Kylian Mbappe a adus victoria lui PSG / Foto : Profimedia

Video PSG - Angers 2-1 | Kylian Mbappe, salvatorul de serviciu! Penalty controversat pentru gazde

15.10.2021, 22:35
  • Champions League: Juventus - PSV, marți, 19:45, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - U Cluj, luni, 21:00, DGS 1

PSG a evitat un nou eșec în Ligue 1, după ce etapa trecută fusese învinsă de Rennes.

Fără Messi și Neymar, gruparea de pe Parc des Princes s-a chinuit să treacă de Angers, scor 2-1.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 36 când Fulgini a marcat în poarta lui Donnarumma.

Cu o evoluție ștearsă, parizienii au răsturnat situația în ultimele 20 de minute. Mbappe a furnizat un assist pentru Danilo Pereira, apoi a transformat penalty-ul acordat pentru un henț în careu.

PSG este pe primul loc, cu 27 de puncte după 10 etape. Următorul meci este marți în UEFA Champions League, acasă cu RB Leipzig, în direct la Digi Sport 1, de la ora 22.00.

Echipele de start:

PSG: Donnarumma - Dagba, Kehrer, Kimpembe (cap.), A. Diallo - A. Herrera, Danilo P., Verratti - Rafinha, Icardi, Mbappé.

Angers: Bernardoni - Manceau, I. Traoré (cap.), R. Thomas - Cabot, Ba. Mendy, Mangani, Capelle - Fulgini - Boufal, Cho.

UPDATE Minutul 90+4: Finalul meciului.

UPDATE Minutul 87: Goool pentru PSG! Kylian Mbappe transformă o lovitură de la 11 metri, acordată după consultarea VAR, deși Icardi faultase în atac în prealabil. S-a considerat că a fost henț la Capelle.

UPDATE Minutul 69:  Goool PSG! Mijlocașul Danilo Pereira egalează pentru gazde din pasa lui Mbappe. E primul gol al lui Danilo Pereira în acest sezon.

UPDATE Minutul 55: Ocazie pentru Rafinha, dar șutul său violent nu prinde cadrul porții.

UPDATE Minutul 46: A început repriza secundă.

UPDATE Minutul 45+1: Finalul primei reprize.

UPDATE Minutul 36: Goool Angers! Fulgini îl învinge pe Donnarumma din pasa lui Boufal, în urma unei mingi pierdute de Veratti.

UPDATE Minutul 21: Primul pericol la poarta lui Donnarumma! Cho a pătruns în careu, dar a fost blocat în ultimă instanță de Kimpembe.

UPDATE Minutul 17: PSG cere penalty la o intrare în careu asupra lui Icardi, dar în zadar.

UPDATE Minutul 1: A început partida.

După campania fantastică de transferuri întreprinsă în această vară, parizienii au avut un început de sezon exemplar. După primele opt meciuri, PSG bifase opt victorii.

A urmat apoi partida cu Rennes, în care elevii lui Pochettino nu s-au mai regăsit și au capitulat cu un 0-2 rușinos.

Pentru meciul cu Angers, PSG nu se va baza pe o parte dintre vedetele ei, iar acest lucru ar putea reprezenta o problemă destul de mare pentru Mauricio Pochettino. Leo Messi, Di Maria, Paredes, Marquinhos și Neymar vor absenta pentru că au luat parte alături de echipele naționale la meciurile din preliminariile pentru Cupa Mondială.

Chiar dacă a pierdut în ultima etapă, PSG este lider detașat în Ligue 1, cu un total de 24 de puncte.

În ceea ce îi privește pe cei de la Angers, au avut un start de sezon decent. Din nouă meciuri, au reușit victoria în patru partide, au remizat de patru ori și au capitulat o singură dată, cu Nantes, 1-4.

În Ligue 1, Angers se poziționează pe locul 4, cu un total de 16 puncte.

PSG - Angers, LIVE VIDEO, de la 22:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 2. Parizienii vor să își spele rușinea după eșecul cu Rennes

PSG: Donnarumma - Hakimi, Kehrer, Kimpembe, Mendes - Gueye, Verratti, Wijnaldum - Mbappe, Icardi, Rafinha

Angers: Bernardoni - Manceau, Traore, Thomas - Cabot, Mendy, Mangani, Fulgini, Ebosse - Ali Cho, Boufal

Etichete: ligue 1 , psg , angers

Cutremur cu magnitudinea 5,4 în România, luni după-amiază. S-a simțit în toată țara

Un cutremur cu magnitudinea 5,4 s-a produs luni după amiaza în zona seismică Vrancea. Seismul a fost simțit în toată țara.

Radu Drăgușin, salvat de Real Madrid? Vestea venită chiar înainte de Tottenham - Arsenal

Până când moartea i-a despărțit, după 51 de ani de căsătorie! Soția lui Gigi Mulțescu: ”Nu mai înţelegeam ce îmi spunea”

”Îngrozitor!” Scoțienii, verdict dur după Dundee United - Rangers. Fanii, mesaj pentru Ianis Hagi

După ce a rămas ”mască” la rugămintea lui Popovici, Țiriac i-a transmis un mesaj ferm campionului olimpic! ”Așa am ajuns?”

Ion Țiriac, întrebat direct dacă este un om zgârcit. Miliardarul a răspuns instant, în 3 cuvinte

Live Video&Text Rapid București - 'U' Cluj 0-1, ACUM, la Digi Sport 1. ”Șepcile Roșii” au dat lovitura în Giulești

Decizia radicală luată de fanii Rapidului care l-au ironizat pe Șumudică, la 5 zile după ce ”au făcut pace” cu antrenorul

Notele primite de Man și Mihăilă, după dezastrul din meciul Parma - Udinese. Românii au reușit câte un assist

Foto Apariție specială a lui Marius Șumudică la primul meci în Giulești + Mesajul apărut la peluză pentru antrenor

Se pregătește contractul, după oferta de 200.000.000€ pentru Lamine Yamal

Barcelona a primit o ofertă de 250.000.000 de euro pentru starul său! Catalanii au dat răspunsul pe loc

PEROZMix perfect de grație feminină și inocență. Deva Cassel, fiica Monicăi Bellucci și noua stea a modei, pictorial îndrăzneț în Vogue

FILM NOWNu i-a mai văzut de 16 ani, dar îi sunt aproape. Copiii adoptați de Nicole Kidman, gest emoționant după ce mama actriței a murit

Pancu și Ovidiu Burcă, surprinși mâncând la restaurantul unde ANPC a găsit gândaci! Imagini inedite cu cei doi antrenori citeşte ştirea pe Prosport.ro

Atacantul naționalei, umilit de antrenorul său în Turcia: ”Un eșec” citeşte ştirea pe ziare.com

Cum afli cu 25 de secunde înainte să se producă un cutremur în România. Aplicația de care ai nevoie ca să te adăpostești citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Andreea Bănică, poze printre valuri, pe litoral, în costum de baie. A impresionat cu felul în care arată la 46 de ani: Nu îmbătrânești