Meciul Dinamo - Botoșani / Foto: Captură Digi Sport

Video Dinamo - FC Botoșani 1-0. ”Câinii roșii” dau lovitura în prelungiri și obțin prima victorie a sezonului

14.08.2023, 22:44
  • Champions League: Juventus - PSV, marți, 19:45, DGS 1

• Champions League: Milan - Liverpool, marți, 22:00, DGS 1

Partida Dinamo - FC Botoșani, din etapa cu numărul 5 a SuperLigii, s-a încheiat cu succesul la limită al ”Câinilor roșii”, scor 1-0.

În urma meciului cu FC Botoșani, cei de la Dinamo obțin astfel primul succes de la revenirea în SuperLigă.

Cele mai tari faze video şi desfăşurarea evenimentelor pot fi văzute AICI

Dinamo - FC Botoșani 1-0. Gazdele dau lovitura în minutul 90+5

Prima parte a început cu cei de la Dinamo în atac. Cristian Costin, Ahmed Bani și Laruccea au ratat pe rând situațiile avute în minutele 7 și 15.

Dragu a venit cu replica în minutul 29, iar Dennis Politic de la Dinamo a fost apoi blocat în minutul 32, de Răzvan Ducan, la un șut din marginea careului mic.

În partea a doua a meciului, după un șut semnat de Eduard Florescu, Dennis Politic a nimerit bara laterală a porții lui Ducan, în minutul 62.

Același Dennis Politic l-a pus la încercare pe Ducan în minutul 90+1, ca în minutul 90+5 să-l forțeze pe portar să-și introducă mingea în propria poartă.

Astfel, după autogolul lui Ducan, Dinamo obține prima victorie de la revenirea în SuperLigă.

VIDEO Rezumat Dinamo - FC Botoșani 1-0

Știrea inițială

Dinamo - FC Botoșani | LIVE VIDEO, ACUM, DGS 1. Confruntări directe și statistici

Cele două formații s-au întâlnit de 23 de ori la nivelul primei ligi. Moldovenii au obținut 10 victorii, Dinamo s-a impus în 8 rânduri, iar 5 partide s-au încheiat la egalitate. Cu bucureștenii gazde, au fost 11 întâlniri: 5 succese pentru ”Câini”, 3 în dreptul celor de la FC Botoșani și 3 remize.

Ambele echipe au un start modest de campionat. Trupa din ”Ștefan cel Mare” are un singur punct adunat din primele patru jocuri, în timp ce elevii lui Marius Croitoru și-au trecut în cont două puncte. Dinamo ocupă ultimul loc, în timp ce FC Botoșani este penultima din Liga 1.

Ovidiu Burcă se află la prima experiență ca antrenor în Liga 1, drept urmare se află la prima confruntare directă cu FC Botoșani. În schimb, Croitoru s-a mai duelat cu Dinamo în 7 alte ocazii și a înregistrat 4 victorii, două remize și o înfrângere.

Dinamo - FC Botoșani | LIVE VIDEO, 20:30, DGS 1. Burcă: ”Nu a fost un start plăcut pentru noi”

Faptul că am avut meciuri cu primele clasate asta nu schimbă deloc ceea ce gândim noi despre procesul în care ne aflăm. Uneori înfrângerile sunt cel mai bun profesor. E greu la Dinamo, unde există presiunea suporterilor, dar noi încercăm să rămânem calmi, lucizi și să creștem de la zi la zi.

Nu a fost un start plăcut pentru noi, dar au fost niște meciuri care ne-au arătat unde suntem exact și faptul că am întâlnit în primele trei etape, poate cele mai puternice trei echipe, ne arată că noi trebuie să ajungem acolo. Între timp s-au mai rezolvat niște probleme, s-au mai integrat niște jucători. Intensitatea, tot ce înseamnă calitatea antrenamentului, a crescut și trebuie să continuăm pe acest drum. La meciul de la Cluj s-au văzut lucruri mai bune, am fost mai solizi.

