Adrien Rabiot va rata partida din sferturi / Foto: Profimedia

Lovitura primită de Franța, după ce s-a calificat cu noroc în optimi la EURO 2024

01.07.2024, 21:25
  • Media: Digi Sport Special, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• Media: Fotbal European, sâmbătă, 21:00, DGS 1

Franța a dat lovitura pe final de meci și a învins-o pe Belgia, scor 1-0, în optimile EURO 2024.

Introdus pe teren în repriza secundă, Randal Kolo Muani a șutat spre poartă în minutul 85, iar mingea deviată de Jan Vertonghen l-a păcălit pe Casteels și a intrat în poartă.

În urma acestui victorii, Franța s-a calificat în sferturi, acolo unde va da peste câștigătoarea duelului Portugalia - Slovenia, care are loc tot luni, 1 iulie.

Adrien Rabiot, suspendat pentru partida din sferturi de la EURO 2024

Jucătorii Franței au primit nu mai puțin de trei cartonașe galbene în partida cu Belgia, toate în prima repriză. Aurelien Tchouameni, Antoine Griezmann și Adrien Rabiot au fost cei avertizați de arbitrul suedez Nyberg.

Dintre cei trei, Adrien Rabiot era în pericol de suspendare, întrucât a primit cartonașul galben și în partida cu Polonia, astfel că va rata meciul din sferturi.

Rabiot, al cărui contract cu Juventus a ajuns la final în această vară, este titular indiscutabil pentru selecționerul Didier Deschamps.

Francezul a fost titular în toate cele patru partide jucate de ”Cocoșul galic” la acest turneu final: Austria (71 minute), Olanda (90 minute), Polonia (61 minute), respectiv Belgia (90 de minute).

Cel mai probabil, locul său la mijlocul terenului va fi luat de Eduardo Camavinga, jucătorul celor de la Real Madrid.

Franța, în sferturi la EURO fără gol din acțiune

Este al doilea autogol de care Franța beneficiază în această ediție de EURO 2024, după cel al lui Maximilian Wober, care a decis meciul cu Austria, 1-0 în prima etapă a fazei grupelor.

Pentru Franța a urmat un 0-0 cu Olanda și un 1-1 cu Polonia, meci în care a marcat prin Kylian Mbappe, dintr-o lovitură de la 11 metri.

Franța reușește, astfel, să se califice în sferturi la EURO 2024 fără să dea vreun gol din acțiune și cu o singură reușită a unui jucător de-ai săi.

Etichete: franta , didier deschamps , adrien rabiot , franta belgia , euro 2024

Atac la granița României, locuitorii din Tulcea au primit mesaj RO-Alert: Pot cădea obiecte din spațiul aerian

Locuitorii din județul Tulcea au primit un mesaj RO-Alert, care vizează localităţile de la graniţa cu Ucraina, în care erau avertizați asupra pericolului căderii de obiecte din spaţiul aerian, ca urmare a conflictului armat din Ucraina.

MERCATO 2024 | Toate transferurile verii sunt AICI. Activitate în SuperLigă: plecări de la Dinamo și Rapid

La 3 zile după meciul de la EURO 2024, un olandez a spus cuvinte greu de digerat pentru români

Gigi Becali l-a sunat pe Gică Hagi imediat după eliminarea României de la EURO și i-a spus un singur lucru

Tot ce trebuie să știi despre EURO 2024: grupele, programul complet, stadioanele și premiile în bani

Gigi Becali a vrut să dea lovitura verii, dar a rămas "mască": ce salariu i-a cerut Andrei Rațiu

Exclusiv Au bătut palma! Giovanni Becali a făcut marele anunț: "Luni sau marți se va termina și cu Man!"

Video Exclusiv ”E jenant să vorbim de 4.000 de euro. Pe bune? Ai încasat 12,5 milioane de euro”. Prunea, revoltat!

Marian Iancu îl avertizează pe Adrian Mititelu, după ce olteanul îl vede pe Burleanu scos din Casa Fotbalului

Exclusiv Victor Pițurcă l-a ”urecheat” pe Valentin Mihăilă, după participarea fotbalistului la EURO 2024

Anglia - Elveția, 19:00, LIVE TEXT, pe digisport.ro. Duel pentru semifinalele EURO 2024

Cum a numit-o Didier Deschamps pe Spania, adversara Franței din semifinalele EURO 2024

PEROZIzabel Goulart, supermodelul brazilian cu trup perfect, dans în costum de baie pe iaht în Mykonos

FILM NOWSusan Sarandon, superbă la nunta fiicei sale. Actrița de 77 de ani, în formă maximă, cochetă și cu zâmbetul pe buze

Decizia lui Edi Iordănescu despre postul de selecționer comunicată familiei! „2 ani am refuzat orice ofertă!” citeşte ştirea pe Prosport.ro

Sute de suporteri i-au așteptat pe jucătorii echipei naționale, la revenirea în țară VIDEO citeşte ştirea pe ziare.com

Portar din Liga 1, după gratii la doar 32 de ani. Revolta soției: „Legea nu este egală pentru toți" citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Camila Cabello, într-o fustă minusculă, din dantelă transparentă. A atras toate privirile pe străzile din Londra