Meciul dintre Csikszereda și FCU Craiova / Foto: Sport Pictures

Csikszereda - FCU Craiova 2-0. ”Ciucanii”, lideri solitari în Liga 2. Oltenii pierd la primul meci fără Marius Croitoru

27.10.2024, 13:13
  • Premier League: Arsenal - Liverpool, duminică, 18:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, duminică, 21:00, DGS 1

Csikszereda Miercurea Ciuc a învins-o, pe teren propriu, scor 2-0, pe FCU Craiova, în etapa a 11-a din Liga a 2-a.

Golurile ”Ciucanilor” au fost marcate de Benjamin Babati (minutul 29) și Attila Csuros (minutul 90+2).

În urma acestui rezultat, harghitenii și-au continuat parcursul aproape perfect din acest sezon (au obținut nouă victorii și o remiză) și și-au consolidat poziția de lideri în clasament (28 de puncte, la cinci lungimi în fața celor de la Steaua București, care au un meci mai puțin disputat).

De partea cealaltă, FCU Craiova, care l-a demis din funcția de antrenor pe Marius Croitoru (43 de ani), se află pe locul al 13-lea al Ligii a 2-a, cu 14 puncte acumulate după 11 runde.

Csikszereda - FCU Craiova 2-0. ”Ciucanii” i-au ținut pe olteni în play-out

Gazdele de la Csikszereda au fost aproape de a deschide scorul în acest meci încă din minutul 27, când Benjamin Babati, atacantul lateral al harghitenilor, nu a reușit să trimită în poarta goală din poziție ideală.

Însă, două minute mai târziu (29), același Babati a trimis în plasa porții lui Codruț Sandu cu un șut puternic și plasat și a deschis scorul pentru ”Ciucani” .

Oltenii puteau egala pe tabela de marcaj în minutul 73 prin mijlocașul francez Idris Bounaas, dar acesta a reluat în bara transversală din interiorul careului mic.

În prelungirile partidei, gazdele au reușit să marcheze și golul al doilea prin vârful Attila Csuros și să-și adjudece victoria în acest duel, scor 2-0. Astfel, Csikszereda și-a consolidat poziția de lider în clasament, în timp ce oltenii patronați de Adrian Mititelu au rămas, cel puțin pentru moment, în play-out.

Clasamentul Ligii a 2-a

Clasamentul Ligii a 2-a / Foto: Flashscore.ro

VIDEO Rezumat Csikszereda - FCU Craiova, scor 2-0

Etichete: liga 2 , fcu craiova , csikszereda

Haos provocat de un român, la Milano. Motivul pentru care „Gheorghe” a pus pe jar pompierii și poliția

Haos provocat de un român, la Milano. Bărbatul s-a urcat pe fațada gării centrale din oraș și i-a făcut pe pompierii italieni să declanșeze planul de urgență.

Și-au dat afară antrenorul plătit anual cu 40.000.000 € și au ales înlocuitorul! Răzvan Lucescu, pe listă

Foto Transformare fizică a lui Mike Tyson la 58 de ani. ”Sunt pur și simplu o specie diferită de ființa umană”

Video Real Madrid - Barcelona 0-4. Umilință pentru madrileni! Catalanii s-au distrat cu trupa lui Carlo Ancelotti

Victoria Beckham n-a stat pe gânduri, după ce a văzut diferența de vârstă dintre fiul ei cel mic și noua lui iubită

Al doilea cel mai bun de pe teren! Nota primită de Rațiu, după victoria obținută de Rayo: a lovit și bara!

Dennis Man, scos la pauză! Pus să dea explicații la conferință, antrenorul Parmei nu a ezitat

Rapid a anunțat lotul pentru meciul cu FCSB: jucătorul lăsat pe dinafară pentru a doua etapă la rând

Total neașteptat! Decizia luată de Real Madrid, după umilința istorică din "El Clasico"

Live Video&Text Oțelul Galați - Unirea Slobozia 0-1, ACUM, pe DGS 1. Perianu a deschis scorul

Video Șelimbăr - FC Argeș 0-0. Piteștenii s-au apropiat de locurile de play-off din Liga 2

Ovidiu Burcă, în negocieri cu o echipă din România

PEROZEa este totul pentru el. Macaulay Culkin, fericit alături de femeia care i-a transformat viața. Apariție rară, la Academy Museum Gala

FILM NOWNicole Kidman, adevărul despre scenele intime filmate cu Tom Cruise în „Eyes Wide Shut”: „Am avut o clauză specială în contract!”

Atacantul cu care FCSB putea da lovitura! „Are detentă de baschetbalist” citeşte ştirea pe Prosport.ro

Anchetă după El Clasico. Real Madrid face verificări după ce doi jucători ai Barcelonei au fost ținta unor atacuri rasiste pe Bernabeu citeşte ştirea pe ziare.com

Motivul pentru care această femeie a fost părăsită de soț. Tu îți dai seama ce a văzut în poză și l-a făcut să divorțeze? citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Cum a apărut CRBL după operația de blefaroplastie: „Sper ca recuperarea să fie ușoară”