Ilie Dumitrescu / Foto: captură Digi Sport

Exclusiv ”Ți se pare de roșu?”. Ilie Dumitrescu, sincer, după ce Mihai Popescu a fost eliminat și FCSB a jucat o oră în 10

22.09.2024, 20:10
  • SuperLiga: UTA Arad - Poli Iași, luni, 18:00, DGS 1

• SuperLiga: Unirea Slobozia - Rapid, luni, 21:00, DGS 1

FCSB a remizat cu Petrolul Ploiești, scor 1-1, în etapa cu numărul 10 din SuperLiga României.

Roș-albaștrii au început perfect meciul și au deschis scorul prin Alexandru Băluță, în minutul 3, dar lucrurile s-au complicat în minutul 30, când Mihai Popescu a văzut direct cartonașul roșu și a fost trimis la cabine de către arbitrul Rareș Vidican.

Stoperul FCSB-ului i-a spart capul lui Tudorie, motiv pentru care s-a ales cu o eliminare. Același atacant a reușit să egaleze situația pe tabela în minutul 90+4, iar Petrolul a plecat cu un punct din Ghencea.

Ilie Dumitrescu: ”Dacă nu era sânge, nu dădea roșu”

Ilie Dumitrescu a fost prezent în cadrul emisiunii Fotbal Club, acolo unde a analizat prestația celor două echipe, dar a fost întrebat și în legătură cu momentele controversate ale acestei confruntări.

Expertul Digi Sport consideră că Mihai Popescu nu ar fi văzut cartonașul roșu dacă Alexandru Tudorie nu ar fi început să sângereze.

”Dacă nu era sânge, nu dădea roșu. Mie mi-a plăcut și cum a jucat FCSB în 10 oameni. 10-15 minute tot FCSB a avut posesia. După, încet-încet, era normal să se schimbe lucrurile”, a afirmat fostul mare internațional.

VIDEO cu rezumatul meciului FCSB - Petrolul 1-1

Ion Crăciunescu, verdict în cazul fazelor controversate din FCSB - Petrolul

”Văd că-i sparge capul, am văzut sânge. Dacă se lasă cu sânge, înseamnă că lovitura a avut intensitate, deci nu putem să-l încadrăm la neglijență, ci la fault grosolan. El pune mâna pe umăr, dar îl lovește cu cotul. Când apare sângele, înseamnă că a fost un fault grav”, a spus Ion Crăciunescu.

În minutul 88, Alexandru Musi a fost lovit cu cotul în față, de Tommi Jyry, iar finlandezul a primit cartonaș galben. Verdictul lui Ion Crăciunescu: jucătorul Petrolului trebuia eliminat!

”Se duce cu cotul în fața adversarului, nu e de galben niciodată, întotdeauna este de roșu”, s-a pronunțat Ion Crăciunescu.

Faza cea mai contestată de cei de la FCSB a avut loc în minutul 90+4, când Alexandru Tudorie a egalat. Gazdele au cerut un fault în atac, dar Ion Crăciunescu a transmis că, deși a existat un contact, golul a fost marcat în condiții regulamentare.

”Târnovanu trebuie să știe că e protejat doar în suprafața de protecție a portarului. Cu picioarele este în suprafața de protecție, dar cu mâinile este în afara. E o fază în zona gri și trebuie să dăm creditul arbitrului.

Jucătorul sare corect la cap, portarul nu are mingea în mâini, nu se duce în portar. Eu dădeam gol. E un contact”, a declarat Ion Crăciunescu.

Ce a luat de fapt vatmanul găsit drogat după accidentul de tramvai în care a murit zdrobit un șofer din București

Vatmanul implicat în accidentul mortal de pe Şoseaua Progresului din București, în care un bărbat şi-a pierdut viaţa, nu consumase droguri, au arătat rezultatele testelor efectiate de Institutul Naţional de Medicină Legală „Mina Minovici”, potrivit News.ro.

Are 20 de ani, e iubita fiului unui ”interlop” arestat și câștigă o avere în fiecare lună. Tatăl ei a scos oamenii pe străzi

Italienii s-au convins de Dennis Man după ”nebunia” din Lecce - Parma și i-au dat o nouă poreclă

Jucătorul pe care Gigi Becali nu vrea să-l mai vadă la FCSB: ”Să plece câinele de la măcelărie?”. Ce salariu are

Neașteptat: copiii lui Cristiano Ronaldo, refuzați de școală!

Exclusiv Gigi Becali n-a stat pe gânduri! Patronul FCSB-ului l-a schimbat la pauză pe Bîrligea și i-a transmis un mesaj clar

Nota primită de Andrei Rațiu, după ce a fost decisiv și a jucat 96 de minute împotriva lui Atletico Madrid

Constantin Gâlcă nu și-a menajat jucătorii după remiza cu ”U” Cluj

Exclusiv ”Știți care e concluzia mea?” Becali a ironizat-o pe Petrolul după remiza din Ghencea + De ce l-a sunat pe MM Stoica la pauză

A luat galben în secunda 15 și a fost eliminat în minutul 5. A urmat o desfășurare ”nebună”: golul victoriei, în 90+8

"Gata, totul are o limită!" Becali scoate artileria grea: "Ştiţi ce făcea Anamaria prin cantonamente? Se văitau nevestele fotbaliştilor"

Jigniri fără precedent şi ameninţări după ce Gigi Becali a dezvăluit "ce făcea Anamaria Prodan prin cantonamente"

PEROZIrina Shayk, luată prin surprinde de paparazzi în Milano. Supermodelul rus încerca cu ardoare să-și ascundă machiajul strident

FILM NOWSofia Vergara, selfie-uri doar în body-uri mulate, în oglinda din baie. "Cineva să-mi ridice fața de pe podea", i-a scris Nicole Scherzinger

Fostul atacant al lui Gigi Becali la FCSB e gata să antreneze în Superliga citeşte ştirea pe Prosport.ro

Cel mai scump transfer al verii din România a petrecut în club până la 5 dimineața, deși echipa lui este în criză. Răspunsul clubului EXCLUSIV citeşte ştirea pe ziare.com

Un român ajuns în Ucraina descoperă cât costă viața de zi cu zi: ”Doamne ferește, în România plătești de trei ori mai mult pentru această masă" citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Ce avere are Inna, la doar 37 de ani. Artista deține o proprietate care costă peste un milion de dolari