Meciul dintre România U20 și Elveția U20 / Foto: Sport Pictures

Video România U20 - Elveția U20 2-2. ”Tricolorii” mici au revenit de la 0-2

14.10.2024, 21:01
  • Fotbal U20: România - Elveția, luni, 19:00, DGS 1

• Nations League: Belgia - Franța, luni, 21:45, DGS 1

România U20 a remizat, scor 2-2, cu Elveția U20, într-un meci amical disputat pe stadionul Eugen Popescu din Târgoviște.

Elvețienii au condus pe tabelă cu 2-0 la pauză, după golurile lui Dion Kacuri (minutul 24) și Marc Giger (45), dar ”Tricolorii” mici pregătiți de Costin Curelea au reușit să revină și să egaleze prin Atanas Trică (52) și Eduard Radaslavescu (90).

România U20 - Elveția U20 2-2

”Tricolorii” mici nu au început foarte bine acest meci și puteau încasa gol încă din minutul 4 la degajarea greșită a Vlad Răfăilă în Marc Giger. În cele din urmă, elvețienii au reușit să deschidă scorul în minutul 24 prin Kacuri, care a fost servit excelent în careu de Chipperfield.

Oaspeții și-au dublat avantajul pe tabelă în minutul 45 prin Giger, care a trimis imparabil cu o lovitură de cap în poarta lui Răfăilă.

România U20 a început foarte bine repriza a doua și a reușit să reducă din diferență în minutul 52, după ce Atanas Trică a trimis în poartă cu capul după o centrare excelentă în fața porții trimisă de Alexandru Șuteu.

”Tricolorii” lui Costin Curelea au reușit să dea lovitura în minutul 90 prin super-golul lui Eduard Radaslavescu din lovitură liberă și să obțină remiza în acest meci, după ce au fost conduși la pauză cu 0-2 de Elveția U20.

Miza importantă însă este la meciul pe care România U21 îl va juca contra Elveției U21 în Giulești, în preliminariile EURO 2025 U21. Concret, dacă elevii lui Daniel Pancu se vor impune în această partidă, se vor califica la turneul final de tineret.

• Partida dintre cele două formații este programată pe 15 octombrie (marți), de la 19:00, și va putea fi urmărită în regim LIVE TEXT pe site-ul digisport.ro

VIDEO Rezumat România U20 - Elveția U20 2-2

Min. 90+6: Final de meci!

Min. 90: Goool România! Radaslavescu a trimis superb din lovitură liberă și a egalat pe tabela de marcaj.

Min. 76: Ocazie România! Bană a șutat puternic din afara careului de 16 metri, dar portarul oaspeților a repsins în corner.

Min. 52: Goool România! Șuteu a centrat puternic în fața porții, iar Trică a trimis în plasă cu o lovitură de cap.

Min. 46: A început repriza a doua!

Min. 45+1: Pauză!

Min. 45: Gol Elveția! Giger a reluat cu capul în poartă, după o centrare perfectă a lui Neelakandan.

Min. 40: Ocazie Elveția! Giger a șutat puternic de la mare distanță, iar Răfăilă a respins bine în corner.

Min. 24: Gol Elveția! Chipperfield i-a centrat în careu lui Kacuri, iar acesta a înscris cu o lovitură de cap.

Min. 19: Duțu a fost avertizat cu cartonașul galben, însă ar fi putut vedea chiar avertismentul de culoare roșie.

Min. 4: Ocazie Elveția! Răfăilă a degajat greșit într-un adversar și România putea încasa gol.

Min. 1: A început partida!

Echipa de start

România U20: Răfăilă - M. Duțu, Ș. Duțu, Pașcalău - Țuțu, Boțogan, Jălade, Șuteu - Pop, Florea - Trică

Rezerve: Lefter, Chioveanu, Musi, Radaslavescu, I. Pop, Dorobanțu, Rența, David, Olariu, Bană, Caragea, Stan

Elveția U20: Emch - Kessler, Soro, Bung, Holenstein - Chipperfield, Kacuri, Meyer - Beney, Giger, Neelakandan

Rezerve: Huber, Walker, Beeli, Roggerio, Bajrami, Walker, Outarra, Alili, Manzambi, Ogbus, Avdic

Jucătorii convocați de Costin Curelea par în formă și de aceea se speră la o nouă victorie, chiar dacă au în față una dintre echipe foarte puternice ale continentului, incluisv la acest nivel de vârstă.

După jocul câștigat la Pardubice, Curelea a vorbit despre victoria cu Cehia și a explicat ce așteaptă de la tinerii săi jucători. Printre altele a spus și că-i așteaptă pe dâmbovițeni, și nu numai, în număr mare la meciul de luni seară.

A fost foarte dificil (n.r. meciul cu Cehia U20). Știam acest lucru, dar acești băieți au reușit din nou să se autodepășească împotriva unei echipe puternice, mai ales că evoluează puțin la echipele de club.

