Meciul dintre CFR Cluj și Neman / Foto: Sport Pictures

Video CFR Cluj - Neman Grodno 0-0. Calificarea se va decide în retur

25.07.2024, 22:20
  • Champions League: Juventus - PSV, marți, 19:45, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - U Cluj, luni, 21:00, DGS 1

CFR Cluj a remizat, pe teren propriu, scor 0-0, cu Neman Grodno, în prima manșă din turul doi preliminar al Conference League.

Calificarea în faza următoare a competiției se va decide peste o săptămână, în returul care se va juca în Ungaria (Neman nu poate juca pe teren propriu în Belarus din cauza faptului că această țară este implicată în războiul din Ucraina).

CFR Cluj - Neman Grodno 0-0

În meciul din Gruia, bielorușii de la Neman au început mai bine și și-au creat câteva ocazii la poarta lui Răzvan Sava. Astfel, în minutul 18, Pantya a trimis mult peste poartă dintr-o lovitură liberă, Ulterior, în minutul 20, Alykulov a șutat periculos pe spațiul porții ardelenilor, dar goalkeeperul ”Feroviarilor” a respins mingea în lateral.

Clujenii au dat replica în minutul 21, când Tachtsidis a trimis pe lângă poartă, după ce a fost găsit la marginea careului de 16 metri de Kamara. Trupa lui Dan Petrescu putea da lovitura chiar înainte de pauză, dar Bîrligea nu a ajuns la balonul centrat în fața porții de Tachtsidis.

În repriza a doua, ardelenii au început mai bine și și-au creat o ocazie importantă în minutul 47, când Bîrligea a trimis pe lângă poartă din interiorul careului. În minutul 71, CFR putea beneficia de o lovitură de la 11 metri, la un fault comis de Belov asupra lui Korenica, însă arbitrul asistent a ridicat fanionul eronat pentru un ofsaid la jucătorul kosovar.

Ardelenii puteau marca în prelungirile partidei prin Mogoș, însă lovitura sa de cap a fost respinsă în extremis de Belov. În cele din urmă, partida din Gruia s-a terminat cu o remiză ”albă”, scor 0-0.

VIDEO Rezumat CFR Cluj - Neman Grodno 0-0

Min. 90+5: Final de meci!

Min. 90+2: Ocazie CFR! Korenica a centrat în careu din corner, iar Mogoș a reluat cu capul pe poartă, dar Belov a respins mingea în corner.

Min. 90: Schimbare Neman! Kozlov a fost înlocuit cu Legchilin.

Min. 90: Cartonaș galben CFR! Păun a fost avertizat.

Min. 88: Cartonaș galben CFR! Mogoș a fost avertizat!

Min. 83: Schimbare Neman! Zubovich a fost înlocuit cu Kravtsov.

Min. 83: Schimbare Neman! Vasilyev a fost înlocuit cu Kukharchik.

Min. 81: Schimbare CFR! Muhar a fost înlocuit cu Păun.

Min. 71: Arbitrul asistent a ridicat eronat fanionul pentru un ofsaid, iar CFR Cluj a fost privată de o lovitură de la 11 metri.

Min. 64: Schimbare Neman! Yakimov a fost înlocuit cu Evdokimov.

Min. 64: Schimbare CFR! Bîrligea a fost înlocuit cu Michael.

Min. 64: Schimbare Neman! Gweth a fost înlocuit cu Savitskiy.

Min. 64: Schimbare CFR! Deac a fost înlocuit cu Nkololo.

Min. 62: Cartonaș galben Neman! Sadovnichiy a fost avertizat.

Min. 47: Ocazie CFR! Bîrligea a trimis pe lângă poartă din interiorul careului.

Min. 46: Schimbare la CFR Cluj! Kamara a fost înlocuit cu Korenica.

Min. 46: A început repriza a doua!

Min. 45+3: Pauză!

Min. 45+1: Ocazie CFR! Tachtsidis a centrat în fața porții pentru Bîrligea, dar atacantul nu a ajuns la minge.

Min. 35: Cartonaș galben Neman! Gweth a fost avertizat.

Min. 35: Ocazie CFR! Muhar a șutat pe jos, dar Belov a prins mingea fără probleme.

Min. 21: Ocazie CFR! Kamara i-a centrat lui Tachtsidis, iar grecul a reluat pe lângă poartă din voleu.

