Manuel Locatelli, după un gol marcat contra Elveției / Foto : Getty Images

16.06.2021, 23:45
  • Liga Națiunilor: Danemarca - Serbia, duminică, 19:00, DGS 1

• Liga Națiunilor: Elveția - Spania, duminică, 21:45, DGS 1

Italia s-a impus cu 3-0 în fața Elveției, în al doilea meci din grupa A de la EURO 2020.

Squadra azzurra a făcut un nou meci de gală pe Olimpico și a devenit prima echipă calificată în optimile de la turneul final.

De această dată, Manuel Locatelli a fost jucătorul care a urcat la rampă și a marcat două goluri după combinații cu coechipierul său de la Sassuolo, Berardi.

Elvețienii l-au deranjat din șomaj pe Donnarummaa abia după 0-2, iar pe final Ciro Immobile are și el două goluri la această ediție după ce a stabilit scorul final, același ca în meciul cu Turcia.

Italienii devin a doua echipă din istoria Campionatului European care începe competiția cu două victorii la scor după Olanda în 2008.

UPDATE Minutul 90+3 Final de partidă. Italia învinge Elveția cu 3-0 și are asigurat locul în optimi.

UPDATE Minutul 89: GOOOL Italia!!! Ciro Immobile înscrie pentru 3-0 cu un șut la firulierbii din marginea careului.

UPDATE Minutul 75: Ratare a lui Ciro Immobile - a scăpat singur cu portarul, dar a tras pe lângă.

UPDATE Minutul 65: Berardi ia o acțiune pe cont propriu, dar șutul său ocolește vinclul.

UPDATE Minutul 64: Prima reacție a elvețienilor!  Zuber pătrunde în careu, dar nu-l poate învinge pe Donnarumma.

UPDATE Minutul 52: GOOOOL Italia!!! Locatelli îl învinge din nou pe Sommer cu un șut plasat din marginea careului.

La 23 de ani și 159 de zile este cel mai tânăr marcator de la această ediție.

UPDATE Minutul 45+2 Finalul primei reprize. Italia are 9 victorii la rând fără să încaseze gol.

UPDATE Minutul 26:  GOOOOL Italia!!! Locatelli finalizează simplu o acțiune a lui Berardi. Combinație marca Sassuolo!

UPDATE Minutul 20: Gol anulat Italiei! Giorgio Chiellini strecoară mingea în plasă după o fază fixă. Căpitanul Italiei a reușit să protejeze mingea în careu, dar a făcut-o cu ajutorul mâinii.

Decizia a venit după consultarea VAR.

UPDATE Minutul 10: Prima ocazie apare în dreptul Italiei - centrare Spinazzola, iar Immobile reia peste poartă.

UPDATE Minutul 1: A început partida de pe Olimpico. Elveția a avut lovitura de start.

Echipele de start:

ITALIA (4-3-3): Donnarumma - Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Spinazzola - Locatelli, Jorginho, Barella - Berardi, Immobile, Insigne.

ELVEȚIA (3-4-2-1): Sommer- Akanji, Schar, Elvedi - Mbabu, Xhaka, Freuler, Rodriguez - Shaqiri, Embolo - Seferovic.

"Squadra Azzurra" este cu un pas în faza următoare a competiției după victoria cu Turcia, scor 3-0, în meciul de deschidere al EURO 2020. Confruntarea cu reprezentativa Elveției se va disputa pe Olimpico din Roma și va fi condusă de la centru de rusul Sergei Karasev.

Italia - Elveția | LIVE TEXT, ora 22:00, pe digisport.ro. Statistici și confruntări directe

Elveția a dominat partida din prima etapă, contra Țării Galilor, 1-1, însă a fost nevoită să se mulțumească doar cu un punct. Formația pregătită de Vladimir Petkovic se află la a cincea prezență la un Campionat European. Doar în 2016 a reușit să treacă de grupe, dar a cedat în optimi, după loviturile de departajare, în fața Poloniei.

De partea cealaltă, Italia a cucerit trofeul în 1968 și a mai jucat alte două finale, în 2000 și 2012. La ediția precedentă, "Squadra Azzurra" s-a oprit în sferturi, fiind învinsă de Germania la penalty-uri.

Există o istorie bogată a înfruntărilor directe dintre cele două echipe, însă nu s-au mai întâlnit din 2010. Patru din ultimele cinci dueluri s-au încheiat la egalitate. Per total, din 18 meciuri, Italia și-a adjudecat șase, Elveția patru, iar celalalte opt s-au încheiat nedecis.

Italia a câștigat ultimele nouă meciuri din toate competițiile și are un golavaraj fabulos, 28-0. Și Elveția este într-o formă bună. Înainte de remiza cu Țara Galilor, trupa lui Petkovic își adjudecase ultime șase victorii.

Italia - Elveția | LIVE TEXT, ora 22:00, pe digisport.ro. Echipe probabile

• Italia: Donnarumma - Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Spinazzola - Verratti, Jorginho, Barella - Berardi, Immobile, Insigne
  • Elveția: Sommer - Elvedi, Schar, Akanji - Mbabu, Xhaka, Zakaria, Rodriguez - Shaqiri - Embolo, Seferovic

Etichete: squadra azzurra , ciro immobile , meciuri euro 2020 , grupa a euro 2020 , italia elvetia

Când pică Paștele ortodox și catolic în 2025. Anul viitor, cele două sărbători vor fi în aceeași zi

În anul care urmează, Paștele Ortodox și Paștele Catolic pică în aceeași zi. Creștinii vor celebra sărbătoarea Învierii Domnului pe data de 20 aprilie 2025.

Ion Țiriac: ”Vă spun o noutate. Candidez la președinție! Absolut serios”. Ce a urmat

Foto "ROMÂNIA a trecut pe aici!" Cum au lăsat "Tricolorii" vestiarul de la Prishtina, după 3-0 cu Kosovo

Ce a scris presa din Kosovo, după ce au apărut imaginile cu vestiarul României la finalul meciului de la Prishtina

Video Kosovo - România 0-3. Mircea Lucescu, debut cu o victorie superbă la al doilea mandat pe banca naționalei

Răzvan Marin a dezvăluit ce i-a spus portarul kosovar, înainte să îl "execute" din penalty

Exclusiv Vestea pe care Mircea Lucescu nu voia să o audă înainte de România - Lituania