Cody Gakpo, într-un meci Newcastle - Liverpool / Foto: Profimedia

Video Newcastle - Liverpool 1-2. În zece, ”Cormoranii” întorc scorul! Darwin Nunez, ”eroul” trupei lui Klopp

27.08.2023, 20:25
  • Champions League: Juventus - PSV, marți, 19:45, DGS 1

• Champions League: Milan - Liverpool, marți, 22:00, DGS 1

Liverpool s-a impus cu scorul de 2-1 în fața lui Newcastle, în etapa a treia din Premier League, după ce ”Cormoranii” au fost conduși cu 0-1 și se aflau în inferioritate numerică.

În clasamentul din Premier League, Liverpool ocupă locul patru, cu șapte puncte, în timp ce Newcastle este pe locul 13, cu trei puncte.

Newcastle - Liverpool 1-2. ”Cormoranii” întorc scorul în inferioritate numerică

Newcastle a deschis scorul în minutul 25, după o eroare a lui Alexander-Arnold de care a profitat Gordon care a scăpat singur cu Alisson și l-a învins pe portarul brazilian.

Două minute mai târziu, formația pregătită de Jurgen Klopp a rămas în inferioritate numerică, atunci când Virgil van Dijk a văzut cartonașul roșu, după un fault asupra lui Isak.

Pe finalul primei reprize, Alisson a avut o intervenție bună la șutul lui Almiron și a respins în transversală.

”Coțofenele” puteau majora diferența în minutul 76, însă Almiron a nimerit bara. Liverpool a restabilit egalitatea în minutul 81, prin Darwin Nunez. Tot fotbalistul din Uruguay a fost cel care le-a adus victoria ”Cormoranilor”, după ce a punctat și în minutul 90+3.

VIDEO Rezumatul partidei Newcastle - Liverpool 1-2

Min. 90+3: Goool Liverpool! Darwin Nunez primește balonul în partea dreaptă, pătrunde în care și șutează cu dreptul pentru 2-1.

Min. 81: Goool Liverpool! Darwin Nunez pătrunde în careu și înscrie cu un șut puternic cu dreptul.

Min. 76: Ocazie Newcastle! Almiron șutează cu stângul din interiorul careului, dar balonul lovește stâlpul din dreapta lui Pope.

Min. 50: Ocazie Newcastle! Almiron primește balonul în fața porții, însă șutează mult peste bara transversală.

Min. 36: Ocazie Newcastle! Almiron șutează puternic cu stângul, dar Alisson respinge în bara transversală.

Min. 27: Liverpool, în zece jucători! Virgil van Dijk îl faultează pe Isak și vede cartonașul roșu.

Min. 25: Goool Newcastle! Salah îi pasează lui Arnold, care gafează, iar Gordon scapă singur cu portarul și îl învinge pe ușurință pe Alisson.

Min. 17: Ocazie Liverpool! Luis Diaz are o cursă frumoasă în partea stângă, pătrunde în careu și șutează în blocajul portarului advers.

Min. 16: Ocazie Newcastle! Gordon șutează cu dreptul din afara careului, dar balonul este deviat și ajunge în brațele lui Alisson.

Newcastle: Pope – Trippier, Schar, Botman, Burn – Tonali, Guimaraes, Joelinton – Almiron, Isak, Gordon

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Matip, van Dijk, Robertson – Szoboszlai, Mac Allister, Endo – Salah, Gakpo, Diaz

Liverpool, în schimb, are patru puncte obținute după primele două etape. Echipa lui Jurgen Klopp a remizat cu Chelsea în prima etapă, scor 1-1, în timp ce runda precedentă a învins-o pe Bournemouth, scor 3-1.

În cele două meciuri din sezonul trecut, Liverpool a învins-o de fiecare dată pe Newcastle, chiar dacă a terminat sub echipa lui Eddie Howe la finalul stagiunii.

În turul de la Liverpool, gazdele s-au impus cu 2-1, în timp ce în deplasare echipa lui Jurgen Klopp a câștigat cu 2-0.

Newcastle - Liverpool LIVE VIDEO, ora 18:30, la Digi Sport 1. Echipele probabile

• Newcastle: Pope - Trippier, Schar, Botman, Burn - Tonali, Bruno, Joelinton - Almiron, Isak, Gordon
  • Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson - Szoboszlai, Endo, Mac Allister - Salah, Gakpo, Diaz

Etichete: newcastle - liverpool

Familia regală britanică a „tăiat-o” pe Meghan Markle din fotografia folosită pentru a-i ura la mulţi ani prinţului Harry

Fotografia folosită de familia regală britanică pentru a-i ura duminică la mulţi ani prinţului Harry a fost decupată dintr-o imagine în care ducele de Sussex apărea alături de soția sa, Meghan Markle. Detaliul nu a trecut neobservat în presa britanică, relatează News.ro.

MERCATO 2024 | Toate transferurile verii sunt AICI. PAOK l-a adus pe Dejan Lovren

Până când moartea i-a despărțit, după 51 de ani de căsătorie! Soția lui Gigi Mulțescu: ”Nu mai înţelegeam ce îmi spunea”

”Îngrozitor!” Scoțienii, verdict dur după Dundee United - Rangers. Fanii, mesaj pentru Ianis Hagi

După ce a rămas ”mască” la rugămintea lui Popovici, Țiriac i-a transmis un mesaj ferm campionului olimpic! ”Așa am ajuns?”

Ion Țiriac, întrebat direct dacă este un om zgârcit. Miliardarul a răspuns instant, în 3 cuvinte

Video Momente rare: Marius Șumudică a ajuns în fața suporterilor și a repetat încontinuu un cuvânt, după eșecul cu ”U” Cluj

Video GOOOL Andrei Rațiu! Internaționalul român, cel mai bun de pe teren. Nota primită pentru prestația excelentă

Chipciu și tofu pane! ”Veteranul” liderului SuperLigii a făcut show la flash-interviu: ”Eu am salariul mai mic”

Foto Cum a fost surprins Dan Șucu, după ce Rapid a suferit prima înfrângere sub comanda lui Șumudică

Englezii s-au convins de Radu Drăgușin, după doar 30 de minute jucate la Tottenham: ”Nu ne-ar surprinde”

Foto Peste 400.000 de persoane au semnat o petiție împotriva ”robotului” Erling Haaland, adresată Guvernului Britanic

PEROZMix perfect de grație feminină și inocență. Deva Cassel, fiica Monicăi Bellucci și noua stea a modei, pictorial îndrăzneț în Vogue

FILM NOWNu i-a mai văzut de 16 ani, dar îi sunt aproape. Copiii adoptați de Nicole Kidman, gest emoționant după ce mama actriței a murit

Pancu și Ovidiu Burcă, surprinși mâncând la restaurantul unde ANPC a găsit gândaci! Imagini inedite cu cei doi antrenori citeşte ştirea pe Prosport.ro

Atac dur din partea lui Mihai Stoica, pentru jucătorul ce a refuzat venirea la FCSB: "N-am auzit pe nimeni să jignească la modul ăsta" citeşte ştirea pe ziare.com

Cum afli cu 25 de secunde înainte să se producă un cutremur în România. Aplicația de care ai nevoie ca să te adăpostești citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Andreea Bănică, poze printre valuri, pe litoral, în costum de baie. A impresionat cu felul în care arată la 46 de ani: Nu îmbătrânești