Manchester City - Manchester United / Foto: Profimedia

Manchester City - Manchester United 1-1 (7-6). Dramatic! ”Cetățenii” au câștigat Supercupa Angliei după loteria penalty-urilor

10.08.2024, 19:13
  • Champions League: Juventus - PSV, marți, 19:45, DGS 1

• Champions League: Milan - Liverpool, marți, 22:00, DGS 1

Manchester City a cucerit Supercupa Angliei, după ce a trecut de rivala Manchester United, scor 1-1 (7-6 d.l.d.).

Manchester City a câștigat Supercupa Angliei, după loteria penalty-urilor

Golurile au venit pe final, după ce în primele 45 de minute cele două formații nu au trimis niciun șut pe poartă. Garnacho a deschis scorul în minutul 82, iar Bernardo Silva a restabilit egalitatea în minutul 89. Ambii marcatori au fost introduși pe teren în partea a doua.

La finalul celor 90 de minute regulamentare, tabela a arătat 1-1, astfel că s-a trecut la loviturile de departajare. De Bruyne, Haaland, Savio, Ederson, Nunes, Dias și Akanji au punctat de la 11 metri pentru ”Cetățeni”, în timp ce Fernandes, Dalot, Garnacho, Casemiro, McTominay și Martinez au înscris pentru ”Diavoli”.

Silva a ratat din tabăra lui City, iar Sancho și Evans nu au reușit să marcheze dintre jucătorii lui Erik ten Hag. Astfel, trofeul a mers către Manchester City.

Manchester City - Manchester United 1-1 (7-6). ”Cetățenii” au cucerit Supercupa Angliei

FINAL - Manchester City a câștigat Supercupa Angliei, după 7-6 la loviturile de departajare.

Minutul 90+6 - Timpul regulamentar s-a încheiat! Învingătoarea se decide la ”loteria” penalty-urilor.

Min. 89 - GOOOL City! Bernardo Silva restabilește egalitatea!

Min. 82 - GOOOL United! Garnacho, introdus pe teren în minutul 59 în locul lui Mainoo, înscrie de la aproximativ 11 metri, după o pasă a lui Fernandes!

Min. 75 - Ocazie uriașă United! Rashford e din nou aproape de gol! Șutul său lovește bara!

Min. 54 - Golul lui Bruno Fernandes e anulat pentru un ofsaid.

Min. 46 - Începe repriza a doua.

Min. 45+2 - Pauză! Niciun șut pe poartă în prima repriză.

Min. 36 - Ocazie United! Rashford ratează o șansă bună de a deschide scorul. Execuția sa din interiorul careului trece puțin pe lângă poarta ”Cetățenilor”.

Min. 24 - Bară City! McAtee nimerește butul din stânga lui Onana, cu un șut din careu!

Min. 22 - Bobb șutează din interiorul careului, însă balonul trece peste poarta lui Onana.

Min. 1 - Începe meciul.

Echipele de start:

• Manchester City: Ederson - Lewis, Akanji, Dias, Gvardiol - O`Reilly, Kovacic - Bobb, McAtee, Doku - Haaland
  • Manchester United: Onana - Dalot, Maguire, Evans, Martinez - Casemiro, Mainoo - Diallo, Mount, Fernandes - Rashford

Cele două echipe sunt din nou față în față într-un meci cu trofeul pe masă, după ce în vara anului trecut Manchester City a câștigat Cupa Angliei, scor 2-1, iar un an mai târziu "Diavolii Roșii" și-au luat revanșa și au câștigat trofeul cu același scor.

Trupa lui Pep Guardiola, cotată cu prima șansă, nu are decât doi jucători incerți, Kabore și Rodri, ambii accidentați.

De partea cealaltă, formația lui Erik ten Hag are aproape o echipă întreagă la infirmerie: Fish, Hojlund, Malacia, Yoro, Evans, Lindelof, Maguire, Shaw și Wan-Bissaka.

Echipele probabile pentru Supercupa Angliei 2024:

• Manchester City: Ortega - Lewis, Dias, Akanji, Gvardiol - Silva, Kovacic, De Bruyne - Bobb, Haaland, Grealish
  • Manchester United: Onana - Dalot, Evans, Martinez, Amass - Casemiro, Mainoo - Amad, Fernandes, Rashford, Zirkzee

Etichete: manchester city , manchester united , supercupa angliei

Kremlinul continuă să amenințe cu un război nuclear, deși doar 7% din arsenalul său ar fi operațional. Totuși, ceva s-a schimbat

Oficialii ruși continuă să amenințe Occidentul cu arme nucleare. Cu toate acestea, retorica a trecut de la avertismente privind o lovitură directă asupra națiunilor occidentale la sugestii de reluare a testelor nucleare în interiorul granițelor Rusiei.

Video A dat pasă la portar din penalty, în minutul 9! Echipa lui a pierdut, iar la final a explicat gestul. Imagini virale

Ion Țiriac, întrebat direct dacă este un om zgârcit. Miliardarul a răspuns instant, în 3 cuvinte

Exclusiv OUT! Abia a semnat, dar patronul l-a luat la țintă: ”Greșeala mea”. Alți trei jucători, direct pe bancă

Corriere dello Sport anunță o lovitură de proporții: "Negocierile pentru Dennis Man încep de la 30 de milioane €!"

Video GOOOL Andrei Rațiu! Internaționalul român, cel mai bun de pe teren. Nota primită pentru prestația excelentă

"Veți folosi echipa a doua în Europa?" Gigi Becali a dat răspunsul pe loc

Inigo Perez a cerut, Andrei Rațiu a făcut. Ce a spus antrenorul lui Rayo Vallecano, după victoria cu Osasuna

Exclusiv Fotbaliștii evidențiați de Ilie Dumitrescu, după Rapid - ”U” Cluj 0-2: ”Senzațional!” / ”Mă impresionează”

"Asta ar însemna finalul sezonului!" Scenariu dramatic venit din Italia, după accidentarea lui Valentin Mihăilă

Cât vor dura audierile în ”procesul secolului” care ar putea duce la excluderea lui Man. City din Premier League

Gigi Becali a anunțat că va fi prezent pe stadion

PEROZJennifer Aniston, în formă maximă pe covorul roșu. Brațele musculoase și silueta subțire, puse în evidență de o rochie fără bretele

FILM NOWLily Collins, mândră de abdomenul ei. Actrița din „Emily in Paris” și-a etalat pătrățelele în timp ce își promova serialul în New York

Fotbalist de națională, ultimul transfer în Superliga. Unde va juca fundașul din Benin citeşte ştirea pe Prosport.ro

Jordan Chiles nu renunță! Gimnasta din SUA acuză un „grav conflict de interese” și vrea înapoi medalia de bronz citeşte ştirea pe ziare.com

Cum afli cu 25 de secunde înainte să se producă un cutremur în România. Aplicația de care ai nevoie ca să te adăpostești citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Andreea Bănică și-a expus formele neatinse de bisturiu, pe litoralul românesc, în costum de baie: "La vârsta ta, ești nr. 1"