Mihai Alexandru Balasa, Andrei Cosmin Gheorghiță, Mihai Popescu si Nicolas Samayoa in meciul de fotbal dintre Farul Constanta si Politehnica Iasi, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul central al Academiei Gheorghe Hagi din Ovidiu, sambata 3 august 2024. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Video Farul - Poli Iași 2-0. ”Marinarii” obțin prima victorie din noul sezon într-un meci întrerupt de două ori

03.08.2024, 23:19
  • Champions League: Juventus - PSV, marți, 19:45, DGS 1

• Champions League: Milan - Liverpool, marți, 22:00, DGS 1

Farul Constanța a învins-o pe Poli Iași, scor 2-0, pe stadionul Ovidiu, într-un meci din cadrul etapei a 4-a a SuperLigii

• Partida dintre cele două formații a putut fi urmărit în direct pe Digi Sport 1, dar și în aplicația Digi Sport și pe site-ul digisport.ro.

Farul Constanța - Poli Iași 2-0. Meci nebun la Ovidiu!

Poli Iași a început mai bine meciul și a ratat două ocazii importante în doar două minute. În cele din urmă, Farul și-a găsit ritmul și a reușit să deschidă scorul prin Rivaldinho, în minutul 32, din pasa lui Cristi Ganea.

Cele mai tari faze video şi desfăşurarea evenimentelor pot fi văzute AICI

La doar două minute distanță, meciul a fost întrerupt timp de 20 de minute din cauza unor defecțiuni la instalația de nocturnă. La scurt timp de la reînceperea meciului, Farul a mai punctat încă o dată. Gabi Iancu a trimis mingea cu capul din centrarea lui Grameni în minutul 45+11.

În partea a doua a meciului tot ”Marinarii” au avut cele mai mari ocazii, dar nu au reușit să mai puncteze. Partida a fost întreruptă pentru a doua oară, dar de această dată din cauza condițiilor meteo. Jucătorii au stat 10 minute la cabine începând cu minutul 64.

La revenirea pe teren, Farul prin Radaslavescu ratat o ocazie importantă de a marca.

În urma acestui rezultat, Formația lui Gică Hagi a urcat până pe locul 7, cu 4 puncte. De cealaltă parte, Poli Iași coboară o poziție până pe 12, cu doar 3 puncte.

VIDEO Rezumatul meciului Farul Constanța - Poli Iași 2-0:

Clasament SuperLiga

Clasament SuperLiga, după Farul - Poli Iasi 2-0 / Foto: captură digisport.ro

Înaintea meciului direct dintre cele două formații, Farul se află într-o situație complicată. După primele trei etape ”scurse” din noul sezon al SuperLigii, gruparea pregătită de Gheorghe Hagi (59 de ani) se află pe ultimul loc al ierarhiei (16), cu un singur punct acumulat (a remizat cu Oțelul, 0-0, și a pierdut cu Unirea Slobozia, 0-1,  și FC Botoșani, 0-1).

Astfel, dobrogenii sunt obligați să câștige meciul cu Poli Iași pentru a ieși din ”zona roșie” a clasamentului. Însă, în cele două partide disputate în acest sezon pe teren propriu, Farul a suferit două eșecuri în care nici măcar nu a înscris.

De partea cealaltă, echipa moldavă pregătită de Tony da Silva (43 de ani) se află pe locul al 11-lea, cu trei puncte câștigate după trei runde (victorie cu FC Botoșani, 1-0, și au pierdut cu Sepsi, 0-1, și Gloria Buzău, 1-2).

În partidele directe disputate în sezonul trecut, Farul și Poli Iași și-au împărțit victoriile, iar fiecare s-a impus pe terenul celeilalte formații:

• Farul - Poli Iași 1-3 (etapa 3-a din SuperLiga)
  • Poli Iași - Farul 2-3 (etapa 18-a)

Clasamentul SuperLigii

Clasamentul SuperLigii / Foto: Digi Sport

VIDEO Rezumat Farul Constanța - FC Botoșani, scor 0-1

Etichete: gica hagi , farul constanta , poli iasi , superliga

Familia regală britanică a „tăiat-o” pe Meghan Markle din fotografia folosită pentru a-i ura la mulţi ani prinţului Harry

Fotografia folosită de familia regală britanică pentru a-i ura duminică la mulţi ani prinţului Harry a fost decupată dintr-o imagine în care ducele de Sussex apărea alături de soția sa, Meghan Markle. Detaliul nu a trecut neobservat în presa britanică, relatează News.ro.

MERCATO 2024 | Toate transferurile verii sunt AICI. PAOK l-a adus pe Dejan Lovren

După ce a rămas ”mască” la rugămintea lui Popovici, Țiriac i-a transmis un mesaj ferm campionului olimpic! ”Așa am ajuns?”

Ion Țiriac, întrebat direct dacă este un om zgârcit. Miliardarul a răspuns instant, în 3 cuvinte

Exclusiv OUT! Abia a semnat, dar patronul l-a luat la țintă: ”Greșeala mea”. Alți trei jucători, direct pe bancă

Video A dat pasă la portar din penalty, în minutul 9! Echipa lui a pierdut, iar la final a explicat gestul. Imagini virale

Video Momente rare: Marius Șumudică a ajuns în fața suporterilor și a repetat încontinuu un cuvânt, după eșecul cu ”U” Cluj

Video GOOOL Andrei Rațiu! Internaționalul român, cel mai bun de pe teren. Nota primită pentru prestația excelentă

Chipciu și tofu pane! ”Veteranul” liderului SuperLigii a făcut show la flash-interviu: ”Eu am salariul mai mic”

Foto Cum a fost surprins Dan Șucu, după ce Rapid a suferit prima înfrângere sub comanda lui Șumudică

Video UTA Arad - Hermannstadt 1-1. A cincea remiză consecutivă pentru Mircea Rednic pe teren propriu

Fotbalistul care ”l-a dat pe spate” pe Ioan Varga: ”De rasă! Cel mai bun din România”

PEROZMix perfect de grație feminină și inocență. Deva Cassel, fiica Monicăi Bellucci și noua stea a modei, pictorial îndrăzneț în Vogue

FILM NOWNu i-a mai văzut de 16 ani, dar îi sunt aproape. Copiii adoptați de Nicole Kidman, gest emoționant după ce mama actriței a murit

Pancu și Ovidiu Burcă, surprinși mâncând la restaurantul unde ANPC a găsit gândaci! Imagini inedite cu cei doi antrenori citeşte ştirea pe Prosport.ro

Atac dur din partea lui Mihai Stoica, pentru jucătorul ce a refuzat venirea la FCSB: "N-am auzit pe nimeni să jignească la modul ăsta" citeşte ştirea pe ziare.com

Cum afli cu 25 de secunde înainte să se producă un cutremur în România. Aplicația de care ai nevoie ca să te adăpostești citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Andreea Bănică, poze printre valuri, pe litoral, în costum de baie. A impresionat cu felul în care arată la 46 de ani: Nu îmbătrânești