Son Heung-Min și David de Gea / Foto: Getty Images

Video Tottenham - Manchester United 2-2. ”Diavolii” au condus cu 2-0, dar londonezii au revenit în partea secundă

28.04.2023, 00:12
  • Champions League: Juventus - PSV, marți, 19:45, DGS 1

• Champions League: Milan - Liverpool, marți, 22:00, DGS 1

Partida dintre Tottenham și Manchester United s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, în etapa a 33-a din Premier League.

În urma rezultatului din această etapă, Manchester United o ține la șase puncte distanță pe Tottenham de TOP 4.

Tottenham - Manchester United 2-2. ”Diavolii”, egalați după ce au condus cu 2-0 la pauză

Prima parte a meciului dintre cele două formații a fost dominată de Manchester United.

Jadon Sancho a deschis scorul în minutul șapte al jocului, cu un șut suerb la colțul lung, după care a mai ratat o șansă în minutul 19.

După o șansă ratată la mijlocul primei părți, Marcus Rashford a dus scorul la 2-0 pentru Manchester United în minutul 44 al întâlnirii de la Londra.

Partea a doua a meciului le-a aparținut celor de la Tottenham. După ratarea lui Hojbjerg din minutul 50, șase minute mai târziu, Pedro Porro a marcat un gol superb. Șutul său s-a dus direct în vinclu, din marginea careului mare.

Un minut mai târziu, Bruno Fernandes a numit bara transversală. Apoi, Son și Kane au ratat două oportunități de a înscrie.

În cele din urmă, sud-coreeanul a dat lovitura în minutul 79. Acesta a marcat golul de 2-2 cu un șut simplu din șase metri.

Meciul de la Londra s-a încheiat cu lovitura de cap a lui Casemiro, din minutul 90+3.

În urma rezultatului din această etapă, Manchester United se află pe locul patru în Premier League, cu 60 de puncte, în timp ce Tottenham se află pe poziția a cincea, cu 54 de puncte.

VIDEO Rezumat Tottenham - Manchester United 2-2

Tottenham - Manchester United 2-2, în etapa 33 din Premier League

Min 90+3: Casemiro trimite peste poartă cu capul, din șase metri.

Min 79: GOOOL Tottenham. Son egalează cu un șut simplu din șase metri.

Min 75: Harry Kane șutează din marginea careului mare, dar mingea este reținută de David de Gea.

Min 66: Son trimite pe lângă poartă din marginea careului de șase metri.

Min 57: Bruno Fernandes trimite un șut puternic, dar balonul nimerește bara transversală.

Min 56: GOOOL Tottenham. Pedro Porro punctează cu un șut superb, care se duce în vinclu.

Min 50: Hojbjerg șutează de la distanță, dar mingea se duce peste poarta lui David de Gea.

Min 46: Începe repriza a doua a meciului.

PAUZĂ

Min 44: GOOOL Manchester United! Marcus Rashford marchează pentru 2-0, cu un șut din partea stângă a careului mare.

Min 28: David de Gea intervine excelent la lovitura de cap a lui Perisic, la o lovitură de la colțul terenului.

Min 25: Bruno Fernandes șutează de la distanță, însă pe direcția lui Forster. Portarul lui Tottenham respinge mingea în corner.

Min 19: Sancho are o nouă șansă de a înscrie, dar Perisic respinge de pe linia porții.

Min 13: Marcus Rashford șutează din lovitură liberă, dar mingea se duce pe lângă poarta lui Forster.

Min 7: GOOOL Manchester United! Jadon Sancho înscrie cu un șut superb din interiorul careului mare. Mingea se duce la colțul lung, fără șanse pentru Forster.

Min 1: Începe meciul.

Echipele de start:

Tottenham: Forster - Romero, Dier, Lenglet - Porro, Hojbjerg, Skipp, Perisic - Richarlison, Son, Kane

Manchester United: De Gea - Wan-Bissaka, Lindelof, Shaw, Dalot - Eriksen, Casemiro - Antony, Fernandes, Sancho - Rashford

Gazdele sunt cu moralul la pământ după eșecul din etapa trecută, 6-1, cu Newcastle, partidă în urma căreia antrenorul interimar, Cristian Stellini, a fost demis și înlocuit cu Ryan Mason.

