Raphinha, în Osasuna - Barcelona 4-2 / Foto: GettyImages

Laporta se laudă cu un plus de 12 milioane de euro, dar Barcelona e pe minus 91 de milioane

02.10.2024, 11:35
  • Champions League: Șahtior - Atalanta, miercuri, 19:45, DGS 1

• Champions League: Lille - Real Madrid, miercuri, 22:00, DGS 1

Barcelona a învins-o, pe teren propriu, scor 5-0, pe Young Boys (campioana Elveției), în etapa a doua a fazei ligii Champions League

Catalanii au obținut primul succes din acest sezon în cea mai importantă competiție intercluburi din Europa, după ce în prima rundă au pierdut, scor 1-2, pe terenul celor de la AS Monaco

Barcelona a reușit să se redreseze financiar, dar ”găurile” din spate încă o urmăresc, iar minusul este de 91 de milioane de euro

Consiliul de Administrație al Barcelonei s-a reunit într-o ședință extraordinară pentru a se ocupa de închiderea anului financiar 2023/24, dar și pentru a discuta și despre bugetul pentru sezonul 2024/25, care va trebui supus aprobării membrilor în Adunarea Generală, programată pe 19 sau 20 octombrie.

Conform publicației As.com, președintele Joan Laporta (62 de ani) și-a exprimat satisfacția pentru faptul că a reușit să diminueze pierderile din ultimii ani. Jurnaliștii confirmă că veniturile catalanilor au atins din nou cifrele din perioada în care clubul era o forță financiară, dar problemele din trecut sunt încă dificil de rezolvat.

Pentru ciclul financiar luat în discuție, profitul Barcelonei ar fi de 12 milioane de euro, însă cenzorul Grant Thornton, în conformitate cu Planul General de Contabilitate, a forțat Consiliul de Administrație să împiedice o serie de încasări din acțiunile companiei Bridgeburg Invest SL (Barca Studios) din cauza unor plăți neefectuate de partenerii de investiții implicați.

Suma pe care Barca încă trebuie să o acopere se ridică la 141 de milioane de euro, înainte de impozitare, ceea ce rezultă o pierdere de 91 de milioane de euro pentru anul 2023/24.

Barcelona - Young Boys 5-0. Catalanii s-au distrat pe "Estadi Olimpic Lluis Companys"

Golurile catalanilor au fost marcate de Robert Lewandowski (minutele 8 și 51), Raphinha (minutul 34), Inigo Martinez (minutul 37) și Mohamed Camara (minutul 81 - autogol).

Catalanii au început în forță acest duel și au reușit să deschidă scorul în minutul 8 al partidei prin veteranul Robert Lewandowski, care a fost servit excelent de Raphinha.

Ulterior, în minutul 34 a venit rândul brazilianului să-și treacă numele pe lista marcatorilor și să ducă scorul la 2-0 pentru Barcelona.

Catalanii nu s-au oprit și au reușit să marcheze doar trei minute mai târziu (minutul 37) și al treilea gol în poarta campioanei Elveției, de această dată prin fundașul central Inigo Martinez, care a deviat mingea cu capul în plasă după o centrare excelentă a lui Pedri.

Tot Barcelona a fost echipa care a continuat să preseze în atac și a punctat și pentru 4-0 în minutul 51 prin polonezul Lewandowski. Pentru ca dezastrul să fie complet pentru Young Boys, Mohamed Camara, fundașul central al elvețienilor, și-a introdus mingea în proprie poartă în minutul 81 și a dus scorul la 5-0 pentru Barcelona.

În cele din urmă, Barcelona s-a impus în fața celor de la Young Boys, scor 5-0, și a obținut prima victorie din actuala ediție a Ligii Campionilor.

În următoarea etapă din Champions League, Barcelona va juca, pe teren propriu, împotriva lui Bayern Munchen, fosta campioană a Germaniei.

VIDEO Rezumat Barcelona - Young Boys, scor 5-0

Etichete: barcelona probleme financiare , video barcelona youg boys

Israelul l-a declarat „persona non grata” pe secretarul general al ONU, Antonio Guterres

Ministrul israelian de externe Israel Katz a anunțat că l-a declarat „persona non grata” pe Antonio Guterres, secretarul general al ONU și că îi interzică să intre în Israel, relatează publicația israeliană Haaretz.

La 11 ani de la accidentul horror, ”Michael Schumacher a avut prima apariție publică”

Ianis Hagi a primit o ofertă "salvatoare" pe ultima sută de metri și a dat răspunsul pe loc

S-a aflat! Cine a contribuit la revenirea lui Ianis Hagi la prima echipă a lui Rangers

Breaking News Ianis Hagi: ”M-am întors!”

Florinel Coman, SHOW în Liga Campionilor! Al-Gharafa a câștigat meciul în care s-au marcat 6 goluri

Antrenorul lui Rangers a rupt tăcerea! Ce a spus de Ianis Hagi, după ce l-a reprimit la echipa mare

Câți bani a câștigat Simona Halep pentru prima sa victorie după 777 de zile! Cu cine va juca în turul 2 la Hong Kong

A venit ”nota de plată” pentru Dinamo, după ce un suporter a aruncat cu scaunul după arbitru

Eric de Oliveira semnează!

Ianis Hagi a primit mingea în fața porții și ce a urmat i-a făcut pe spanioli să exclame: ”Am rămas fără cuvinte”

Ce a spus Jan Oblak, după primul meci la care Horațiu Moldovan a fost pe foaia de joc la Atletico Madrid

PEROZZendaya, ca un supermodel al anilor '80, la Paris. În dresuri plasă și o fustă foarte scurtă, și-a lăsat picioarele perfecte la vedere

FILM NOWCatherine Zeta-Jones, imagine virală cu Michael Douglas. Fanii au reacționat: „Ce frumoși sunteți, meritați să fiți fericiți!”

Vila misterioasă care ar fi fost cumpărată pentru a fi sediu AMFB, dar despre care nimeni nu ştie cine o are în acte citeşte ştirea pe Prosport.ro

Fantastic! Halep face un meci mare în disputa cu Rodionova și obține prima victorie, după mai bine de doi ani citeşte ştirea pe ziare.com

WhatsApp nu va mai funcționa pe anumite telefoane: Samsung, iPhone și Huawei, pe listă. Ce alternative au românii citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Christina Aguilera a stârnit îngrijorare printre fani din cauza noii ei siluete: "Arată bolnavă". E mai subțire ca la 20 de ani