Diogo Costa, portarul Portugaliei / Foto: Profimedia

Foto Portugalia - Slovenia 0-0 (3-0 d.l.d.d.). Diogo Costa, eroul lusitanilor! A apărat trei lovituri de departajare

02.07.2024, 00:25
  • Media: Liga Digi Sport, vineri, 17:30, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, vineri, 20:55, DGS 1

Meciul Portugalia - Slovenia, din optimile EURO 2024, a fost unul de-a dreptul dramatic.

Portugalia, echipă clasată pe locul 6 în Clasamentul FIFA, și una dintre favoritele la câștigarea EURO 2024, a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a trece de  Slovenia (locul 57 FIFA).

Meciul a mers în prelungiri, după ce scorul a rămas 0-0 în primele 90 de minute. În minutul 95, Ronaldo a ratat un penalty obținut de Diogo Jota, iar confruntarea a ajuns la lovituri de departajare, unde Diogo Costa a fost eroul lusitanilor.

Portarul Portugaliei a apărat trei lovituri de departajare, iar Ronaldo, Bruno și Bernardo Silva au înscris pentru a-i duce pe lusitani în sferturi, acolo unde îi așteaptă Franța.

Tabloul optimilor de finală de la EURO 2024 / Foto: Sofascore

Portugalia - Slovenia 0-0 (3-0 d.l.d.p). Ronaldo vs. Mbappe în sferturi!

Goool Portugalia! Bernardo Silva a marcat și el, iar lusitanii au câștigat, scor 3-0, și au obținut biletul către sferturi.

AL TREILEA PENALTY apărat de Diogo Costa! Lusitanul a apărat și lovitura lui Verbic.

Goool Bruno Fernandes! Portugalia conduce cu scorul de 2-0.

Balkovec a ratat și el! Diogo Costa, senzațional în această seară.

Goool! Cristiano Ronaldo și-a luat revanșa și a marcat! Portugalia conduce, scor 1-0.

Josip Ilicic a ratat! Diogo Costa a apărat prima lovitură de departajare

Cele 120 de minute au ajuns la final, iar Portugalia și Slovenia au rămas în continuare la egalitate! Vom avea lovituri de departajare.

Min. 115: Greșeală uriașă făcută de Pepe! Sesko a scăpat într-o situație de unu la unu cu Diogo Costa, însă portarul lusitanilor a avut un reflex de excepție.

Min. 112: Slovenia a beneficiat de o lovitură liberă dintr-o poziție bună, însă Ilicic a trimis în zid.

Min. 104: Penalty ratat de Ronaldo! Oblak a apărat execuția portughezului.

Min. 103: Penalty pentru Portugalia! Diogo Jota a fost faultat în interiorul careului, iar arbitrul Orsato a dictat penalty.

A început prima repriză din cele două de prelungiri.

Min. 90+4: Niciuna dintre cele două formații nu a putut să dea lovitura, astfel că vor urma 30 de minute de prelungiri. Este al doilea meci din optimi care ajunge în prelungiri, după Anglia - Slovacia.

Statisticile din Portugalia - Slovacia după 90 de minute / Foto: Digi Sport - Sofa Score

Min. 88: Ocazie mare pentru Portugalia! Ronaldo a fost găsit în adâncime de Jota, însă starul lusitanilor a șutat direct în Oblak, care a reținut balonul.

Min. 61: Ocazie Slovenia! Sesko l-a depășit pe Pepe, însă atacantul sloven a șutat pe lângă poartă din interiorul careului. A fost cea mai importantă oportunitate pentru naționala Sloveniei.

Min. 55: Ocazie Portugalia! Cristiano Ronaldo a șutat extrem de puternic din lovitură liberă, de la marginea careului, însă Oblak a reușit să respingă.

A început repriza a doua

PAUZĂ

Min. 45+2: Ocazie pentru lusitani! Palhinha a șutat din afara careului, la ultima fază a primei reprize, însă șutul său a lovit bara porții lui Oblak, după care a ieșit în afara terenului.

Min. 34: Încă o ocazie pentru Portugalia! Ronaldo a șutat dintr-o lovitură liberă din aproprierea careului, însă puțin peste poarta lui Oblak.

Min. 13: Ocazie Portugalia! Bernardo Silva a centrat periculos în fața porții, dar Ronaldo nu a reușit să trimită balonul în poartă.

Min. 4: Ocazie Portugalia! În urma unui corner executat de Bernardo Silva, mingea a rămas la Ruben Dias, însă, din 6 metri, stoperul lusitan a șutat pe lângă poartă.

UPDATE. A început meciul din optimi dintre Portugalia și Slovenia.

