Robert Popa, în tricoul celor de la UTA Arad / Foto: Sport Pictures

Robert Popa a explicat cum a apărat penalty-ul executat de Alexandru Băluță: ”Era nămol”

01.09.2024, 23:52
  • Champions League: Bologna - Șahtior, miercuri, 19:45, DGS 1

• Champions League: Manchester City - Inter, miercuri, 22:00, DGS 1

UTA Arad a pierdut, în deplasare, în fața celor de la FCSB, scor 0-2, într-un meci din cadrul etapei a 8-a din SuperLiga

Golurile ”roș-albaștrilor” au fost marcate de Siyabonga Ngezana (minutul 16) și Alexandru Băluță (minutul 87). De asemenea, bucureștenii au mai ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 58 prin Băluță, al cărui șut a fost parat de goalkeeperul advers Robert Popa (21 de ani).

Robert Popa: ”Noi am fost cu ocaziile, ei cu golurile, cel puțin în prima repriză”

La finalul partidei disputate pe stadionul Arcul de Triumf, Robert Popa, portarul celor de la UTA Arad, și-a criticat coechipierii de câmp pentru că nu au reușit să marcheze din ocaziile pe care și le-au creat la poarta lui Ștefan Târnovanu.

În privința penalty-ului apărat în minutul 58, Popa a spus că din instinct a ghicit colțul în care va trimite Alexandru Băluță și că a fost ”ajutat” puțin și de starea proastă a terenului unde a trimis mingea jucătorul ”roș-albaștrilor”.

”Ca să fac un mic rezumat, noi cu ocaziile, ei cu golurile, cel puțin în prima repriză. Nu trebuia să ratăm acele ocazii, după a venit golul celor de la FCSB după o execuție nereușită a lui Tavi Popescu.

(n.r. cum ai reușit să aperi penalty-ul lui Băluță) A fost inspirația de moment, pot să zic că m-a ajutat terenul, era foarte rău în partea stângă. El (n.r. Băluță) a vrut să dea mai mult la siguranță. Execuția lui a fost puțin mai modestă pentru el. Acolo era terenul mai rău, era nămol.

Poate o victorie ne-ar băga înapoi în cursa pentru play-off. Noi ajungem în fața porții, dar ne lipsește puțină șansă. E foarte greu când îți creezi ocazii și ajungi acolo și este frustrant când ratezi. Au fost două faze fixe în care ei ne-au taxat”, a spus Popa, la flash-interviu.

După înfrângerea cu FCSB, UTA Arad se află pe locul al 13-lea al SuperLigii, cu 7 puncte acumulate după 8 etape.

VIDEO cu penalty-ul ratat de Alexandru Băluță

VIDEO Rezumat FCSB - UTA Arad, scor 2-0

Etichete: superliga , uta arad , fcsb , robert popa

Explozia pagerelor din Liban | Cum a fost planificat atacul împotriva Hezbollah. „A fost un moment de acum ori niciodată”

Israelul a decis marți să arunce în aer pagerele purtate de membrii Hezbollah în Liban și Siria, de teamă că operațiunea sa secretă ar fi putut fi descoperită de grup, au declarat trei oficiali americani pentru Axios.

Foto A câştigat Roland Garros, visa să ajungă ca Halep, dar acum e medic chirurg la Floreasca

Primul fotbalist din lume care nu mai suportă și a spart tăcerea. ”Dacă va continua, vom intra în grevă”

După 29 de ani, a căzut recordul la Real Madrid! S-a scris istorie în UEFA Champions League

O celebritate a venit în România și a trăit ceva despre care doar auzise: ”O nebunie! M-am așezat și m-am întrebat ‘Ce-a fost asta?’”

Video Jurnaliștii spanioli l-au descris pe Andrei Rațiu în două cuvinte, după super golul marcat în Rayo - Osasuna

Gigi Becali a luat atitudine după remiza cu CFR Cluj: ”Nimeni nu face asta la echipa mea”

Carlo Ancelotti nu s-a ferit: ”E cel mai bun din lume în acest moment”

S-a lăudat că n-a fost demis niciodată în 26 de ani, iar a doua zi a fost dat afară

Reacția lui Postecoglou, după ce un concurent al lui Drăgușin a jucat fără să îi spună că are febră musculară

Zeljko Kopic ”și-a înțepat” adversarii: ”Toate echipele așteaptă meciul cu Dinamo ca pe un derby”

Foto Singurul jucător de la FCSB care a fost prezent la înmormântarea lui Gigi Mulțescu

PEROZDemi Moore pare la fel de tânără ca fiicele sale, în cele mai noi poze de pe covorul roșu. Cele 4, un grup elegant, care atrage priviri

FILM NOW„Nu în viața asta!”. Kate Winslet a refuzat să-și acopere „colăceii”, după ce i s-a sugerat acest lucru pe platourile de la „Lee”

Lovitură cruntă pentru Rapid! Motivul pentru care Marius Șumudică nu-i poate utiliza pe Aaron Boupendza și Clinton N’Jie citeşte ştirea pe Prosport.ro

A devenit Campion Mondial alături de Lionel Messi, iar acum va fi evaluat psihologic, într-un dosar de viol citeşte ştirea pe ziare.com

Cum afli cu 25 de secunde înainte să se producă un cutremur în România. Aplicația de care ai nevoie ca să te adăpostești citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Bianca Censori a ieșit pe stradă fără pantaloni. Soția lui Kanye West a luat masa la un local de fițe, dar a apărut în lenjerie