Jucătorii Barcelonei în meciul cu Unionistas / Foto: Profimedia

Video Unionistas - Barcelona 1-3. Catalanii s-au calificat în sferturile Cupei Spaniei

18.01.2024, 22:26
  • Champions League: AS Monaco - Barcelona, joi, 22:00, DGS 1

• Champions League: Atalanta - Arsenal, joi 22:00, DGS 2

Unionistas și Barcelona s-au întâlnit în optimile Cupei Spaniei. Partida a putut fi urmărită pe Digi Sport 1.

Unionistas - Barcelona 1-3

Barcelona s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Spaniei, după ce a învins-o pe Unionistas, scor 3-1. Catalanii au fost conduși din minutul 31, după ce Alvaro Gomez a reușit să îl învingă pe Inaki Pena.

Formația lui Xavi a revenit în meci grație lui Ferran Torres, care a marcat în ultimul minut regulamentar al primei reprize. Cele două echipe au intrat la egalitate la cabine, 1-1.

Barcelona a preluat conducerea prin Jules Kounde. Fundașul a trimis un șut puternic din afara careului și l-a învins pe Martinez. Alejandro Balde a stabilit scorul final, minutul 73, la capătul unei faze individuale.

VIDEO Rezumat Unionistas - Barcelona 1-3

Min 90+5: Final de meci! Barcelona s-a calificat în sferturile Cupei Spaniei.

Min 73: Gol Barcelona! Alejandro Balde a trimis mingea în vinclu la capătul unei faze individuale.

Min 69: Gol Barcelona! Jules Kounde îi duce pe catalani în avantaj! Fundașul a trimis un șut puternic din afara careului și l-a învins pe Martinez.

Min 46: A început repriza secundă.

Min 45+2: Final de primă repriză!

Min 45: Gol Barcelona! Ferran Torres a egalat pentru catalani.

Min 44: Ce ocazie Unionistas! Rastrojo a șutat spre colțul scurt, dar Inaki Pena a intervenit decisiv.

Min 31: Gol Unionistas! Alvaro Gomez a șutat din prima, din marginea careului, și l-a învins pe Inaki Pena.

Min 21: Ocazie Barcelona! Marc Guiu a trimis mingea din interiorul careului spre centrul porții, dar Martinez a avut o paradă salvatoare pentru Unionistas.

Min 1: A început meciul!

Echipele de start

• Unionistas: Ivan Martinez, Ramiro, Erik, Losada, Alvaro Gomez, Jimenez, Adri Gomez, Rastrojo, Jordi Tur, Carlos Gimenez, Serrano.

Rezerve: Cacha, Camus, Jon Rojo, Villar, Nespral, Slavy, Manu Ramirez, Alfred, Teijeira, Bustos, Pablo Lopez.

Antrenor: Dani Ponz.

Barcelona: Inaki Pena, Sergi Roberto, Kounde, Christensen, Balde, De Jong, Oriol Romeu, Fermin, Ferran, Marc Guiu și Joao Felix.

Rezerve: Pedri, Lewandowski, Vitor Roque, Gundogan, Astralaga, Casado, Kochen, Cubarsi, Fort, Pau Victor.

Antrenor: Xavi Hernandez.

Deși Barcelona este considerată drept favorită clară în partida cu Unionistas, gazdele se vor supramotiva împotriva catalanilor, întrucât este meciul sezonului pentru formația de liga a treia.

Gazdele au eliminat-o pe Villarreal la penalty-uri în faza anterioară a competiției și vor să producă surpriza și împotriva Barcelonei.

Catalanii au ajuns în optimi după ce au trecut cu emoții de o echipă de liga a patra, Barbastro, scor 3-2.

Unionistas de Salamanca i-a pus gând rău Barcelonei

Viitoarea adversară a catalanilor a fost cu ochii pe ”El Clasico”, meci în care Barcelona a fost umilită de rivala Real Madrid, scor 1-4. La final, gruparea din Liga 3 a postat un mesaj războinic pentru echipa lui Xavi.

”Credem”, a transmis Unionistas de Salamanca pe rețelele sociale. Mesajul este o aluzie la faptul că gruparea din eșaloanele inferioare se gândește s-o elimine pe Barcelona, la fel cum a făcut cu Villarreal în șaisprezecimi.

Etichete: barcelona , cupa spaniei , unionistas

Șoșoacă, în Parlamentul European: „Dumnezeu nu e vaccinat, în România 88% nu sunt vaccinaţi”. I-au tăiat microfonul

Eurodeputata Diana Șoșoacă a avut miercuri un discurs puternic antivaccinist în Parlamentul European, în cadrul unei dezbateri pe tema variolei maimuței (Mpox) și a măsurilor pe care Uniunea Europeană ar trebui să le ia în fața acestei amenințări. Fosta senatoare română a acuzat UE că vrea să declanșeze o nouă pandemie, după ce a „omorât câţi bătrâni a putut” în Italia, și a spus că ea se va opune, pentru că „Dumnezeu nu e vaccinat” și 88% dintre români nu sunt vaccinați. La finalul intervenției, microfonul i-a fost tăiat.

Se naște o nouă forță în România? ”Eu asta îmi doresc, să preiau clubul!”

3,5 milioane de euro - transferul lui Ianis Hagi

S-a lăudat că n-a fost demis niciodată în 26 de ani, iar a doua zi a fost dat afară

"Ridicol". Cât primește Ianis Hagi pe lună de la Rangers, deși nu mai joacă nici la echipa a doua

Guvernul României, lovitură grea pentru 'U' Cluj! Ordonanța de Urgență a fost aprobată

FCSB riscă să fie depunctată de FRF

Foto Unul dintre cele mai mari stadioane din lume, demolat în câteva secunde. ”Bijuteria” care va fi construită

Adrian Mutu a dat verdictul despre ”pictorul” de la FCSB: ”Nu e genul”

”Am crezut ca arbitrul e Bernardo Silva”. Ce l-a bulversat pe fotbalistul lui Manchester City în meciul cu Inter

Cristiano Ronaldo a dat verdictul despre Lamine Yamal

Hansi Flick, înainte de debutul la Barcelona în UEFA Champions League: ”Mă simt vinovat”

PEROZDemi Moore pare la fel de tânără ca fiicele sale, în cele mai noi poze de pe covorul roșu. Cele 4, un grup elegant, care atrage priviri

FILM NOWPar mai degrabă surori. Julianne Moore și fiica ei, mic dejun pe străzile din NYC. Liv, mult mai înaltă decât mama sa

"Doamne ferește! Actualii proprietari nu ne-ar primi acolo". Vova Cohn, anunț neașteptat despre revenirea la Dinamo citeşte ştirea pe Prosport.ro

Cum au fost surprinși Naomi Osaka și Patrick Mouratoglou citeşte ştirea pe ziare.com

Cum afli cu 25 de secunde înainte să se producă un cutremur în România. Aplicația de care ai nevoie ca să te adăpostești citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Alina Eremia și-a etalat silueta într-un costum de baie îndrăzneț, în ciuda temperaturilor scăzute: „Trebuie să-mi cresc rezistența”