UTA Arad - FCU Craiova, în SuperLigă / Foto: Sport Pictures

Video UTA Arad - FCU Craiova 3-1. Echipa lui Mircea Rednic a câștigat play-out-ul! Oltenii tremură la retrogradare

06.05.2024, 19:50
  • Liga Națiunilor: Danemarca - Serbia, duminică, 19:00, DGS 1

• Liga Națiunilor: Elveția - Spania, duminică, 21:45, DGS 1

Meciul UTA - FCU Craiova, în cadrul penultimei etape din play-out-ul SuperLigii de fotbal a României, a fost câștigat categoric de arădeni, scor 3-1.

Antrenorul Mircea Rednic a avut ambiția ca echipa lui să termine pe locul 1 în play-out, pentru a le închide gura criticilor, ceea ce s-a și întâmplat.

Cele mai tari faze video şi desfăşurarea evenimentelor pot fi văzute AICI

UTA Arad - FCU Craiova 3-1

În prima repriză, Luckassen a deschis scorul rapid, în minutul 6, iar Rareș Pop a majorat avantajul gazdelor, în minutul 24. Cea mai mare ocazie a oltenilor a fost bara lui Vlad Pop, în minutul 28.

În repriza secundă, UTA a marcat din nou, de data aceasta prin Joao Pedro, în minutul 66. Oltenii au redus din diferență târziu, în minutul 87, prin Ibrahimi.

S-a terminat 3-0, iar UTA Arad va încheia play-out-ul pe prima poziție, cu 37 de puncte, indiferent de rezultatul din meciul cu Dinamo, din ultima etapă. De partea cealaltă, FCU Craiova ocupă ultimul loc în SuperLigă, cu 22 de puncte.

VIDEO cu rezumatul meciului:

• Tot azi se mai dispută și Universitatea Craiova - FCSB, de la ora 21:00, în direct pe Digi Sport 1

O victorie ar ajuta-o pe FCU Craiova să facă 25 de puncte, astfel că indiferent de rezultatul meciului Hermannstadt - Poli Iași, ora 15:00, Digi Sport 1, echipa ar urca pe loc de baraj, la egalitate cu Botoșani, formație aflată pe primul loc salvator.

Așa că etapa viitoare, ultima în play-out, la meciul cu Hermannstadt, totul ar fi la mâna craiovenilor.

• Abonații RCS-RDS mai pot viziona partida pe Aplicația Digi Sport și pe siteul digisport.ro pe teritoriul României

Programul etapei a 9-a, ultima, a play-out-ului din SuperLigă, duminică, pe 12 mai

• FCU Craiova - Hermannstadt
  • Poli Iași - Petrolul
  • Dinamo - UTA
  • Voluntari - U Cluj
  • Oțelul FC Botoșani

În principiu, toate meciurile vor începe la aceeași oră și vor putea fi urmărite pe canalele Digi Sport.

Ce a spus Eugen Trică înaintea meciului UTA - FCU Craiova

"Ne dorim să câștigăm toate cele trei puncte. UTA este una dintre cele mai bune echipe din play-out. Ne-am pregătit foarte bine pentru acest meci și ne dorim toate cele trei puncte. Știu publicul de la Arad și sper ca jucătorii mei să fie motivați pentru acest meci. Noi trebuie să fim foarte atenți doar pe ceea ce avem noi de făcut.

Vă repet, noi ne dorim toate cele trei puncte. Noaptea de Înviere ne găsește în cantonament, iar Dumnezeu nu cred că este supărat doar pe noi, ci să fie supărat doar pe cei care au programat aceste partide. Dar important este să mergem acolo la Arad și să câștigăm", a spus Trică la conferința de presă susținută înaintea deplasării la Arad.

• Din 8 meciuri directe în primul eșalon, UTA a câștigat 4. Au fost 3 remize și o victorie a oltenilor. În acest sezon, ambele meciuri au fost câștigate de arădeni, 3-2 la Craiova și tot 3-2 pe teren propriu.

Clasament play-out SuperLigă, sezon 2023-2024

Clasament play-out / Foto: Captură Digi Sport

Etichete: mircea rednic , eugen trica , program etapa 9 play-out , clasament play-out , video uta fcu craiova

Când pică Paștele ortodox și catolic în 2025. Anul viitor, cele două sărbători vor fi în aceeași zi

În anul care urmează, Paștele Ortodox și Paștele Catolic pică în aceeași zi. Creștinii vor celebra sărbătoarea Învierii Domnului pe data de 20 aprilie 2025.

Ion Țiriac: ”Vă spun o noutate. Candidez la președinție! Absolut serios”. Ce a urmat

Foto "ROMÂNIA a trecut pe aici!" Cum au lăsat "Tricolorii" vestiarul de la Prishtina, după 3-0 cu Kosovo

Ce a scris presa din Kosovo, după ce au apărut imaginile cu vestiarul României la finalul meciului de la Prishtina

Video Kosovo - România 0-3. Mircea Lucescu, debut cu o victorie superbă la al doilea mandat pe banca naționalei

Răzvan Marin a dezvăluit ce i-a spus portarul kosovar, înainte să îl "execute" din penalty

Exclusiv Vestea pe care Mircea Lucescu nu voia să o audă înainte de România - Lituania