Daniel Bîrligea a marcat în meciul Dinamo - FCSB / Foto: captură Digi Sport

Video Dinamo - FCSB 0-2. Campioana s-a impus fără emoții în ”Derby de România”

20.10.2024, 21:05
  • SuperLiga: Poli Iași - Unirea Slobozia, luni, 18:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Farul, luni, 21:00, DGS 1

Partida Dinamo - FCSB, derby-ul etapei cu numărul 13 din SuperLigă, s-a terminat cu victoria ”Roș-Albaștrilor”, scor 2-0.

Meciul Dinamo - FCSB s-a disputat în fața a 45.469 de suporteri, pe Arena Națională.

Cele mai tari faze video şi desfăşurarea evenimentelor pot fi văzute AICI

FCSB s-a impus cu 2-0 în fața lui Dinamo, în ”Derby de România”, pe Arena Națională

După un început de partidă pe contre, Daniel Bîrligea a deschis scorul în minutul 26, cu o execuție superbă, din marginea careului de șase metri.

David Miculescu a trecut pe lângă 2-0, în minutul 45+3. Golubovic a fost la fost și a intervenit.

În partea a doua, Abdallah a ceut penalty în minutul 70, dar Marian Barbu nu a acordat nimic.

Duelul s-a mai animat pe final. Ștefănescu a executat o lovitură liberă în minutul 90+1, dar balonul nu a atins ținta.

Alexandru Musi a închis tabela în minutul 90+3, cu un șut din întoarcere, din marginea careului mic. Duelul s-a încheiat cu șutul pe poartă al lui Abdallah, din minutul 90+6.

În urma rezultatului de pe Arena Națională, FCSB a urcat pe locul cinci în campionat, cu 19 puncte. Dinamo e pe locul șapte, cu 18 puncte.

Clasamentul din SuperLiga

Clasamentul SuperLigii / Foto: flashscore.ro

VIDEO Rezumat Dinamo - FCSB 0-2

Știrea inițială

Dinamo - FCSB | LIVE VIDEO, ACUM, DGS 1. Luptă acerbă pentru play-off

Echipele de start:

• Dinamo: Golubovic – Sivis, Boateng, Homawoo, Opruț – Olsen, Gnahore, Cîrjan – Milanov, Selmani, Politic. Rezerve: Roșca – Licsandru, Soro, Abdallah, Neagu, Bani, Patriche, Caragea, Luna, Mărginean, Costin
  • FCSB: Târnovanu – Crețu, M. Popescu, Dawa, Radunovic – Miculescu, Șut, Olaru – Băluță, Bîrligea, Oct. Popescu. Rezerve: Vlad – Panțîru, Ștefănescu, Edjouma, Popa, Chiricheș, Baeten, Pantea, Musi, Ngezana, Alhassan, Luis Phelipe

”Câinii” au o primă parte a sezonului bună și ocupă poziția a 6-a, cu 18 puncte. De partea cealaltă, după un start sub așteptări, FCSB și-a revenit și se află pe locul 8, cu 16 puncte.

Dinamo este neînvinsă în acest sezon pe teren propriu, 4 victorii și o remiză, însă până la acest joc, formația din ”Ștefan cel Mare” a disputat meciurile în care a fost gazdă pe stadionul ”Arcul de Triumf”.

• FCSB s-a impus în ultimele 6 confruntări cu Dinamo, în campionat.

Selmani este cel mai bun marcator al lui Dinamo, cu 6 goluri, în timp ce Băluță și Olaru sunt golgheterii FCSB-ului, cu câte 3 reușite.

Kopic se află la primul duel cu FCSB, însă Charalambous a întâlnit deja în două rânduri gruparea alb-roșie și a câștigat ambele dispute.

Ambele echipe au câte doi indisponibili. Dacă la Dinamo vor lipsi cu siguranță Bordușanu și Florescu, Tănase va fi marele absent al FCSB-ului, alături de Lixandru, care a suferit o accidentare de durată.

Dinamo - FCSB | LIVE VIDEO, 21:00, DGS 1. Kopic: "Ne concentrăm pe instensitate și stabilitate”. Charalambous: ”E normal ca jucătorii să aibă emoții

"Adversarul are calitate, dar în schimb, noi suntem în efectiv aproape complet, doar Antonio Bordușanu și Andrei Florescu sunt indisponibili și avem suporterii în spate.

Mergem pe Arenă să dovedim că putem juca un fotbal de calitate și sperăm ca la final să avem motiv de bucurie.

Ne vom concentra, ca până acum, pe intensitate și stabilitate. Va fi un meci dificil, însă nu ne vom schimba stilul de joc din acest motiv”, a declarat Zeljko Kopic, înaintea derby-ului.

