Adrian Șut, faultat de Carlo Casap la meciul FCSB - Farul 3-2 / Foto: Captură Digi Sport

Exclusiv N-a ținut cont de trecut! Un fost antrenor de la FCSB a contestat în direct penalty-ul dictat în prelungiri

10.08.2024, 10:17
  • Champions League: Juventus - PSV, marți, 19:45, DGS 1

• Champions League: Milan - Liverpool, marți, 22:00, DGS 1

FCSB a primit un penalty controversat la meciul cu Farul, scor 3-2, din etapa cu numărul 5 a SuperLigii României

În prelungiri, Adrian Șut a fost călcat de Carlo Casap în careu, iar mijlocașul central a căzut instant. După revederea duelului pe monitorul VAR, Istvan Kovacs a decis să acorde lovitură de pedeapsă.

Penalty-ul primit de FCSB la meciul cu Farul, contestat de Nicolae Grigore și Mihai Teja

Faza a fost discutată ulterior în platoul Digi Sport Matinal, a doua zi după meci. Nicolae Grigore (selecționerul României U17) și Mihai Teja (antrenor la FCSB în perioada 2018-2019) s-au arătat ambii de părere că decizia lui Kovacs ar fi trebuit să fie alta.

"După regulament, e penalty. Dar, până la urmă, și în legile jocului există un paragraf în care se spune că arbitrul trebuie să arbitreze în spiritul jocului. Mi se pare prea mult. Dacă stăm să detaliem fiecare căzătură în careu la orice fază fixă, atunci ar trebui să dăm penalty la toate.

În contextul jocului, e greu, în minutul 90... Nu e intenție. Da, se pedepsește și neglijența. Dar să hotărăști rezultatul unui meci din ceva involuntar... Mergem prea mult pe legile jocului și pe strictețea aceasta", a declarat Teja.

"Mie mi se pare foarte ușor acordat. În tot contextul, în minutul 90... Dacă s-ar acorda la toate îmbulzelile din careu, unde am ajunge? Casap nici nu se uită la Șut", a spus și Grigore.

Kremlinul continuă să amenințe cu un război nuclear, deși doar 7% din arsenalul său ar fi operațional. Totuși, ceva s-a schimbat

Oficialii ruși continuă să amenințe Occidentul cu arme nucleare. Cu toate acestea, retorica a trecut de la avertismente privind o lovitură directă asupra națiunilor occidentale la sugestii de reluare a testelor nucleare în interiorul granițelor Rusiei.

Video A dat pasă la portar din penalty, în minutul 9! Echipa lui a pierdut, iar la final a explicat gestul. Imagini virale

Ion Țiriac, întrebat direct dacă este un om zgârcit. Miliardarul a răspuns instant, în 3 cuvinte

Exclusiv OUT! Abia a semnat, dar patronul l-a luat la țintă: ”Greșeala mea”. Alți trei jucători, direct pe bancă

Corriere dello Sport anunță o lovitură de proporții: "Negocierile pentru Dennis Man încep de la 30 de milioane €!"

Video GOOOL Andrei Rațiu! Internaționalul român, cel mai bun de pe teren. Nota primită pentru prestația excelentă

Exclusiv Fotbaliștii evidențiați de Ilie Dumitrescu, după Rapid - ”U” Cluj 0-2: ”Senzațional!” / ”Mă impresionează”

"Asta ar însemna finalul sezonului!" Scenariu dramatic venit din Italia, după accidentarea lui Valentin Mihăilă

Neymar ”s-a dus în cap”. Cât a ajuns să valoreze, după ce în 2017 a devenit cel mai scump fotbalist din istorie

Foto Barcelona a dat lovitura! Și-a prezentat noul echipament, iar fanii "au luat-o razna" în comentarii

”Cât de mare e dorința să pleci?”. Adrian Șut a dat răspunsul, după CFR - FCSB 2-2

Fotbalistul de 2.700.000€ poate pleca de la FCSB până la 1 octombrie

PEROZJennifer Aniston, în formă maximă pe covorul roșu. Brațele musculoase și silueta subțire, puse în evidență de o rochie fără bretele

FILM NOWLily Collins, mândră de abdomenul ei. Actrița din „Emily in Paris” și-a etalat pătrățelele în timp ce își promova serialul în New York

Fotbalist de națională, ultimul transfer în Superliga. Unde va juca fundașul din Benin citeşte ştirea pe Prosport.ro

Jordan Chiles nu renunță! Gimnasta din SUA acuză un „grav conflict de interese” și vrea înapoi medalia de bronz citeşte ştirea pe ziare.com

Cum afli cu 25 de secunde înainte să se producă un cutremur în România. Aplicația de care ai nevoie ca să te adăpostești citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Andreea Bănică și-a expus formele neatinse de bisturiu, pe litoralul românesc, în costum de baie: "La vârsta ta, ești nr. 1"