Georgia - Cehia, la EURO 2024 / Foto: Profimedia

22.06.2024, 15:59
  • Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1

• Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1

Meciul Georgia - Cehia s-a terminat cu scorul de 1-1, în a doua etapă a Grupei F de la EURO 2024, turneu final organizat în Germania în perioada 14 iunie - 14 iulie.

• Georgia - Cehia și Turcia - Portugalia se joacă de la 16:00, respectiv 19:00, și vor putea fi urmărite în format LIVE TEXT pe digisport.ro sau în aplicația Digi Sport de către abonații Digi România.

Georgia - Cehia 1-1. Duel încheiat nedecis între georgieni și cehi

Statistica meciului Georgia - Cehia 1-1 / Foto: Sofascore

Cehii au dominat copios partida cu Georgia. Schick, Hlozek și Cerny au încercat pe rând să înscrie în poarta lui Mamardashvili, însă portarul georgienilor a fost într-o zi mare și a păstrat poarta intactă în prima repriză.

Finalul primei reprize i-a regăsit pe georgieni în avantaj. Mikautadze a înscris din penalty, după ce arbitrul partidei a semnalizat un henț în careul Cehiei.

Jucătorii cehi au alergat după egalare în partea a doua a jocului, iar la patru minute după reluarea jocului, Patrik Schick a reușit să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj.

Atacantul a profitat de o degringoladă în careul georgienilor și a punctat pentru 1-1. Până la finalul jocului, Krejci și Chytil au încercat, pe rând, să dea lovitura de grație, însă nu au reușit să străpungă poarta apărată de Mamardashvili.

Georgia - Cehia s-a terminat, așadar, cu scorul de 1-1, iar georgienii au obținut primul punct din istorie, la un turneu final.

Clasamentul Grupei F

Clasament Grupa F / Foto: Flashscore

Minutul 90+6: Final de meci! Georgia - Cehia 1-1.

Minutul 77: Ocazie Cehia! Jurasek l-a găsit foarte bine cu o pasă pe Chytil, dar atacantul cehilor a șutat pe lângă poarta apărată de Mamardashvili.

Minutul 62: Ocazie Cehia! Krejci a fost aproape să ducă scorul la 1-2, însă mingea trimisă cu capul a trecut pe lângă poartă.

Minutul 49: GOOOL Cehia! Patrik Schick a restabilit egalitatea!

Minutul 45+6: Pauză! Georgia - Cehia 1-0.

Minutul 45+4: GOOOL Georgia! Mikautadze a înscris din penalty!

Minutul 45+2: Penalty pentru Georgia! Cehii au atins mingea cu mâna, în careu, iar arbitrul a dictat penalty, după o consultare cu camera VAR.

Minutul 27: Ocazie Cehia! Cerny a fost foarte aproape de deschiderea scorului. Atacantul ceh a șutat la poartă, iar Mamardashvili a reținut balonul.

Minutul 23: Ocazie Cehia! Hlozek a marcat în poarta Georgiei, însă reușita a fost anulată pentru un henț.

Minutul 4: Ocazie Cehia! Schick a trimis o minge cu capul spre poarta Georgiei, dar Mamardashvili a reușit o intervenție bună.

UPDATE: A început meciul!

Echipele de start la meciul Georgia - Cehia / Foto: Sofa Score

Echipele de start

Georgia: Mamardashvili - Kvirkvelia, Kashia, Dvali - Kakabadze, Davitashvili, Mekvabishvili, Kochorashvili, Tsitaishvili - Mikautadze, Kvaratskhelia

Rezerve: Altunashvili, Chakvetadze, Gocholeishvili, Gugeshashvili, Gvelesiani, Kiteishvili, Kvekveskiri, Kvilitaia, Lobjanidze, Lochoshvili, Loria, Shengelia, Sigua, Tabidze, Zivzivadze

Antrenor: Willy Sagnol

Cehia: Stanek - Holes, Hranac, Krejci - Coufal, Provod, Soucek, Jurasek - Cerny, Schick, Hlozek

Rezerve: Barak, Cerv, Chory, Chytil, Doudera, Jaros, Jurasek, Kovar, Kuchta, Lingr, Sevcik, Sulc, Vitik, Vlcek, Zima

Antrenor: Ivan Hasek

Înaine de meciul direct, Georgia și Cehia sunt singurele formații din Grupa F fără niciun punct. În timp ce Georgia a fost învinsă categoric de Turcia, scor 1-3, Cehia a pierdut la limită cu Portugalia, scor 1-2.

