
Oficial După 9 ani și 20 de trofee cu PSG, a semnat cu altă echipă
articol scris de Digi Sport13.02.2025, 20:10
Champions League: Rapid - CSM București, sâmbătă, 19:00, DGS 1
Preliminarii CM 2026: Cehia - Insulele Feroe, sâmbătă, 21:45, DGS 1
Fundaşul francez Layvin Kurzawa (32 de ani) s-a despărțit de PSG la finalul sezonului precedent, după nouă ani petrecuţi la clubul din capitala Franţei.
Kurzawa a fost transferat de PSG în 2015 de la AS Monaco, în schimbul a 23 de milioane de euro. În stagiunea 2023/2024, a bifat o singură apariție în tricoul parizienilor (8 minute), iar în vara trecută a plecat de pe Parc des Princes.
- 1,5 milioane de euro e cota de piață a lui Kurzawa, potrivit Transfermarkt.
- 20 de trofee a cucerit fundașul lateral cu PSG, printre care 5 titluri de campion al Franței.
Layvin Kurzawa a semnat cu Boavista
Timp de câteva luni a rămas liber de contract și s-a antrenat singur, dar acum și-a găsit echipă. A semnat cu portughezii de la Boavista până la finalul sezonului.
În sezonul 2022/2023, Kurzawa a evoluat sub formă de împrumut în Premier League, la Fulham, în tricoul căreia avut doar şase apariţii.
- 14 goluri și 23 de pase decisive sunt cifrele lui Kurzawa la PSG, în 154 de meciuri.
- O reușită în 13 selecții a adunat Layvin Kurzawa la naționala Franței.
Înainte de a se despărți de PSG, presa din Franța nota că Layvin Kurzava e dorit de mai multe formații din La Liga, iar Betis chiar demarase negocierile cu apărătorul. Totuși, discuțiile nu s-au concretizat și a ajuns la ultima clasată din Portugalia.
Galerie Foto
Etichete: psg , boavista , layvin kurzawa , transfer kurzawa
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții