Arbitrul Horațiu Feșnic, la meciul Rapid - Chindia / Foto : Sport Pictures

A fost desemnat arbitrul derby-ului Dinamo - Rapid

articol scris de Digi Sport
22.10.2021, 19:20
  • Cupa României: Rapid - CFR, joi, 20:00, DGS 1

  • EFL Cup: Tottenham - Manchester United, joi, 22:00, DGS 2

Horațiu Feșnic va fi arbitrul de centru al derby-ului Dinamo - Rapid, meci transmis în direct la Digi Sport 1, sâmbătă, de la ora 20.30.

Va fi primul meci de o asemenea importanță condus de arbitrul clujean după un Dinamo - FCSB 2-1, din februarie 2020 și un Dinamo - Universitatea Craiova din octombrie anul trecut.

Centralul de 32 de ani va fi ajutat de asistenții Ciprian Danșa și Alexandru Cerei. Rezervă va fi George Vidican, iar observator Alexandru Deaconu.

Feșnic a mai arbitrat-o pe Rapid în acest sezon, într-o victorie cu 1-0 în fața Chindiei Târgoviște.

Va fi primul derby între Dinamo şi Rapid după o pauză de şase ani. Pe 11 aprilie 2015, alb-roșiii câştigau ultimul duel direct, scor 2-0, pe Arena Naţională. Autogolul lui Cmovs şi reuşita lui Gavrilă au tranşat acel derby. Rapid a retrogradat după acel sezon, în timp ce Dinamo a terminat pe locul 7.

”Nu sunt obișnuit cu căști și microfoane. Sper să nu primesc flori!”. Mihai Iosif, în vervă înainte de Dinamo - Rapid

Mihai Iosif, antrenorul Rapidului, care azi a împlinit 47 de ani, a fost în vervă înaintea duelului cu Dinamo, programat mâine, sâmbătă, 23 octombrie 2021, 20:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1. 

Într-un interviu acordat pentru Digi Sport, ÎN DIRECT în cadrul emisiunii Liga Digisport, Iosif a vorbit despre istoricul duelurilor dintre cele două echipe, dar nu s-a dezmințit și a arătat că are și puterea de a glumi, așa cum îi stă în fire.

”Niciodată nu există favorite în astfel de meciuri. Poate contează poziția din clasament, dar aceste meciuri vor fi mereu de 1.x,2.

Cu CFR a fost unul dintre cele mai bune meciuri, dar partide slabe nu cred că am făcut. Poate mai puțin reușite, dar nu slabe. Nu au fost adversari care să ne surclaseze.

Am avut ceva probleme doar când am avut jucători accidentați sau suspendați.

Nici acum nu suntem în formula completă, Junior Morais fiind suspendat”, a spus Iosif.

Mihai Iosif, în vervă înainte de Dinamo-Rapid. ”Nu este domeniul meu!”

Duelul cu Mircea Rednic, un antrenor demis de trei ori chiar în preajma zilei sale de naștere, l-a făcut pe Iosif să povestească amuzat. ”Mi-am adus aminte și eu. Sper să nu pățesc la fel.

Sper să nu primesc flori. Dacă voi primi flori, va fi groasă”, a spus Iosif, râzând.

Legat de faptul că Rapid nu va avea parte de galerie la acest meci, Iosif a replicat: ”Un mare minus pentru toată lumea este că nu vom avea suporteri. Trăim lucruri ciudate, parcă lumea a luat-o razna, sper să revenim la normal”, a mai spus Iosif.

În acel moment, antrenorul a avut probleme cu casca din ureche. ”Mi-a căzut casca, pentru că nu sunt obișnuit cu cască și cu microfoane. Nu este domeniul meu”, a continuat, pe același ton glumeț, Iosif.

Etichete: dinamo rapid , arbitru derby , horatiu fesnic , mihai iosif


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
Digi24
Al Treilea Război Mondial a început deja. Cine beneficiază cel mai mult de pe urma invaziei Rusiei în Ucraina (Politico)

În afară de rusă și ucraineană, pe linia frontului din Ucraina poți să auzi acum soldați care vorbesc în limba spaniolă, nepaleză, hindi, somaleză, sârbă sau coreeană - doar unul dintre semnele care arată dimensiunea internațională pe care a căpătat-o acest conflict. Pe deasupra câmpului de luptă, drone iraniene sunt interceptate de rachete americane, în timp ce obuzele germane și coreene cad asupra luptătorilor columbieni care trag asupra mercenarilor din Cuba. Ceea ce era odată cel mai mare război terestru de la Al Doilea Război Mondial încoace concurează acum pentru titlul de cel mai global conflict de la Războiul Rece, cu zeci de țări care sunt implicate direct sau indirect, relatează Politico.

Descarcă aplicația Digi24
TOP ARTICOLE

Exclusiv Dan Petrescu, OUT! Lovitură de proporții: el este alesul lui Ioan Varga pentru banca CFR-ului

Italienii anunță: Dan Șucu și Ion Țiriac cumpără un club din Serie A! ”Afacerea e aproape încheiată”. Investiție uriașă

Breaking News Genoa a făcut anunțul oficial: Dan Șucu, noul patron! Câți bani a dat dintr-un ”foc” și câte acțiuni are

Ce a făcut Diana Șucu, imediat după ce Dan Șucu a devenit patron la Genoa

Gigi Becali, reacție categorică după ce Dan Șucu a preluat Genoa

RECOMANDĂRILE REDACȚIEI

Exclusiv FCSB și-a găsit atacant! Gigi Becali i-a pronunțat numele: ”Discutăm”

Dan Șucu a dat lovitura, după ce a preluat-o pe Genoa

Mohamed Salah a spus de opt ori ”NU”

Foto Donnarumma, desfigurat! Ce urmează pentru portarul italian + Câte copci i-au aplicat medicii

Citeşte şi

Giuleștenii au ieșit la atac! Mesaj pentru conducerea ”Câinilor”, înainte de Dinamo - Rapid

Nu s-au înțeles! Câte bilete vor primi fanii rapidiști la derby-ul cu Dinamo

PEROZAdela Popescu, poze fără machiaj, în costum de baie, pe o plajă din Asia. Radu Vâlcan, topit după ea: "Doamne, eu înnebunesc aici!"

FILM NOWAna de Armas și iubitul ei, fotografiați ținându-se de mână, în Madrid. Cei doi nu lasă comentariile dure să le afecteze relația

Decizie în procesul de două milioane de euro intentat de Vasile Șiman împotriva clubului Dinamo citeşte ştirea pe Prosport.ro

"E o tragedie!" Declarație uluitoare înainte de revenirea Simonei Halep citeşte ştirea pe ziare.com

PROFM Loredana Groza, în colanți, în sala de sport, la 54 de ani. Imaginile au făcut furori printre fani: „Arăți perfect!”

Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții
Incarca mai multe comentarii...
ProFm

Loredana Groza, în colanți, în sala de sport, la 54 de ani. Imaginile au făcut furori printre fani: „Arăți perfect!”

Digi World

O iluzie optică a făcut vâlvă pe rețelele sociale. Poți să ”vezi” cele trei creaturi din imagine în 15 secunde?

Digi Animal World

Cum arată un câine care a dispărut timp de 4 luni și a trăit în sălbăticie. Stăpânii abia l-au recunoscut când l-au găsit