De cealaltă parte, cei de la Manchester United au reușit calificarea în finala Cupei Angliei după un succes la penalty-uri cu Brighton.

În confruntarea din tur, de pe Old Trafford, Manchester United s-a impus cu 2-0 datorită unor goluri marcate de Bruno Fernandes și Fred.

Ambele formații se luptă pentru o clasare în top 4 la finalul stagiunii, astfel confruntarea se așteaptă a fi una strânsă, pe muchie de cuțit.

Clasament Premier League

Echipele probabile:

• Tottenham: Forster - Romero, Dier, Davies - Porro, Hojbjerg, Skipp, Perisic - Kulusevski, Kane, Son
  • Manchester United: De Gea - Wan-Bissaka, Lindelof, Maguire, Shaw - Eriksen, Casemiro, Sabitzer - Antony, Martial, Rashford

Etichete: tottenham , manchester united , premier league etapa 33

Familia regală britanică a „tăiat-o” pe Meghan Markle din fotografia folosită pentru a-i ura la mulţi ani prinţului Harry

Fotografia folosită de familia regală britanică pentru a-i ura duminică la mulţi ani prinţului Harry a fost decupată dintr-o imagine în care ducele de Sussex apărea alături de soția sa, Meghan Markle. Detaliul nu a trecut neobservat în presa britanică, relatează News.ro.

MERCATO 2024 | Toate transferurile verii sunt AICI. PAOK l-a adus pe Dejan Lovren

Ion Țiriac, întrebat direct dacă este un om zgârcit. Miliardarul a răspuns instant, în 3 cuvinte

Exclusiv OUT! Abia a semnat, dar patronul l-a luat la țintă: ”Greșeala mea”. Alți trei jucători, direct pe bancă

Video A dat pasă la portar din penalty, în minutul 9! Echipa lui a pierdut, iar la final a explicat gestul. Imagini virale

Corriere dello Sport anunță o lovitură de proporții: "Negocierile pentru Dennis Man încep de la 30 de milioane €!"

Video Momente rare: Marius Șumudică a ajuns în fața suporterilor și a repetat încontinuu un cuvânt, după eșecul cu ”U” Cluj

Video GOOOL Andrei Rațiu! Internaționalul român, cel mai bun de pe teren. Nota primită pentru prestația excelentă

Chipciu și tofu pane! ”Veteranul” liderului SuperLigii a făcut show la flash-interviu: ”Eu am salariul mai mic”

Foto Cum a fost surprins Dan Șucu, după ce Rapid a suferit prima înfrângere sub comanda lui Șumudică

Gigi Becali a anunțat că va fi prezent pe stadion

Presa britanică a văzut ce a pățit Tottenham și l-a cerut titular de urgență pe Radu Drăgușin

PEROZMix perfect de grație feminină și inocență. Deva Cassel, fiica Monicăi Bellucci și noua stea a modei, pictorial îndrăzneț în Vogue

FILM NOWNu i-a mai văzut de 16 ani, dar îi sunt aproape. Copiii adoptați de Nicole Kidman, gest emoționant după ce mama actriței a murit

Pancu și Ovidiu Burcă, surprinși mâncând la restaurantul unde ANPC a găsit gândaci! Imagini inedite cu cei doi antrenori citeşte ştirea pe Prosport.ro

Atac dur din partea lui Mihai Stoica, pentru jucătorul ce a refuzat venirea la FCSB: "N-am auzit pe nimeni să jignească la modul ăsta" citeşte ştirea pe ziare.com

Cum afli cu 25 de secunde înainte să se producă un cutremur în România. Aplicația de care ai nevoie ca să te adăpostești citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Andreea Bănică, poze printre valuri, pe litoral, în costum de baie. A impresionat cu felul în care arată la 46 de ani: Nu îmbătrânești