Joyskim Dawa / Foto: Sport Pictures

Video Dawa, gol de generic pentru FCSB. Situație inedită la meciul cu Hermannstadt

28.08.2022, 22:25
  • UCL: Milan - Brugge, marți, 19:45, DGS 1

• UCL: Real Madrid - Borussia Dortmund, marți, 22:00, DGS 1

Joyskim Dawa (26 de ani), unul dintre cei mai utilizați fotbaliști din actualul lot al FCSB-ului, titular și în meciul cu Hermannstadt, a marcat un gol de generic pe Arena Națională.

Dawa, gol de generic pentru FCSB. Situație inedită la meciul cu Hermannstadt

Fundașul central a marcat un gol extrem de important din două motive. În primul rând, și cel mai important, camerunezul a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj, după ce Butean a deschis scorul în minutul 21.

În al doilea rând, reușita lui Dawa din minutul 35 a fost echivalentă și cu primul gol marcat de către roș-albaștrii în prima repriză a unui meci, în actualul sezon. Până acum, toate golurile echipei lui Nicolae Dică (42 de ani) au fost marcate doar în reprizele secunde.

La faza din minutul 35, Dawa a ridicat asistența în picioare grație unei superexecuții. A preluat pe coapsă, apoi a pivotat și a șutat cu stângil direct în plasă.

VIDEO cu golul marcat de Dawa, în FCSB - Hermannstadt

Dawa, gol de generic pentru FCSB, dar a greșit la faza din care Hermannstadt a deschis scorul

Prin golul marcat, Dawa și-a răscumpărat greșeala de la golul marcat de sibieni. La faza din minutul 21, Dawa a pierdut mingea în fața lui Butean, undeva la mijlocul terenului. Apoi, fotbalistul ardelenilor a combinat cu Petrișor Petrescu, acesta a centrat pentru Paraschiv, care, la rându-i, i-a așezat mingea lui Butean.

În cele din urmă, Butean a reluat din prima, fără preluare, direct la colțul lung, cu un șut plasat, în dreapta porții lui Târnovanu.

De asemena, până la eurogolul marcat, Dawa a scăpat și de un cartonaș galben, după o intrare dură asupra unui adversar.

Etichete: joyskim dawa , dawa fcsb , fcsb hermannstadt live video

Un cunoscut pilot de bombardiere, ucis cu ciocanul în Rusia. El a omorât zeci de ucraineni în atacuri asupra unor obiective civile

Serviciile de informații ale Ucrainei au raportat moartea unui pilot rus, comandant pe bombardiere Tu-22M3. Cadavrul său a fost descoperit în satul Suponevo din Rusia, lângă Briansk, unde a fost găsit cu răni grave la cap, provocate de un ciocan, relatează Novinite.com.

Exclusiv Gigi Becali nu a stat pe gânduri după Dinamo - FCSB! Un jucător, OUT din echipă: ”Bă, vezi-ți de treaba ta”

”M-a luat puțin valul”. Culturista pe care nimeni nu o crede că nu-și editează pozele a publicat imaginile transformării

”Să fie deportați în Siberia!” Nu s-a abținut după ce a văzut ce s-a întâmplat la referendumul din Republica Moldova

Lovitură de teatru: ”Radu Drăgușin ia în calcul să plece de la Tottenham în iarnă”. Clubul care e gata să-l transfere

OUT? Scoțienii s-au săturat și i-au cerut să plece de la Rangers: ”Depășit!”

Marius Șumudică a luat decizia! Ce se întâmplă cu fotbalistul de 1.000.000 € de la Rapid

Gigi Becali a anunțat tactica pentru următoarele partide: "Vom spulbera adversarul"

Foto A întors toate privirile în Giulești! Motivul pentru care fosta soție a lui Claudiu Niculescu a mers la Rapid - Farul

Rafael Nadal și-a anunțat retragerea și a spus lucrurilor pe nume: "El a fost cel mai mare rival al meu!"

Pentru câte milioane de euro poate pleca Dawa de la FCSB! Giovanni Becali a descris suma într-un singur cuvânt

Patronul din SuperLigă care se roagă ca Dawa să plece de la FCSB: ”Suntem cu acatiste! E super fotbalist”

PEROZE o femeie superbă, dar ea nu s-a considerat niciodată o mare frumusețe. Eva Mendes spune că Ryan Gosling o face să se simtă sexy

FILM NOWRosie Huntington-Whiteley, trup de zeiță într-o rochie mulată, cu spatele gol. Logodnica lui Jason Statham arată perfect la 37 de ani

Marius Șumudică a purtat o geacă la Rapid - Farul, 5-0, care costă cât două salarii medii din România citeşte ştirea pe Prosport.ro

”Oprește-te”. Ioan Varga, mesaj public pentru Gigi Becali: ”Să-și vadă de echipa lui” citeşte ştirea pe ziare.com

După moartea fiului lor la doar 25 de ani, au descoperit o viață dublă secretă în online pe care nu au bănuit-o niciodată citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Fiul cel mic al lui Michael Jackson, apariție rară în public. Blanket, surprins în Calabasas, cu prânzul la pachet