Video Petrolul Ploiești - Hermannstadt 4-1. ”Lupii Galbeni” s-au dezlănțuit

27.09.2024, 19:55
  • SuperLiga: CFR - UTA, sâmbătă, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Oțelul, sâmbătă, 21:30, DGS 1

Petrolul Ploiești a învins-o categoric, pe teren propriu, scor 4-1, pe Hermannstadt, într-un meci din cadrul etapei a 11-a din SuperLigă

Golurile ”Lupilor Galbeni” au fost marcate de Ricardinho (minutul 6), Mihnea Rădulescu (minutele 11 și 26) și Gicu Grozav (minutul 63). De partea cealaltă, pentru sibieni a înscris Sergiu Buș (minutul 48).

Cele mai tari faze video şi desfăşurarea evenimentelor pot fi văzute AICI

Petrolul Ploiești - Hermannstadt 4-1

Prima ocazie a acestui meci i-a aparținut lui Aurelian Chițu, atacantul celor de la Hermannstadt, care a ratat din poziție de 1 la 1 cu portarul Lukas Zima în minutul 4 (a șutat slab, iar goalkeeperul ceh a prins balonul).

Două minute mai târziu (minutul 6), Petrolul a reușit să deschidă scorul prin Ricardinho, care a reluat cu capul din centrarea perfectă a lui Sergiu Hanca din corner.

Din minutul 11, ”Lupii Galbeni” au reușit să se desprindă pe tabelă, după golul marcat de Mihnea Rădulescu, care l-a executat pe Muțiu cu un șut superb din afara careului.

Sibienii puteau reduce din diferență în minutul 25 prin Murgia, dar șutul italianului, aflat în interiorul careului, a lovit bara porții lui Zima.

Imediat după această ocazie, în minutul 26, Petrolul a înscris încă o dată și a dus scorul la 3-0, după o gafă a sibienilor din defensivă de care a profitat același Mihnea Rădulescu (care a șutat puternic, pe jos, din afara careului de 16 metri). În cele din urmă, scorul la pauză a fost 3-0 pentru Petrolul.

Oaspeții au început tare repriza a doua și au redus din diferență în minutul 48, când Sergiu Buș a marcat cu o lovitură de cap după o centrare excelentă a lui Ianis Stoica din corner.

Însă, ”Lupii” au refăcut diferența de trei goluri de pe tabelă în minutul 63, când Gicu Grozav a trimis în plasă cu un șut pe jos din marginea careului de 16 metri. Petrolul își putea mări avantajul în minutul 87, dar șutul lui Bempah de la mare distanță a lovit bara transversală.

În cele din urmă, Petrolul s-a impus în fața celor de la Hermannstadt, scor 4-1, și a urcat temporar pe locul al doilea al SuperLigii, cu 18 puncte acumulate după 11 runde. De partea cealaltă, sibienii ocupă poziția a 7-a a ierarhiei, cu 13 puncte obținute după 11 runde.

VIDEO Rezumat Petrolul Ploiești - Hermannstadt, scor 4-1

Clasamentul SuperLigii

Clasamentul SuperLigii, după Petrolul - Hermannstadt, scor 4-1 / Foto: Captură Digi Sport

ȘTIREA INIȚIALĂ

Partida de pe stadionul Ilie Oană deschide etapa cu numărul 11 din campionatul României.

În ultimul meci, formația antrenată de Mehmet Topa (38 de ani) a remizat pe terenul celor de la FCSB, scor 1-1 și se poziționează pe locul al 6-lea în clasament, cu 15 puncte înregistrate.

Ploieștenii au pierdut o singură partidă în acest sezon, pe 21 iulie, contra celor de la Dinamo, scor 1-4. De asemenea, Petrolul a mai înregistrat 3 victorii și 6 rezultate de egalitate.

