Jayson Papeau și Christopher Braun, schimbați în Universitatea Craiova - Rapid 2-1 / Foto: colaj Digi Sport

Video&Foto Nervi pe banca Rapidului. Papeau și Braun, criză de nervi - Bergodi, ignorat. ”Aici vorbim de educație”

31.03.2024, 11:07
  • Liga Națiunilor: Danemarca - Serbia, duminică, 19:00, DGS 1

• Liga Națiunilor: Elveția - Spania, duminică, 21:45, DGS 1

Rapid a pierdut meciul cu Universitatea Craiova, 1-2, deși giuleștenii păreau a avea meciul în mână.

Papeau și Braun, criză de nervi după ce au fost schimbați

Cristiano Bergodi (59 de ani) a făcut două mutări în repriza a doua. L-a scos pe Jayson Papeau (27 de ani) la 1-0 și apoi pe Christopher Braun (32 de ani) după ce oltenii au întors rapid scorul, dar a avut parte de reacții neașteptate din partea acestora.

Funsho a deschis scorul, în minutul 48, după care oltenii au mai primit o lovitură, Lyes Houri fiind eliminat în minutul 51.

Echipa din Giulești nu a știut să gestioneze acest avantaj, iar nervii au apărut și pe banca de rezerve.

”Era foarte simplu pentru Bergodi. Putea să-i dea afară”

În numai două minute, Papeau și Braun au încasat două cartonașe galbene, 54 și 56, iar Bergodi a remarcat nervozitatea celor doi jucători. Pentru a preîntâmpina eventuale eliminări, italianul a ales să-i schimbe, însă a avut parte de reacții neașteptate.

Papeau l-a ignorat pe Bergodi când a a ieșit de pe teren, după care a șutat într-un scaun de pe banca de rezerve.

Câteva minute mai târziu, Braun a fost și mai nervos. Fundașul dreapta a șutat într-un tricou aflat pe jos și într-o sticlă de apă.

”Ceea ce nu înțeleg sunt reacțiile lui Papeau și ale lui Braun. Bergodi a fost înțelegător, a încercat să aplaneze acest conflict, și-a asumat și el o parte din vină, dar reacția lor e de neînțeles.

Era foarte simplu pentru Bergodi. Pierduse meciul și putea să le dea o penalizare sau să-i dea afară, dar uite că i-a înțeles, și aici vorbim de educație”, a spus Andrei Cristea, prezent în studioul emisiunii Digi Sport Matinal.

VIDEO cu Papeau și cu Braun, nervoși după ce au fost schimbați la Craiova

Jayson Papeau nu s-a ferit de cuvinte

La finalul partidei, Jayson Papeau s-a declarat dezamăgit de rezultatul final, dar și de evoluția echipei.

Mai mult, francezul a vorbit și despre momentul în care a fost schimbat. În minutul 57, Cristiano Bergodi a decis să îl înlocuiască, iar atacantul lateral s-a arătat extrem de nemulțumit.

”Trebuie să ne concentrăm la meciul viitor. Am fost nervos pentru că vreau să joc. Pot să înțeleg schimbarea, pentru că aveam galben, arbitrul dăduse deja un roșu pentru cealaltă echipă. Înțeleg de ce am fost schimbat. După ce am luat primul gol, toți am pus capul în pământ de parcă pierduserăm cu 0-10.

Trebuie să fim mai concentrați, era 1-1 și mai aveam timp. Când trebuia să câștigăm toate meciurile, am început să pierdem. Acum trebuie să ne concentrăm pe următorul meci și să îl uităm pe acesta”, a declarat Papeau.

VIDEO cu Andrei Cristea, despre Papeau și Braun

Etichete: cristiano bergodi , christopher braun , jayson papeau , universitatea craiova - rapid 2-1 video , braun rapid

Când pică Paștele ortodox și catolic în 2025. Anul viitor, cele două sărbători vor fi în aceeași zi

În anul care urmează, Paștele Ortodox și Paștele Catolic pică în aceeași zi. Creștinii vor celebra sărbătoarea Învierii Domnului pe data de 20 aprilie 2025.

Ion Țiriac: ”Vă spun o noutate. Candidez la președinție! Absolut serios”. Ce a urmat

Foto "ROMÂNIA a trecut pe aici!" Cum au lăsat "Tricolorii" vestiarul de la Prishtina, după 3-0 cu Kosovo

Ce a scris presa din Kosovo, după ce au apărut imaginile cu vestiarul României la finalul meciului de la Prishtina

Video Kosovo - România 0-3. Mircea Lucescu, debut cu o victorie superbă la al doilea mandat pe banca naționalei

Răzvan Marin a dezvăluit ce i-a spus portarul kosovar, înainte să îl "execute" din penalty

Exclusiv Vestea pe care Mircea Lucescu nu voia să o audă înainte de România - Lituania