Ivan a marcat din penalty pentru Universitatea Craiova, în meciul cu FC Argeș / Foto: Sport Pictures

Video Universitatea Craiova - FC Argeș 1-0. Oltenii, prima victorie după două etape. Piteștenii, 12 jocuri fără succes

01.03.2023, 19:50
  • Champions League: Juventus - PSV, marți, 19:45, DGS 1

• Champions League: Milan - Liverpool, marți, 22:00, DGS 1

După două etape în care a avut o remiză și o înfrângere, Universitatea Craiova a câștigat cu 1-0 meciul cu FC Argeș, din etapa a 28-a. Piteștenii, fără victorie de 12 etape, sunt într-o situație grea.

Universitatea Craiova - FC Argeș 1-0. Piteștenii, fără victorie de 12 etape

Craiova a avut prima ocazie în minutul 6, prin Vătăjelu. A urmat voleul lui Ișfan, trimis în blocaj. În minutul 32, Markovic l-a driblat pe Marius Constantin, dar nu a nimerit poarta.

Cele mai tari faze video şi desfăşurarea evenimentelor pot fi văzute AICI

Prima ocazie mare a Argeșului a venit în minutul 36, când portarul oltenilor a intervenit extraordinar în fața lui Crețu. În repriza a doua, craiovenii au fost mai prezenți în meci, dar Ișfan nu a avut noroc.

În minutul 72, Tofan a făcut un penalty stupid, după ce a pus mâna pe minge în careu, iar Andrei Ivan a transformat lovitura de pedeapsă.

Până la final, Baiaram nu a nimerit vinclul, iar peste câteva minute tot el a șutat destul de slab. Universitatea Craiova - FC Argeș s-a terminat 1-0.

VIDEO cu rezumatul meciului Universitatea Craiova - FC Argeș 1-0:

Etapa a 28-a a sezonului regulat în Liga 1 programează diseară, de la ora 18:00, meciul Universitatea Craiova - FC Argeș. Odată cu rezultatele meciurilor Farul-Sepsi 2-0, respectiv Chindia-U Craiova 1948 0-0, echipa antrenată de Eugen Neagoe (55 de ani) a obținut și matematic calificarea în play-off.

Numai că, scoasă din Cupa României și aflată la șase puncte de locul 3, Universitatea Craiova trebuie să scoată cât mai multe puncte din aceste ultime trei jocuri pe care le mai are de disputat.

Universitatea Craiova - FC Argeș, 18:00, Digi Sport 1. Croitoru riscă din ce în ce mai mult demiterea

Calificarea într-o cupă europeană este obiectivul pe care finanțatorul Mihai Rotaru l-a impus pe acest final de sezon, iar ratarea acestuia ar aduce destule probleme financiare la Universitatea Craiova, una dintre puținele echipe din Liga 1 care își plătește la timp jucătorii.

Într-o situație și mai grea se află FC Argeș, echipă care spera că aducerea lui Marius Croitoru (42 de ani) va conduce și la revirimentul așteptat în clasament. Lotul s-a schimbat radical în această iarnă, dar rezultatele sunt și mai slabe, iar echipa a coborât până pe locul 14, cu 26 de puncte.

"Este posibil să fie schimbări în echipa de mâine (n.r. miercuri). În primul rând în lot vor apărea doi jucători noi faţă de partida de la Voluntari, mă refer la Vătăjelu, care a fost suspendat, iar Screciu este şi el apt de joc.

Şi mă bucur că şi Baiaram este alături de noi, el a jucat puţin la Voluntari, dar e fizic într-o creştere evidentă. Nu ştiu de vreo clauză ca Işfan să nu joace (n.r. ţinând cont că a fost transferat de U Craiova de la FC Argeş). El este în lot şi vom hotărî dacă va juca", a spus Eugen Neagoe înaintea meciului cu FC Argeș.

Clasament Liga 1

Etichete: eugen neagoe , marius croitoru , video universitatea craiova fc arges

Elon Musk s-a întrebat de ce „nimeni nu încearcă să îi asasineze pe Biden și Kamala Harris”. Ce a urmat după aceea

Postările patronului pe contul său sunt, de cele mai multe ori, oglinda companiei. Elon Musk, care deține rețeaua de socializare X, postează des, dar uneori mesajele sunt greu de descifrat. De data aceasta este vorba despre o postare politică, urmare a incidentului tratat drept posibilă tentativă de asasinat, a cărui victimă ar fi putut fi candidatul republican la alegerile prezidențiale Donald Trump.

Ion Țiriac, întrebat direct dacă este un om zgârcit. Miliardarul a răspuns instant, în 3 cuvinte

Exclusiv OUT! Abia a semnat, dar patronul l-a luat la țintă: ”Greșeala mea”. Alți trei jucători, direct pe bancă

Video A dat pasă la portar din penalty, în minutul 9! Echipa lui a pierdut, iar la final a explicat gestul. Imagini virale

Corriere dello Sport anunță o lovitură de proporții: "Negocierile pentru Dennis Man încep de la 30 de milioane €!"

Exclusiv Gigi Becali a luat o decizie radicală după CFR Cluj - FCSB: ”La revedere! S-a terminat”

Video Momente rare: Marius Șumudică a ajuns în fața suporterilor și a repetat încontinuu un cuvânt, după eșecul cu ”U” Cluj

Chipciu și tofu pane! ”Veteranul” liderului SuperLigii a făcut show la flash-interviu: ”Eu am salariul mai mic”

Foto Cum a fost surprins Dan Șucu, după ce Rapid a suferit prima înfrângere sub comanda lui Șumudică

Eugen Neagoe a vorbit după primul meci pe banca Gloriei: "Am jucat bine, vom face tot ce trebuie să rămânem în prima divizie""

Video Gloria Buzău - Oțelul Galați 0-0. Remiză albă la debutul lui Eugen Neagoe! Gălățenii au terminat meciul în 10

PEROZMix perfect de grație feminină și inocență. Deva Cassel, fiica Monicăi Bellucci și noua stea a modei, pictorial îndrăzneț în Vogue

FILM NOWNu i-a mai văzut de 16 ani, dar îi sunt aproape. Copiii adoptați de Nicole Kidman, gest emoționant după ce mama actriței a murit

Pancu și Ovidiu Burcă, surprinși mâncând la restaurantul unde ANPC a găsit gândaci! Imagini inedite cu cei doi antrenori citeşte ştirea pe Prosport.ro

Atac dur din partea lui Mihai Stoica, pentru jucătorul ce a refuzat venirea la FCSB: "N-am auzit pe nimeni să jignească la modul ăsta" citeşte ştirea pe ziare.com

Cum afli cu 25 de secunde înainte să se producă un cutremur în România. Aplicația de care ai nevoie ca să te adăpostești citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Andreea Bănică, poze printre valuri, pe litoral, în costum de baie. A impresionat cu felul în care arată la 46 de ani: Nu îmbătrânești