Csoboth a fost eroul ungurilor, în meciul Scoția - Ungaria / Foto: Profimedia

Scoția - Ungaria 0-1. Ungurii au câștigat partida pe final și speră la calificare

23.06.2024, 23:58
  • Media: Liga Digisport, marți, 15:30, DGS 1

• Media: Fotbal Club, marți, 21:00, DGS 1

Ungaria a câștigat în fața Scoției, cu 1-0, în cadrul unui meci din ultima etapă din grupa A, de la EURO 2024.

Partida dintre Scoția și Ungaria a putut fi urmărită în format LIVE TEXT pe site-ul digisport.ro.

Scoția - Ungaria 0-1. Csoboth a marcat în prelungirile partidei

Statistica meciului Scoția - Ungaria / Foto: Sofascore

Prima parte a jocului dintre Scoția și Ungaria a fost una ștearsă. Scoțienii au dominat la capitolul posesie, însă a fost una sterilă, fără să își creeze mari ocazii de gol.

În partea a doua a jocului, confruntarea s-a animat, iar ungurii au atacat cu regularitate. Schafer, Csoboth și Szoboszlai au încercat din răsputeri să deschidă scorul, însă portarul Scoției, Gunn, le-a refuzat golul la fiecare încercare.

Prelungirile partidei au sporit intensitatea jocului și s-a jucat cu garda jos, de la o poartă la alta. Ungurii au ieșit câștigați la finalul partidei, după ce Csoboth a dat lovitura în minutul 90+10, după un contraatac fulger, purtat alături de coechipieri.

În urma acestui rezultat, Ungaria mai speră la calificarea în optimile competiție, dar depinde de celelalte competitoare, din celelalte grupe.

Scoția a acumulat doar un punct în Grupa A, a terminat pe locul 4 și a fost eliminată de la EURO 2024.

Clasament final Grupa A, EURO 2024 / Foto: Sofascore

Minutul 90+11: Final de meci. Ungaria se impune în fața Scoției, cu scorul de 1-0.

Minutul 90+10: GOOOL Ungaria! Csoboth a marcat pentru unguri, după un contraatac fulger.

Minutul 90+2: Ocazie Ungaria! Csoboth Schafer a trimis mingea în bară și a fost aproape de a deschide scorul.

Minutul 90: Ocazie Ungaria! Schafer a șutat din unghi, iar Gunn a respins în corner.

Minutul 73: S-a reluat partida. Barnabas Varga a părăsit terenul, înlocuit de Martin Adam, și este în afara oricărui pericol. Arbitrul a considerat că nu este penalty, la contactul dur din careu.

Minutul 70: Jocul a fost înrerupt! Barnabas Varga s-a prăbușit pe gazon, după un contact dur în careu. Arbitrul s-a consultat cu arbitrii din camera VAR, pentru a verifica un presupus penalty pentru Ungaria.

Minutul 45+1: Pauză! Scoția - Ungaria 0-0.

Statistica meciului Scoția - Ungaria, la pauză / Foto: Sofascore

Minutul 41: Ocazie Ungaria! Orban a încercat să înscrie cu o lovitură cu capul. Mingea expediată nu a fost destul de precisă şi balonul a trecut pe lângă poarta apărată de Gunn.

Minutul 8: Ocazie Ungaria! Bolla a încercat să îl suprindă pe Gunn, cu o minge trimisă de la distanță, însă goalkeeper-ul Scoției a reușit să boxeze balonul.

UPDATE: A început meciul.

Echipele de start:

• Scoția: Gunn - Ralston, Hendry, Hanley, McKenna, Robertson - McGinn, Gilmour, McGregor, McTominay - Adams

Rezerve: Armstrong, Christie, Clark, Conway, Cooper, Forrest, Jack, Kelly, McCrorie, McLean, Morgan, Shankland, Taylor

• Ungaria: Gulacsi - Botka, Orban, Dardai - Bolla, Styles, Schafer, Kerkez - Sallai, Szoboszlai, Varga

Rezerve: Adam, Balogh, Csoboth, Dibusz, Fiola, Gazdag, Horvath, Kata, Kleinheisler, Lang, Nagy, Nego, Szalai, Szappanos

Echipele de start la meciul Scoția - Ungaria / Foto: Profimedia

În grupa A, doar Germania este sigură de prezența în optimile de finală. Nemții au obținut calificarea după ce au adunat șase puncte în primele două etape.

Ungaria este surpriza neplăcută a acestei grupe. Maghiarii nu au obținut niciun punct din primele două meciuri și au un golaveraj de -4, după înfrângerile cu Elveția și Germania, scor 1-3, respectiv 0-2.

De partea cealaltă, Scoția stă puțin mai bine decât Ungaria, întrucât a scos un punct din partida cu Elveția, scor 1-1. Scott McTominay deschisese scorul în minutul 13, însă Shaqiri a restabilit egalitatea și a stabilit rezultatul final după o reușită de generic, venită în minutul 26.

Acest duel extrem de echilibrat va decide ocupanta locului 3. Ungaria vrea să spele rușinea de la acest turneu și să obțină o victorie, cu care să spere că va fi una dintre cele mai bune patru echipe de pe locul trei.

Echipele probabile:

Scoția (3-4-1-2): Gunn — Hendry, Hanley, McKenna — Ralston, Gilmour, McGregor, Robertson — McTominay — Adams, McGinn.

Ungaria (3-4-1-2): Gulacsi — Fiola, Orban, Dardai — Bolla, Nagy, Schafer, Kerkez — Szoboszlai — Adam, Varga.

Etichete: scotia , ungaria , grupa a , euro 2024 , scotia - ungaria

Grecii sunt furioși peste măsură. Luni au primit cea mai proastă veste posibilă pentru ei

În timp ce companiile din țările din întreaga lume cochetează cu ideea de a implementa săptămâna de lucru mai scurtă, Grecia a introdus o săptămână de lucru de 48 de ore, față de cea de 40 de ore. Măsura, descrisă de sindicate ca fiind „barbară” a intrat în vigoare luni.

Exclusiv Florin Prunea a văzut noile echipamente ale FCSB-ului și a rostit un singur cuvânt, în direct la TV

Supercomputerul Opta a făcut predicția, înainte de România - Olanda

E gata! Anunțul făcut de Cristiano Ronaldo, după ce a plâns în hohote pe teren

Foto Răsturnare de situație! Decizia UEFA în cazul lui Jude Bellingham, după gestul incalificabil din meciul cu Slovacia

Tot ce trebuie să știi despre EURO 2024: grupele, programul complet, stadioanele și premiile în bani

Echipa României pentru meciul cu Olanda! Cine e înlocuitorul lui Bancu + Surpriză uriașă

Exclusiv Adrian Mutu a vrut să se ducă la România - Olanda, avea bilete la meci, dar a apărut o problemă: ”Ceva incredibil”

Elogii în presa spaniolă pentru doi ”Tricolori” înaintea meciului cu Olanda: ”Strălucesc la EURO”

A venit ”nota de plată”! Decizia UEFA în cazul României, după cele întâmplate la EURO

Exclusiv Adrian Mutu e categoric înainte de România - Olanda: ”Poate fi bătută! Nu mi se pare puternică!”

Alex Iordănescu, pus să aleagă între Edi Iordănescu și Anghel Iordănescu înainte de România - Olanda

PEROZFiica lui Heidi Klum face furori pe plajă în Sardinia. Leni are 20 de ani și este model

FILM NOWA fost diagnosticată cu scleroză multiplă, dar continuă să arate uimitor. Cum a apărut Selma Blair la Săptămâna Modei de la Paris

Echipa de start a României cu Olanda în optimi la EURO! Doi titulari noi și o mișcare tactică spectaculoasă citeşte ştirea pe Prosport.ro

Selecționerul a decis. Ei vor fi executanții României de la 11 metri, în meciul cu Țările de Jos citeşte ştirea pe ziare.com

Unde pot vedea bucureștenii meciul România – Olanda. Pe unde sunt ecrane uriașe, dar si pe ce stadioane se poate urmări citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Vârsta, doar un număr pentru ea. Loredana Groza, trup de zeiță într-o fustă super scurtă, la 54 de ani. Fanii: „Absolut divină!”