Arda Guler celebrează marcharea unui gol pentru Real Madrid / Foto: Profimedia

Video Real Madrid - Deportivo Alaves 5-0. Recital pe ”Bernabeu”! Ianis Hagi a jucat 70 de minute

15.05.2024, 00:43
  • SuperLiga: CFR - Poli Iași, sâmbătă, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Oțelul - Universitatea Craiova, sâmbătă, 21:30, DGS 1

Meciul dintre Real Madrid și Deportivo Alaves, din cadrul etapei a 36-a din La Liga s-a terminat cu scorul de 5-0 și a putut fi urmărit în direct la Digi Sport 2, dar și pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

Real Madrid e lider în La Liga, cu 93 de puncte acumulate, 14 peste Barcelona, și e campioană matematic. Alaves se află pe locul 11, cu 42 de puncte, fără griji în privința retrogradării.

Real Madrid - Deportivo Alaves 5-0. ”Galacticii” câștigă la pas cu andaluzii

Ianis Hagi a început în forță meciul de pe ”Santiago Bernabeu”, iar în minutul 7 a trimis un șut de la mijlocul terenului, în încercarea de a-l suprinde pe Courtois. Mingea expediată de Ianis a trecut alături. Trei minute mai târziu, Bellingham a deschis scorul pentru Real Madrid, cu un șut spectaculos din interiorul careului.

În minutul 27, Vinicius a primit o pasă în interiorul careului de la Camavinga, iar brazilianul a înscris simplu, cu latul, pentru 2-0. Ianis Hagi a mai încercat încă o dată să îl surprindă pe Courtois, când a trimis un șut puternic de la marginea careului, dar portarul madrilen a respins în afara terenului.

Finalul de primă repriză l-a adus în prim plan pe Valverde, care a expediat un șut în forță și a dus scorul la 3-0.

În partea a doua a jocului, Ianis Hagi a avut cea mai mare ocazie de a marca. Atacantul lui Alaves a trimis, în forță, o minge spre poarta Realului, însă Courtois a avut un reflex incredibil și a parat mingea.

Madrilenii au dominat copios și în partea a doua a meciului. În minutul 70, Vinicius a primit o pasă foarte bună de la Bellingham, în interiorul careului, iar atacantul brazilian a dus scorul la 4-0.

”Cireașa de pe tort” a fost pusă de Arda Guler, care în minutul 81 a punctat pentru 5-0, la doar câteva minute după apariția sa pe teren.

Real Madrid s-a impus categoric, așadar, cu scorul de 5-0 și nu le-a oferit prea multe șanse andaluzilor.

Minutul 90+3: Arbitrul pune capăt jocului. Real Madrid câștigă în fața lui Alaves cu scorul de 5-0.

Minutul 81: GOOOL Real Madrid! Arda Guler marchează pentru 5-0 la doar câteva minute după ce a intrat pe teren.

Minutul 70: GOOOL Real Madrid! Vinicius a primit o pasă foarte bună de la Bellingham, în interiorul careului, iar atacantul brazilian a dus scorul la 4-0.

Minutul 57: Ocazia Alaves! Ianis Hagi a trimis în forță o minge spre poarta Realului, însă Courtois a avut un reflex incredibil.

Minutul 45+1: GOOOL Real Madrid! Valverde a expediat un șut în forță de la marginea careului și a dus scorul la 3-0.

Minutul 37: Ocazie Alaves! Ianis Hagi a trimis un șut puternic de la marginea careului, dar Courtois a respins în afara terenului.

Minutul 27: GOOOL Real Madrid! Vinicius a primit o pasă în interiorul careului de la Camavinga, iar brazilianul a înscris simplu, cu latul, pentru 2-0

Minutul 10: GOOOL Real Madrid! Jude Bellingham înscrie din interiorul careului, cu un șut spectaculos.

Minutul 7: Ianis Hagi a trimis un șut de la mijlocul terenului și a încercat să îl suprindă pe Courtois, însa mingea a trecut alături.

UPDATE: A început meciul.

• Real Madrid: Courtois - Carvajal, Nacho, Militao, Mendy - Valverde, Camavinga, Kroos - Rodrygo, Bellingham, Vinicius

Rezerve: Lunin, Guler, Martin, Modric, Ceballos, Vazquez, Rudiger, Kepa, Fran Garcia, Brahim Diaz, Joselu

• Alaves: Owono - Gorosabel, Abqar, Rafa Marin, Duarte - Guevara, Blanco, Hagi - Sola, Samu, Rioja

Rezerve: Guridi, Alkain, Kike Garcia, Benavidez, Ortiz, Panichelli, Javi Lopez, Tenaglia, Abde, Carlos, Giuliano, Sivera.

Real Madrid primește vizia lui Alaves după o victorie fără drept de apel cu Granada, 4-0, venită la trei zile după revenirea neverosimilă cu Bayern, 2-1 după 0-1 în minutul 88, care i-a adus calificarea în finala UEFA Champions League.

Alaves a avut și ea un meci dramatic recent, chiar runda trecută, pe teren propriu cu Girona. A egalat la 2 în minutul 90+9, după un assist al lui Ianis Hagi pentru Jon Guridi.

Cu Girona, Ianis Hagi a intrat în minutul 63 și a bifat primele minute pentru Alaves după o pauză de aproape două luni. A fost unul dintre cei mai buni jucători de la Alaves și este de așteptat să primească minute și la Madrid.

Real Madrid - Deportivo Alaves LIVE VIDEO, 22:30, DGS 2. Echipele probabile

• Real Madrid: Courtois - Carvajal, Rudiger, Nacho, Mendy - Valverde, Camavinga, Kroos - Bellingham - Brahim, Vinicius
  • Deportivo Alaves: Sivera - Tenaglia, Abqar, Marin, Lopez - Benavidez, Guevara - Vicente, Guridi, Simeone - Garcia

Etichete: real madrid , ianis hagi , deportivo alaves

Ce a pățit o femeie care a găsit o sacoșă cu 28.000 lei și a păstrat-o. Cui aparțineau banii

O femeie în vârstă de 43 de ani a fost reţinută de poliţiştii Biroului de Investigaţii Criminale Buzău pentru săvârşirea infracţiunii de însuşirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor, după ce ar fi găsit o sacoşă cu 28.000 lei pe care şi-ar fi însuşit-o.

FCSB a schimbat "prefixul"! La ce sumă a ajuns în Europa League, după victoria uriașă cu PAOK

Video PAOK - FCSB 0-1. Campioana României îl învinge pe Răzvan Lucescu! Daniel Bîrligea a marcat golul victoriei

Cum l-a numit Elias Charalambous pe Răzvan Lucescu, după PAOK - FCSB 0-1

RFS a scris istorie! Fosta adversară a FCSB-ului a reușit surpriza serii în Europa League

Exclusiv Reacția lui Răzvan Lucescu, după ce PAOK a pierdut acasă cu FCSB

Denis Alibec a făcut scandal după Farul - Dinamo 1-1

”Bă, băiatule!”. Gigi Becali s-a dus direct la Darius Olaru după eliminarea cu PAOK și a doua zi a dezvăluit ce i-a spus

N-a stat la discuții! Decizia dură luată de patronul lui PAOK, după eșecul cu FCSB

Gigi Becali a dezvăluit mesajul despre Daniel Bîrligea primit de la Ioan Varga, după 1-0 cu PAOK