Real Madrid - FC Barcelona. Sursa Foto/Profimedia

Ochii pe „El Clasico”! Ce s-ar putea întâmpla în minutul 53 al partidei Real Madrid - Barcelona

21.04.2024, 16:27
  • SuperLiga: Buzău - Hermannstadt, vineri, 18:30, DGS 1

• SuperLiga: ”U” Cluj - Oțelul Galați, vineri, 21:00, DGS 1

Real Madrid - Barcelona este meciul zilei în fotbalul mondial și va fi transmis în direct de Digi Sport 1, de la ora 22.00. Duelul poate decide în mare măsură soarta titlului, dar ar putea să-i aducă un record de invincibilitate portarului echipei catalane, Marc-Andre ter Stegen, anunță jurnaliștii de la MARCA.

Marc-Andre ter Stegen este la doar 53 de minute de recordul de invincibilitate pe care l-a stabilit sezonul trecut

Real Madrid se află pe primul loc în La Liga, iar un succes cu FC Barcelona ar aduce trupa lui Carlo Ancelotti cu un pas mai aproape de titlu, în condițiile în care cele două formații sunt la o distanță de opt puncte. Portarul Barcelonei, Marc-Andre ter Stegen, speră să-și ajute echipa să câștige și să reducă astfel diferența, dar are și un interes ”personal” în această partidă.

Internaționalul german este la la 53 de minute de a-și egala recordul de invincibilitate. Sezonul trecut s-a oprit la 636 de minute fără gol primit în campionat. S-a întâmplat, culmea, tot într-un duel cu Real Madrid, în care l-a învins francezul Karim Benzema, plecat între timp în Arabia Saudită.

În acest sezon, Iago Aspas a fost ultimul jucător din LaLiga care i-a marcat un gol în meciul Celta Vigo - FC Barcelona. Era minutul 47! De atunci, goalkeeperul german a înregistrat o serie de 6 partide fără gol încasat: cu Getafe, Athletic Bilbao, Mallorca, Atlético Madrid, Las Palmas și Cádiz.

Marc-Andre ter Stegen a jucat de 22 de ori în ”El Clasico” și de șase ori nu a primit gol. În celelalte 16 a fost învins de 32 de ori.

Următoarea bornă pentru Marc-Andre ter Stegen: recordul lui Claudio Bravo

Dacă în meciul de astăzi va reuși să depășească borna de 636 de minute fără gol primit, germanul se va îndrepta către recordul lui Claudio Bravo. Fostul portar al formației FC Barcelona a reușit în sezonul 2014 - 2015 să-și păstreze poarta imaculată timp de 722 de minute.

• El Clasico” se joacă duminică, de la ora 22:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, în format Live Video pe digisport.ro, dar și din Aplicația digisport.ro de către abonații RCS-RDS de pe teritoriul României.

Etichete: real madrid - fc barcelona , marc andre ter stegen , marc-andre ter stegen fc barcelona , marc-andre ter stegen el clasico

Alegeri prezidențiale în Republica Moldova. Ce arată datele celui mai recent sondaj

Cu trei zile înainte de alegerile prezidenţiale, Maia Sandu se menţine detaşat în fruntea preferinţelor electoratului din Republica Moldova, dar creşte semnificativ şi proporţia alegătorilor indecişi, astfel că, dacă aceştia s-ar hotărî în cele din urmă să voteze pentru ea, există şanse ca actuala şefă a statului să fie realeasă din primul tur de scrutin, arată datele unui sondaj dat publicităţii joi.

Real Madrid a luat decizia așteptată de toată lumea, după ce Kylian Mbappe a fost acuzat de viol

Ce loc va ocupa România în clasamentul FIFA, după victoriile cu Cipru și Lituania

Un polițist a împușcat-o mortal! ATENȚIE Imagini cu puternic impact emoțional. Autoritățile: ”Putea fi mult, mult mai rău”

A fost la petrecerea din Suedia a lui Mbappe și a spus totul: "Ne-au pus telefoanele într-o cutie!"

Exclusiv ”Mâine dăm banii”. Gigi Becali a anunțat un transfer la FCSB! Suma pe care o plătește patronul campioanei

Exclusiv Mircea Lucescu l-a sunat pe Daniel Pancu, după scandalul din Giulești. Ce a făcut în primele 15 minute ale discuției

Exclusiv Decizia luată de Daniel Pancu, după ce Rareș Ilie a înjurat-o pe Steaua în Giulești, la România U21 - Elveția U21

Exclusiv Dinu Gheorghe a revenit în direct: cum l-a numit pe Dan Șucu

Dan Șucu, decizie finală în cazul lui Marius Șumudică! ”Toate șansele de pe pământ”

Neverosimil: cel care l-a "rupt" pe Carvajal e jucătorul care i-a provocat aceeași accidentare lui Ter Stegen!

Hansi Flick a surprins pe toată lumea, după ce Barcelona a bătut palma cu înlocuitorul lui Ter Stegen

PEROZCine e femeia celebră care l-a făcut tată pe Liam Payne, fostul membru al trupei One Direction, mort la 31 de ani. Își adora fiul

FILM NOWAl Pacino, despre motivul real pentru care a acceptat să joace în Godfather III: "Eram falit. Alegerea nu putea fi mai simplă"

”Sunt convins! Se poate bate la primele locuri”. Cum prefațează Helmut Duckadam derby-ul Dinamo – FCSB citeşte ştirea pe Prosport.ro

Victorie extraordinară a Anei Bogdan! A învins o mare favorită și s-a calificat în sferturi citeşte ştirea pe ziare.com

Soldatul care a luptat 30 de ani în al Doilea Război Mondial citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Dorian Popa, primele declarații despre noua iubită: „Am dreptul să-mi găsesc fericirea!” El s-a despărțit anul trecut de Claudia Iosif