Pe noi nu ne descurajează. Patronii care investesc, și domnul Iftime este un patron care a investit destul de mult în ultimii ani în fotbal, poate să spună ce își dorește. Noi trebuie să arătăm pe teren că lucrurile nu stau chiar așa. Cumva declarația lui pune mai multă presiune pe echipa lui, nu pe noi”, a declarat Ovidiu Burcă, la conferința de presă premergătoare meciului.

Dinamo - FC Botoșani | LIVE VIDEO, 20:30, DGS 1. ”Dacă mă bate înseamnă că nu am față de Liga 1”

Cu două zile înaintea duelului de pe ”Arcul de Triumf”, Valeriu Iftime, patronul celor de la FC Botoșani, a prefațat partida și nu concepe ca echipa sa să piardă.

”La noi punctul obținut e lipsă de moral iar la ei e de moral. Dacă mă bate și Dinamo și Galați, asta înseamnă că nu am față de Liga 1. Înseamnă că nu am antrenor, înseamnă nu am lot de Liga 1. Înseamna că trebuie să fac schimbări mari la echipă.

Mă duc la Dinamo să îi bat, nici nu mă gândesc să mă execute Dinamo”, a declarat Valeriu Iftime, la Digi Sport Matinal.

Clasamentul SuperLigii

Etichete: ovidiu burca , etapa 5 liga 1 , valeriu iftime , dinamo botosani , clasament superliga

Familia regală britanică a „tăiat-o” pe Meghan Markle din fotografia folosită pentru a-i ura la mulţi ani prinţului Harry

Fotografia folosită de familia regală britanică pentru a-i ura duminică la mulţi ani prinţului Harry a fost decupată dintr-o imagine în care ducele de Sussex apărea alături de soția sa, Meghan Markle. Detaliul nu a trecut neobservat în presa britanică, relatează News.ro.

MERCATO 2024 | Toate transferurile verii sunt AICI. PAOK l-a adus pe Dejan Lovren

Ion Țiriac, întrebat direct dacă este un om zgârcit. Miliardarul a răspuns instant, în 3 cuvinte

Exclusiv OUT! Abia a semnat, dar patronul l-a luat la țintă: ”Greșeala mea”. Alți trei jucători, direct pe bancă

Video A dat pasă la portar din penalty, în minutul 9! Echipa lui a pierdut, iar la final a explicat gestul. Imagini virale

Corriere dello Sport anunță o lovitură de proporții: "Negocierile pentru Dennis Man încep de la 30 de milioane €!"

Video Momente rare: Marius Șumudică a ajuns în fața suporterilor și a repetat încontinuu un cuvânt, după eșecul cu ”U” Cluj

Video GOOOL Andrei Rațiu! Internaționalul român, cel mai bun de pe teren. Nota primită pentru prestația excelentă

Chipciu și tofu pane! ”Veteranul” liderului SuperLigii a făcut show la flash-interviu: ”Eu am salariul mai mic”

Foto Cum a fost surprins Dan Șucu, după ce Rapid a suferit prima înfrângere sub comanda lui Șumudică

Exclusiv Ilie Dumitrescu e convins, după ce FCSB a ajuns pe locul 12 în SuperLigă: ”N-ai cum!”

Fotbalistul făcut praf după plecarea de la FCSB: "L-au interesat doar banii!"

PEROZMix perfect de grație feminină și inocență. Deva Cassel, fiica Monicăi Bellucci și noua stea a modei, pictorial îndrăzneț în Vogue

FILM NOWNu i-a mai văzut de 16 ani, dar îi sunt aproape. Copiii adoptați de Nicole Kidman, gest emoționant după ce mama actriței a murit

Pancu și Ovidiu Burcă, surprinși mâncând la restaurantul unde ANPC a găsit gândaci! Imagini inedite cu cei doi antrenori citeşte ştirea pe Prosport.ro

Atac dur din partea lui Mihai Stoica, pentru jucătorul ce a refuzat venirea la FCSB: "N-am auzit pe nimeni să jignească la modul ăsta" citeşte ştirea pe ziare.com

Cum afli cu 25 de secunde înainte să se producă un cutremur în România. Aplicația de care ai nevoie ca să te adăpostești citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Andreea Bănică, poze printre valuri, pe litoral, în costum de baie. A impresionat cu felul în care arată la 46 de ani: Nu îmbătrânești