George Pușcaș și Igor Armaș, în meciul amical Moldova - România / Foto: Sport Pictures

Vadim Rață, surprins de jocul României contra Moldovei: ”Nu credeam că este o așa mare diferență între noi”

articol scris de Digi Sport
20.11.2022, 23:00
  • SuperLiga: Poli Iași - CFR Cluj, duminică, 16:00, DGS 1

  • SuperLiga: Gloria Buzău - FCSB, duminică, 20:45, DGS 1

Naționala de fotbal a Moldovei nu a avut reacție, duminică seară, la Chișinău, contra României și a fost învinsă cu 0-5 (0-2), în urma unui joc extrem de modest, într-o confruntare amicală.

  • Golurile ”tricolorilor” au fost marcate de Olimpiu Moruțan (min. 9), Denis Drăguș (min. 40), Alexandru Cicâldău (min. 60), Daniel Paraschiv (min. 71 - pen.) și Adrian Rus (min. 89).

Vadim Rață, supărat după eșecul contra României: ”Cred că am prins o seară mai proastă”

Pentru această partidă, naționala Moldovei a folosit mai mulți foști sau actuali jucători în Liga 1, precum Igor Armaș (FC Voluntari), Vadim Rață (FC Voluntari), Vitalie Damașcan (FC Voluntari), Virgiuliu Postolachi (UTA Arad) sau Victor Stînă (trecut pe la Astra Giurgiu).

Vadim Rață, trecut recent și pe la FCSB, a recunoscut că nu se aștepta să fie o diferență atât de mare între cele două reprezentative. Chiar și așa, mijlocașul este de părere că moldovenii au prins o seară mai nefastă și că jocul lor ar fi putut fi mult mai mult decât cel prestat duminică seară.

  • Vadim Rață a ajuns la selecția cu numărul 34 în naționala Moldovei.

Știam că naționala României are mai multă calitate decât echipa noastră. Am încercat printr-un joc tactic să echilibrăm puțin acest joc. Nu știu ce s-a întâmplat, cred că am prins o seară mai proastă. Nu credeam că este așa mare diferența între noi și nu cred nici acum, dar ăsta este scorul.

Da, tocmai d-asta. M-a surprins faptul că a fost o diferență atât de mare. Îi felicit că au făcut un meci foarte bun. Nu știu ce să zic. Sunt puțin supărat, în primul rând pentru suporterii veniți pe stadion. Au stat în frigul ăsta, ne-au susținut și noi n-am putut să-i facem fericiți, măcar puțin.

Cred că meciul ăsta, nu știu, ne dă mult de gândit. Cred că acest meci putea fi ca o probă pentru jucătorii pe care îi aveam noi ca să ajungă în campionatul României. Cred că s-au uitat mulți antrenori din România era o șansă bună pentru ei.

Trebuie să arătăm la meciurile din preliminariile Campionatului European că avem valoare. Sper să facem față cât mai bine. În primul rând, venim să jucăm pentru suporterii aceștia, care ați văzut că au venit în frig să ne susțină. Doar pentru ei venim să jucăm”, a declarat Vadim Rață, la finalul partidei cu România, la Pro Arena.

Etichete: romania , moldova , chisinau , vadim rata


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
Digi24
Prima apariție a lui Iohannis după demisie. Unde a fost văzut fostul președinte

Klaus Iohannis și-a făcut prima apariție în spațiul public după ce și-a dat demisia din funcția de președinte al României. Fostul șef al statului a participat la slujba de duminică de la Biserica Catolică din Sibiu. Acesta a fost însoțit de Carmen Iohannis și de agentul SPP. 

Descarcă aplicația Digi24
TOP ARTICOLE

Italienii s-au convins de Florinel Coman, după Atalanta - Cagliari

Nici nu vrea să audă! Decizia luată de Simona Halep, la mai puțin de două săptămâni de la retragerea din tenis

Reacția lui Dan Petrescu, după ce Răzvan Lucescu a spus că FCSB a obținut o "victorie falsă" cu PAOK

Lovitură de proporții: acord cu Xabi Alonso

Procesul "sărutului forţat" s-a încheiat. Procurorii au cerut doi ani și jumătate de închisoare

RECOMANDĂRILE REDACȚIEI

Nota primită de Daniel Popa în Turcia, după ce a atins mingea de 19 ori și a pierdut-o în 7 rânduri

Foto Cum arată gazonul stadionului de la Buzău cu mai puțin de 3 ore înainte de Gloria - FCSB

Foto E gata! Se demolează vechiul stadion și se va construi o ”bijuterie” de 135.000.000€ în România

N-a mai rezistat! Șumudică i-a răspuns lui Chipciu, după discursul care a făcut înconjurul României

Citeşte şi

România a fost învinsă drastic de Portugalia, dar va juca în semifinale la Rugby Europe Championship 2025

El este înlocuitorul lui Radu Drăgușin la echipa națională: ”E cel mai în formă”

PEROZ„Sunt tatuată pe 90% din corp. Lumea mă judecă, dar asta nu mă face o mamă rea”. A fost dată afară din restaurante din cauza tatuajelor

FILM NOWSalma Hayek a publicat poze din anii '90, în care apare fără haine, și a stârnit reacții cu nemiluita. 1,3 milioane de like-uri s-au strâns în timp record

„Ce faci, mă?!”. Florin Tănase, reacție nervoasă la adresa unui suporter care voia să facă o poză cu el citeşte ştirea pe Prosport.ro

„A avut momente de declin. Este ceva psihologic”. Antrenorul lui Dennis Man, anunț despre jucătorul român citeşte ştirea pe ziare.com

PROFM Antonia, strălucitoare și elegantă într-o rochie transparentă prin care i se întrezărește lenjeria. Etalon de senzualitate și încredere

Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții
Incarca mai multe comentarii...
ProFm

Antonia, strălucitoare și elegantă într-o rochie transparentă prin care i se întrezărește lenjeria. Etalon de senzualitate și încredere

Digi World

Cum s-a schimbat corpul unui bărbat care a mâncat câte 30 de ouă pe zi timp de o lună. Rezultatele surprinzătoare ale dietei extreme

Digi Animal World

Momentul emoționant în care un câine află că stăpâna sa este însărcinată. Imaginile inedite fac furori pe Tik Tok