Lusitanii au obținut cele trei puncte grație golului marcat de Francisco Conceicao, cel mai tânăr jucător de pe teren din meciul Portugalia - Cehia, în primul minut de prelungire din repriza secundă.

Cele două echipe naționale nu s-au mai întâlnit niciodată până acum.

În cazul în care una dintre ele se va impune, păstrează șanse la calificarea în optimile competiției pentru că pe lângă primele două locuri din fiecare grupă se vor califica în următoarea fază a competiției și cele mai bune patru formații clasate pe locurile trei.

Georgia - Cehia, 16:00, LIVE TEXT, digisport.ro. Echipele probabile

Georgia : Mamardashvili - Kakabadze, Kverkvelia, Kashia, Dvali, Shengelia - Kochorashvili, Chakvetadze, Kvaratskhelia - Mikautadze, Zivzivadze

Cehia : Stanek - Holes, Hranac, Krejci - Coufal, Barak, Soucek, Provod, Doudera - Chytil, Schick

Clasamentul Grupei F de la EURO 2024, după prima etapă / Foto: Flashscore.ro

Etichete: georgia , cehia , grupa f euro

Tragedia în care o familie din Suceava a murit în timp ce se întorcea din vacanța petrecută la mare. Detaliul care complică ancheta

Apar detalii șocante din ancheta în care o familie din Suceava a murit luni, 1 iulie, în timp ce se întorcea din vacanța petrecută la mare. Deși autobetoniera care a provocat tragedia era în mișcare, tahograful indică altceva, scrie Monitorul de Suceava. Potrivit inspectorilor de la Inspectoratului de Stat pentru Control în Transportul Rutier (ISCTR) Suceava, tahograful era manipulat, iar datele arată că mașina de mare tonaj nu s-ar fi mișcat din loc de sâmbătă, 29 iunie.

Cum l-au numit englezii pe Radu Drăgușin, după evoluția cu Olanda

A venit ”nota de plată”! Decizia UEFA în cazul României, după cele întâmplate la EURO

Foto România - Olanda 0-3. Gakpo și Malen au încheiat aventura ”Tricolorilor” la EURO 2024

Presa britanică a spus cu ce scor se va termina România - Olanda: "Victorie ușoară!"

E gata! Anunțul făcut de Cristiano Ronaldo, după ce a plâns în hohote pe teren

Foto Internetul a ”explodat” după apariția lui Ianis Hagi de la EURO 2024! Imaginile au făcut înconjurul lumii

Probleme în Germania: avionul care trebuia să aducă în țară echipa României s-a defectat!

Video ”Aici am pierdut!”. Mircea Lucescu a dat verdictul, după eliminarea României de la EURO

Englezii au văzut cum a lăsat naționala României vestiarul de la Munchen și au reacționat

Surpriză! Cel mai bun portar de la EURO 2024 n-a stat deloc pe gânduri, după ce a fost ofertat de Bayern Munchen

Selecționerul Spaniei i-a făcut pe georgieni să se simtă mici, după ce i-a eliminat de la EURO 2024

PEROZGina Pistol, imagini rare în costum de baie. Fanii au asaltat-o cu mesaje: „Ai un farmec aparte”

FILM NOWA fost diagnosticată cu scleroză multiplă, dar continuă să arate uimitor. Cum a apărut Selma Blair la Săptămâna Modei de la Paris

Transfer extraordinar făcut de Dinamo! Primul danez din istoria clubului vine direct din Bundesliga citeşte ştirea pe Prosport.ro

Surpriză! El ar putea deveni selecționerul echipei naționale, dacă Edi Iordănescu decide să plece de la echipă citeşte ştirea pe ziare.com

Portar din Liga 1, după gratii la doar 32 de ani. Revolta soției: „Legea nu este egală pentru toți" citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Rita Ora, într-o rochie care nu a lăsat loc imaginației. Artista a atras toate privirile în ținuta transparentă