Despre meci, știm că este un derby, suntem pregătiți. Știm că va fi greu, dar ne-am pregătit forate bine. Contează foarte mult cum începi meciurile de acest gen.

Cred că Dinamo a început foarte bine, spre deosebire de anul trecut, dar în derby-uri asta nu contează atât de mult. Este ceva normal pentru noi să se anunțe echipa înainte de meci. Uneori este așa cum o anunță, alteori nu este.

Astea sunt cele mai frumoase meciuri, trebuie să ne bucurăm de atmosferă, la fel și în meciurile europene și în toate meciurile care se joacă cu stadionul plin.

Să fiu sincer, pregătim meciurile la fel. Știm că este un meci special pentru fanii noștri și vom juca pentru ei. Trebuie să ne controlăm emoțiile și să fim bine pe teren.

E normal ca jucătorii să aibă emoții, dar trebuie să le controleze și să dea tot ce au mai bun. Mă gândesc doar la meciul cu Dinamo, apoi mă voi gândi la Rangers. Vrem să le câștigăm pe ambele. Luăm totul pas cu pas”, a transmis Elias Charalambous, la conferința de presă premergătoare jocului cu Dinamo.

Dinamo - FCSB | LIVE VIDEO, 21:00, DGS 1. Echipele probabile

• Dinamo: Golubovic - Sivis, Boateng, Patriche, Opruț - Gnahore, Olsen, Cîrjan - Abdallah, Selmani, Politic
  • FCSB: Târnovanu - Crețu, Popescu, Dawa, Radunovic - Șut - Băluță, Olaru, Popescu, Miculescu - Bîrligea

Etichete: eternul derby , derby de romania , dinamo fcsb , etapa 13 superliga

Documente scurse de la Pentagon dezvăluie ceea ce Israel a refuzat mereu să confirme: țara are arme nucleare

SUA investighează o scurgere de informaţii extrem de clasificate despre planurile Israelului de a riposta împotriva Iranului, informează CNN. Mai mult, în setul de documente deconspirate apare o informație pe care toată lumea o bănuia, dar nimeni nu a confirmat-o până acum – anume că Israelul are arme nucleare.

Exclusiv Conducerea CFR-ului a anunțat ce se va întâmpla cu Louis Munteanu, după ce l-a sfidat pe Dan Petrescu: ”100%”

Capitol închis! Radu Drăgușin și-a decis viitorul, după ce a rămas pe bancă a 6-a oară la Tottenham

Pusă la zid după eșecul de la JO, Bernadette Szocs a ”speriat” Europa

Schimbare la 180 de grade! Ce a ajuns să spună antrenorul lui Rangers despre Ianis Hagi

Exclusiv Gigi Becali i-a stabilit prețul și ”100% va pleca de la FCSB”! Întrebat despre transfer, jucătorul a răspuns pe loc

Exclusiv Gigi Becali nu a stat pe gânduri după Dinamo - FCSB! Un jucător, OUT din echipă: ”Bă, vezi-ți de treaba ta”

Surpriză! Cine a primit cea mai mare notă după Dinamo - FCSB

Exclusiv Patronul FCSB-ului s-a convins în urma victoriei cu Dinamo: CINCI echipe sigure de play-off, alte 4 luptă pentru locul 6

Exclusiv Andrei Nicolescu a intrat în direct, după Dinamo - FCSB 0-2: ”Un jucător a greșit”

Bîrligea ratează derby-ul cu Rapid! Ce a spus despre gestul făcut către fanii dinamoviști + Convocarea la națională

Ce a spus Elias Charalambous, după victoria FCSB-ului din derby-ul cu Dinamo

PEROZO tânără de 29 de ani a fost desemnată Miss BumBum 2024: „Încă sunt în stare de șoc, este un vis împlinit!”

FILM NOWSami, fiica lui Charlie Sheen, pozată de paparazzi în costum de baie, la câteva luni după ce și-a făcut cont pe un site pentru adulți

LPF ”a decis” că FCSB este continuatoarea Stelei. Ce a scris în comunicat instituția condusă de Gino Iorgulescu citeşte ştirea pe Prosport.ro

”Bă, vezi-ți de treaba ta”. Gigi Becali a luat decizia, după meciul cu Dinamo. OUT din echipă: ”Amenzi” citeşte ştirea pe ziare.com

După moartea fiului lor la doar 25 de ani, au descoperit o viață dublă secretă în online pe care nu au bănuit-o niciodată citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Păr lung, pantaloni scurți, cizme până la coapse, tocuri înalte. Katy Perry a făcut furori la concertul lui Charli XCX