Echipele de start:

Portugalia (4-3-3): Diogo Costa - Cancelo, Dias, Pepe, Mendes - Bruno Fernandes, Palhinha, Vitinha - Bernardo Silva, Ronaldo, Rafael Leao

Selecționer: Roberto Martinez

Slovenia (4-4-2): Oblak - Karnicnik, Drkusiv, Bijol, Balkovec - Stojanovic, Gnezda Cerin, Elsnik, Mlakar - Sporar, Sekso

Selecționer: Matjaz Kek

Echipele de start din Portugalia - Slovenia / Foto: Digi Sport - Sofa Score

Vorbim de o campioană a Europei care s-a calificat de 25 de ori în fazele eliminatorii ale turneelor finale și care întâlnește o adversară trecută prima oară de grupele de la EURO.

Este adevărat că lusitanii au oferit un meci și un rezultat de uitat cu Georgia, de care a fost învinsă, scor 0-2, dar e posibil ca acolo să fi fost vorba despre un calcul pragmatic.

Tabloul optimilor de la EURO 2024, la 1 iulie / Foto: Sofascore

Toată lumea a fost țintită pe meciul Slovacia - România, scor 1-1, să nu cumva să fie blat, și puțini au dat importanță acelei mari surprize. Dacă Portugalia termina măcar la egalitate cu Georgia, Portugalia ar fi întâlnit Ungaria în ”optimi”, Anglia pe Olanda și România pe Slovenia.

Portugalia a ajuns în optimile de finală de la Euro 2024 după ce a câştigat Grupa F: 2-1 cu Cehia, 3-0 cu Turcia şi 0-2 cu Georgia

Slovenia s-a calificat în fazele eliminatorii de la Euro 2024 după ce a terminat pe locul 3 în Grupa C: 1-1 cu Danemarca, 1-1 cu Serbia şi 0-0 cu Anglia.

Slovenia și Portugalia s-au întâlnit într-un joc amical în martie, când slovenii au câștigat cu 2-0 la Ljubljana.

Etichete: optimi de finala euro 2024 , portugalia slovenia euro 2024

Dezvăluiri scandaloase în cazul profesoarei de sport care și-a abuzat doi elevi. Cum i-a ademenit în apartamentul ei

O profesoară din Anglia care a fost găsită vinovată pentru întreținere de relații sexuale cu doi elevi a izbucnit în lacrimi joi, în sala de judecată, când a aflat că își va petrece la închisoare următorii șase ani și jumătate. Înainte de pronunțarea sentinței, unul dintre adolescenți a povestit cum a fost „constrâns, controlat, manipulat” și „abuzat sexual” de către femeie.

Video Reacția englezilor după ce au văzut cum a plecat echipa României de la hotelul din Germania

La 3 zile după meciul de la EURO 2024, un olandez a spus cuvinte greu de digerat pentru români

Gigi Becali l-a sunat pe Gică Hagi imediat după eliminarea României de la EURO și i-a spus un singur lucru

Anunț direct din Germania: Jude Bellingham și-a aflat pedeapsa, după gestul golănesc făcut spre banca Slovaciei!

Oficial UEFA a luat decizia în cazul lui Istvan Kovacs, după ce nu i-a dat meci în optimile EURO 2024

Live Text Portugalia - Franța 0-0, digisport.ro. Semifinalista se va decide la penalty-uri! Mbappe, abandon în prelungiri. FOTO

Foto S-a declanșat scandalul: ”Toată Germania se plânge”. Faza de la EURO 2024 care i-a scos din minți pe nemți

Video Florin Prunea a auzit ce jucător mai vrea Gigi Becali și a intervenit: ”Nu vine niciodată la FCSB”

Situație bizară la Spania - Germania: ”UEFA a șters”

"Și-a arătat din nou adevărata față!" Primul nume mare care îl face praf pe Cristiano Ronaldo

PEROZIzabel Goulart, supermodelul brazilian cu trup perfect, dans în costum de baie pe iaht în Mykonos

FILM NOWTom Cruise, apariție rară alături de sora sa, Marian. Cei doi au fost surprinși pe aeroport, în ziua când actorul a împlinit 62 de ani

Nici Dan Șucu, nici Gigi Becali: el e patronul din România care îl ia pe William Baeten de la Mititelu pentru titlu! citeşte ştirea pe Prosport.ro

Sute de suporteri i-au așteptat pe jucătorii echipei naționale, la revenirea în țară VIDEO citeşte ştirea pe ziare.com

Portar din Liga 1, după gratii la doar 32 de ani. Revolta soției: „Legea nu este egală pentru toți" citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Camila Cabello, într-o fustă minusculă, din dantelă transparentă. A atras toate privirile pe străzile din Londra