De când am venit la această echipă națională am continuat munca pe care a început-o Daniel Pancu (n.r. fostul selecționer al naționalei U20). Am încercat să le imprim dorința aceasta de a lupta cu oricare echipă. Am echilibrat cumva toate meciurile, indiferent că am jucat cu Anglia, Germania. Am jucat cu ei de la egal la egal.

Eu mă bucur că de când am venit au înțeles mesajul meu. Fără unitate și spirit de echipă nu se poate. Mi-au demonstrat asta băieții și suntem pe drumul cel bun. Suntem aici să-i și educăm.

De fiecare dată la meciurile noastre au asistat 6-7 mii de oameni. I-am făcut cumva și prin prestația noastră pe suporteri să vină și să ne urmărească. O să dăm maximum pentru a juca de la egal la egal cu celelalte echipe”, a spus Curelea, la emisiunea Liga Digisport.

În clasamentul Elite League, România U20 este pe locul 4, cu 3 puncte în trei partide

Clasament Elite League U20 / Foto: captură Digi Sport

Lotul României, convocat de Costin Curelea pentru ”dubla Cehia - Elveția”

Portari: Ștefan Lefter (Corvinul Hunedoara), Vlad Răfăilă (Lecce / Italia), Eduard Chioveanu (CS Afumați);

Fundași: Andrei Dorobanțu (Unirea Slobozia), Mark Țuțu (Ceahlăul Piatra Neamț), Matteo Duțu (AC Milan / Italia), Răzvan Pașcalău (Dinamo București), Ștefan Duțu (CS Afumați), Ionuț Pop (Corvinul Hunedoara), Alexandru Șuteu (FC Voluntari), Antonio David (AS Gubbio 1910);

Mijlocași: Denis Rența (CSM Focșani), Daniel Olariu (CSC Șelimbăr), Robert Jălade (FC Sevilla / Spania), Alin Boțogan (Petrolul Ploiești), Ștefan Bană (Universitatea Craiova), Rareș Pop (Rapid București), Eduard Radaslavescu (Farul Constanța), Andrei Florea (Juventus Torino / Italia), Alexandru Musi (FCSB), Adrian Caragea (Dinamo București);

Atacanți: Alexandru Stan (Gloria Buzău), Atanas Trică (CSM Slatina).

Etichete: costin curelea , video romania u20 cehia u20

Un neozeelandez care a dispărut împreună cu copiii săi a fost zărit în sălbăticie, după trei ani de căutări. Era înarmat și camuflat

Un bărbat din Noua Zeelandă care a dispărut cu trei ani în urmă, după ce s-a certat cu fosta soție, a fost zărit pentru prima oară în sălbăticie împreună cu cei trei copii ai săi, potrivit The Guardian.

UEFA nici n-a vrut să stea la discuții: NU ferm pentru România!

Englezii au folosit un singur cuvânt, când au aflat cât costă Joyskim Dawa

Exclusiv ”L-am întrebat dacă știa că e român”. Rupe plasele în străinătate și e dorit de FCSB: 2.500.000 €

Fără milă! Fotbalistul României ”desființat” după meciul cu Cipru: ”E un dezastru viu! Rușinea fotbalului românesc”

Video A fost eliminat, a plecat spre vestiare, iar arbitrul l-a chemat înapoi pe teren ca să-i mai arate o dată cartonașul roșu

Universitatea Craiova, la un pas să-l vândă cu 5.000.000 de euro: "Au fost dispuși să achite suma"

Video Mircea Lucescu s-a enervat și nu l-a lăsat pe Marin să răspundă la întrebare: ”N-are niciun rost”

Daniel Pancu și-a amintit de conflictul cu Octavian Popescu și a avut un mesaj clar: ”Am 5-6 variante pe postul lui”

Dinamo a aflat cât trebuie să plătească în schimbul fotbalistului care a fost pe listă pentru EURO 2024

Cehia U20 - România U20 0-1. ”Tricolorii” au câștigat primul meci din noua ediție a Elite League

Costin Curelea a anunțat obiectivul României U20, înainte de meciurile cu Cehia și Elveția

PEROZSelena Gomez, ca o prințesă pe covorul roșu la premiera filmului „Emilia Pérez”. Rochia roșie i-a pus în evidență silueta

FILM NOWJennifer Grey, în formă la 37 de ani de la rolul din "Dirty Dancing", la premiera noului ei film. Puțini i-ar da vârsta din buletin

„N-a venit niciun contract!”. Vești foarte importante despre transferul lui Antonio Luna la Dinamo citeşte ştirea pe Prosport.ro

"Luați-vă o cameră!" Scene pasionale cu Aryna Sabalenka și iubitul ei, la câteva luni după ce fostul prieten al jucătoarei a murit VIDEO citeşte ştirea pe ziare.com

Obiectivul turistic preferat de turiștii străini va fi închis pentru prima dată după 50 de ani citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Sean 'Diddy' Combs, considerat „atât de puternic”, chiar și după gratii. De ce multora le este frică de el