Mă impresionează”

"Asta ar însemna finalul sezonului!" Scenariu dramatic venit din Italia, după accidentarea lui Valentin Mihăilă

Neymar ”s-a dus în cap”. Cât a ajuns să valoreze, după ce în 2017 a devenit cel mai scump fotbalist din istorie

Foto Barcelona a dat lovitura! Și-a prezentat noul echipament, iar fanii "au luat-o razna" în comentarii

Intrat în ultimul an de contract cu Real Madrid, Carlo Ancelotti a spus totul: ”Singurul lucru pe care îl cer”

”Cel mai bun atacant român” nu se regăsește după transferul în Spania: a jucat doar 50 de minute

PEROZJennifer Aniston, în formă maximă pe covorul roșu. Brațele musculoase și silueta subțire, puse în evidență de o rochie fără bretele

FILM NOWNu i-a mai văzut de 16 ani, dar îi sunt aproape. Copiii adoptați de Nicole Kidman, gest emoționant după ce mama actriței a murit

Fotbalist de națională, ultimul transfer în Superliga. Unde va juca fundașul din Benin citeşte ştirea pe Prosport.ro

Jordan Chiles nu renunță! Gimnasta din SUA acuză un „grav conflict de interese” și vrea înapoi medalia de bronz citeşte ştirea pe ziare.com

Cum afli cu 25 de secunde înainte să se producă un cutremur în România. Aplicația de care ai nevoie ca să te adăpostești citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Andreea Bănică și-a expus formele neatinse de bisturiu, pe litoralul românesc, în costum de baie: "La vârsta ta, ești nr. 1"