Partida dintre Liverpool și West Ham / Foto: Profifmedia

Video Cupa Ligii Angliei: Liverpool - West Ham United 5-1. ”Cormoranii” s-au calificat en fanfare în ”optimi”

25.09.2024, 23:51
  • SuperLiga: Petrolul - Hermannstadt, vineri, 18:00, DGS 1

• SuperLiga: Dinamo - Botoșani, vineri, 21:00, DGS 1

16-imile Cupei Ligii Angliei au continuat miercuri, 25 septembrie, în direct pe Digi Sport 4, cu partida dintre Liverpool și West Ham United.

După ce cu o zi în urmă le-am văzut la treabă pe Chelsea și Manchester City, în scenă au intrat ”Cormoranii” lui Arne Slot care s-au impus clar în fața ”Ciocănarilor” cu scorul de 5-1.

Liverpool - West Ham United 5-1. ”Cormoranii” s-au calificat în optimile de finală ale Cupei Ligii Angliei

Liverpool s-a văzut condusă din minutul 22, când Quansah și-a trimis mingea în propria poartă. Înainte cu patru minute, West Ham marcase, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. Diogo Jota a reușit o ”dublă” pentru Liverpool și și-a dus echipa în avantaj, minutul 25 și minutul 50.

Mohamed Salah a reușit și el o ”dublă” pentru Liverpool grație golurilor marcate în minutele 76 și 90. Scorul final al partidei a fost stabilit de în prelungirile partidei de Cody Gakpo.

Liverpool a evoluat în finalul partidei cu un om în plus, după ce Alvarez a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene, minutul 67 + 76.

VIDEO Rezumatul partidei Liverpool - West Ham United 5-1:

Min. 90+5: Final de meci!

Min. 90+3: Gol Liverpool! Gakpo și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor.

Min. 90: Gol Liverpool! Mohamed Salah a șutat puternic de la distanță și l-a învins pe Fabianski.

Min. 76: West Ham a rămas în 10 oameni, după ce Alvarez a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene, minutul 67 + 76.

Min. 74: Gol Liverpool! ”Cormoranii” se desprind pe tabela de marcaj grație reușitei lui Mohamed Salah.

Min. 50: Gol Liverpool! Diogo Jota a reușit ”dubla” și își duce ehipa în avantaj.

Min. 46: A început a doua parte a jocului!

Min. 45+1: Final de primă repriză!

Min. 25: Gol Liverpool! Diogo Jota a egalat pentru ”Cormorani”.

Min. 22: Autogol Liverpool! Quansah și-a trimis mingea în propria poartă.

Min. 18: Gol anulat West Ham. Reușita lui Danny Ings a fost anulată pentru un ofsaid.

Min. 1: A început meciul!

Echipele de start

• Liverpool: Kelleher, Bradley, Chiesa, Diogo Jota, Endo, Gakpo, Gomez, Jones, Nunez,  Quansah, Tsimikas.

Rezerve: Alexander-Arnold, Diaz, Jaros, Mac Allister, Morton, Robertson, Salah, Szboszlai, van Dijk.

Antrenor Arne Slot:

• West Ham United: Fabianski, Alvarez, Bowen, Coufal, Creswell, Ings, Kilman, Soler, Soucek, Summerville, Todibo.

Rezerve: Antonio, Emerson, Irving, Kudus, Paqueta, Rodriguez, Wan-Bissaka, Mavropanos, Foderingham.

Antrenor: Julen Lopetegui

Dacă Chelsea și Manchester City au avut noroc la tragerea la sorți și au avut parte de adversare semnificativ mai slab cotate (Barrow, respectiv Watford), Liverpool a fost mai ghinionistă.

”Cormoranii” o întâlnesc pe West Ham United, o formație din primul eșalon, care, totuși, nu traversează deloc o formă bună.

Cele două formații s-au duelat și în sezonul trecut în Cupa Ligii Angliei, însă în sferturi. Băieții pregătiți la vremea respectivă de Jurgen Klopp au câștigat meciul de o manieră categorică, scor 5-1!

Și în această seară Liverpool este cotată ca favorită clară, iar rezultatele din acest sezon întăresc și mai mult această idee. Liverpool este pe doi în Premier League cu 12 puncte din cinci etape, în timp ce West Ham United ocupă locul 14, cu doar patru puncte.

• Tot miercuri seară a avut loc și partida Arsenal - Bolton, încheiată cu victoria ”Tunarilor”,  scor 5-1.

Echipele calificate până acum în optimi sunt: Manchester City, Manchester United, Aston Villa, Tottenham, Leicester, Brentford, Sheffield Wednesday, Preston, Southampton, Crystal Palace, Stoke City, Brighton și Chelsea.

Etichete: liverpool , cupa ligii angliei , liverpool west ham

Ce ar face Ungaria dacă ar fi atacată de Rusia. Răspunsul șocant dat de un apropiat al lui Viktor Orban

Balazs Orban, consilierul politic al omonimului său - premierul ungar (dar fără nicio legătură cu el) -, a fost invitat la un podcast miercuri, unde a vorbit despre apărarea Ucrainei împotriva agresiunii ruse. Dacă ar fi fost în locul Ucrainei, Budapesta nu s-ar fi luptat cu rușii, a spus principalul consilier al premierului Viktor Orban, relatează Politico.

Britanicii au făcut predicția: scorul final de la FCSB - RFS

Cum l-a numit Mundo Deportivo pe Andrei Rațiu, după Girona - Rayo

”Dați-mi soțul înapoi”. David și Victoria Beckham au reacționat, după ce a fost anunțată ”ruptura anului 2024”

”Nimeni nu spune nimic”. A recunoscut, după ce a adus o medalie olimpică pentru România: ”Nu depășesc un pachet pe zi”

Fosta soție a ”marelui trădător al Ucrainei” l-a dat de gol! De ce ajută Rusia: ”A transferat toți banii”

Vin banii! Suma uriașă la care a ajuns FCSB din Europa League, după victoria cu RFS

Video La câteva secunde după finalul meciului FCSB - RFS, Daniel Bîrligea i-a transmis un mesaj lui Gigi Becali

Adrian Mutu le-a tăiat aripile celor de la FCSB, imediat cum a ieșit de pe Arena Națională

Exclusiv Ilie Dumitrescu a repetat de trei ori un cuvânt, după ce a auzit că Radu Drăgușin a rezistat opt minute pe teren

Mohamed Salah a atins o nouă bornă, după victoria la scor din Cupa Ligii Angliei

Video Cupa Ligii Angliei | Man. City - Watford 2-1 / Chelsea - Barrow 5-0. ”Cetățenii” și ”Albaștrii” s-au calificat în ”optimi”

PEROZThalia, imaginea perfecțiunii într-o rochie din latex, super scurtă, la 53 de ani. Fanii: „Ești o legendă!”

FILM NOWSharon Stone a pozat topless pentru o revistă celebră. Actrița debordează de încredere, iar fanii au lăudat-o: Ce femeie frumoasă!

Reacție dură după decizia instanței de a radia AMFB! ”Adevăratul Rapid a fost dezafiliat! Nu poți să-ți bați joc” citeşte ştirea pe Prosport.ro

Chiricheș a uimit pe toată lumea, după meciul cu RFS. Ce a făcut citeşte ştirea pe ziare.com

Momentul în care Sever Mureșan a contat pentru sportul românesc. Legătura cu Dinamo și cele 159 de milioane de euro de la Dacia Felix citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Loredana Groza, într-un body care imită perfect culoarea pielii. Fanii au reacționat imediat: „Am crezut că ești dezbrăcată”