De cealaltă parte, Hermannstadt ocupă poziția a șaptea, cu 13 puncte obținute, după ce în ultima etapă sibienii au remizat pe teren propriu, cu CFR Cluj, scor 0-0. În actualul sezon al SuperLigii, formația antrenată de Marius Măldărășanu (49 de ani) a înregistrat 3 victorii, 4 egaluri și 3 înfrângeri

• În ultimele 5 întâlniri directe, Petrolul a câștigat un duel, Hermannstadt două, iar două partide s-au încheiat la egalitate. Ultima dată, cele două echipe s-au întâlnit în play-out, în aprilie, iar partida a fost câștigată de sibieni cu scorul de 2-0.

VIDEO rezumat FCSB - Petrolul 1-1

VIDEO rezumat Hermannstadt - CFR Cluj 0-0

Etichete: petrolul , mehmet topal , marius maldarasanu , hermannstadt , petrolul - hermannstadt , etapa 11 superliga

Ce ar face Ungaria dacă ar fi atacată de Rusia. Răspunsul șocant dat de un apropiat al lui Viktor Orban

Balazs Orban, consilierul politic al omonimului său - premierul ungar (dar fără nicio legătură cu el) -, a fost invitat la un podcast miercuri, unde a vorbit despre apărarea Ucrainei împotriva agresiunii ruse. Dacă ar fi fost în locul Ucrainei, Budapesta nu s-ar fi luptat cu rușii, a spus principalul consilier al premierului Viktor Orban, relatează Politico.

Video FCSB - RFS 4-1. Campioana României, start excelent în Europa League! Olaru, Bîrligea și Ștefănescu au fost decisivi

Echipa lui Florinel Coman, condusă cu 0-3 în minutul 27! Cât s-a terminat meciul și nota primită

Toni Kroos era pregătit să semneze, dar a aflat cine e noul antrenor al echipei și a refuzat pe loc

"Ce i-ați transmis lui Drăgușin după eliminare?" Ange Postecoglou a dat răspunsul pe loc

Exclusiv Ilie Dumitrescu a repetat de trei ori un cuvânt, după ce a auzit că Radu Drăgușin a rezistat opt minute pe teren

Live Video&Text Dinamo - FC Botoșani 0-0, ACUM, DGS 1. ”Câinii” pot urca pe locul 2, moldovenii vor să iasă din ”zona roșie”

Foto Alex Mățan, discurs la Casa Albă!

Kylian Mbappe și PSG au ajuns ”la cuțite”. Un nou anunț privind datoria de 55 de milioane de euro

Cristi Chivu s-a mutat în România după 15 ani în străinătate și a avut parte de o mare surpriză: ”Nu e a lui”

Ce a avut de spus Florin Stîngă, după ce Petrolul s-a impus la scor în fața celor de la Hermannstadt

Ce le-a zis Marius Măldărășanu jucătorilor lui Hermannstadt când Petrolul conducea cu 3-0 în minutul 26

PEROZMonica Bellucci, superbă într-o rochie din catifea, care i-a îmbrățișat silueta, de mână cu iubitul. Și la 60 de ani e o adevărată divă

FILM NOWDakota Johnson, spectacol pe plaja din Malibu, într-un costum de baie galben. Actrița, însoțită de un alt bărbat celebru

Gigi Becali e făcut ”praf”, după ce a hotărât să revină în politică: ”I-a dispărut mirosul pușcăriei și vrea balamuc!” citeşte ştirea pe Prosport.ro

Becali a dat de pământ cu un jurnalist celebru: ”Vrea să mor”. A spus totul în direct, chiar la trustul unde scrie acesta citeşte ştirea pe ziare.com

Momentul în care Sever Mureșan a contat pentru sportul românesc. Legătura cu Dinamo și cele 159 de milioane de euro de la Dacia Felix citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Madonna s-a asigurat că toată atenția este asupra ei. Artista în vârstă de 66 de ani, seducătoare într-o ținută cu un decolteu amețitor