Min. 20: Ocazie Neman! Alykulov a șutat puternic pe spațiul porții, dar Sava a respins mingea în lateral.

Min. 18: Ocazie Neman! Pantya a trimis mult peste poartă dintr-o lovitură liberă periculoasă, din apropierea careului de 16 metri.

Min. 1: A început partida!

Echipele de start

CFR Cluj: Sava - Mogoș, Boben, Ilie, Camora - Muhar, Keita, Tachtsidis - Deac, Bîrligea, Kamara

Rezerve: Abeid, Ajeti, Artean, Fică, Gal, Hindrich, Korenica, Michael, Nkololo, Păun, Peteleu, Thaqi

Antrenor: Dan Petrescu

Neman: Belov - Vasilyev, Sadovnichiy, Parkhomenko, Pantya - Yakimov, Kozlov - Karpovich, Zubovich, Alykulov - Gweth

Rezerve: Anyukevich, Costrov, Dziarzhynski, Evdokimov, Kosmynin, Kravtsov, Kukharchik, Lavrik, Legchilin, Malievskiy, Pavlyukovets, Savitskiy

Antrenor: Igor Kovalevich

După două meciuri în campionat, CFR Cluj debutează și în cupele europene, împotriva bielorușilor de la Neman Grodno.

Meciul tur se joacă în această seară în Gruia, în timp ce returul are loc pe terenul adversarilor săptămâna viitoare.

CFR Cluj este mare favorită la duelul de joi seară. Elevii lui Dan Petrescu au primit cota 1.30 pentru o victorie, în timp ce oaspeții au cota 10.00 pentru un succes.

Dacă va trece de Neman Grodno, CFR Cluj va da peste pierzătoarea duelului dintre Braga (Portugalia) – Maccabi Petah Tikva (Israel).

Arbitri din Bosnia și Cipru la meciurile CFR-ului din preliminariile Conference League

Arbitrul bosniac Milos Gigovic va conduce meciul dintre CFR Cluj şi formaţia bielorusă Neman Grodno, care va avea loc pe Stadionul ''Dr. Constantin Rădulescu'' din Cluj-Napoca (ora 20:30), în prima manşă din turul al doilea preliminar al competiţiei de fotbal Conference League, potrivit site-ului UEFA.

Arbitri asistenţi au fost desemnaţi Marko Peric şi Amir Kadic, iar al patrulea oficial a fost delegat Dragan Petrovic.

Meciul din manşa secundă va fi condus de cipriotul Andreas Argyrou. Partida va avea loc pe 1 august, pe Gyirmoti Stadion din Gyor, de la ora 21:00.

Arbitri asistenţi vor fi Marios Kalogirou şi Petros Petrou, în timp ce al patrulea oficial a fost desemnat Konstantinos Fotiou, toţi din Insula Afroditei.

Ce a spus Dan Petrescu despre meciul cu Neman Grodno

Am câștigat un punct în Giulești, e clar că am fost supărați. Sper că băieților le-a trecut și se concentrează acum pe meciul de mâine. Despre adversarii CFR-ului mereu se scrie puțin față de ce se scriu despre alți adversari.

Dacă zic eu de ei, după aia o să spună că nu știu ce am inventat. Nici nu mai știu ce să zic. Dacă zic adevărul, vă supărați sau sunt luat la mișto. E o echipă care e în plin campionat, are 15 meciuri, joacă 4-4-2, e agresivă ofensiv și defensiv.

Antrenorul e de 8 ani la echipă. Vă dați seama, cred că el e patronul și cel care decide. Dacă stai 8 ani înseamnă că ai valoare. Ei n-au nimic de pierdut, sunt cu șansa a doua și, dacă nu dăm sută la sută, va fi foarte greu. Numai cu sută la sută avem o șansă să ne calificăm mai departe”, a spus Dan Petrescu, în cadrul unei conferințe de presă.

Etichete: dan petrescu , preliminarii conference league , cfr cluj neman grodno , neman grodno

Cutremur cu magnitudinea 5,4 în România, luni după-amiază. S-a simțit în toată țara

Un cutremur cu magnitudinea 5,4 s-a produs luni după amiaza în zona seismică Vrancea. Seismul a fost simțit în toată țara.

Debut de coșmar: autogol în minutul 6, cartonaș roșu și înfrângere la scor ”de maidan”

Radu Drăgușin, salvat de Real Madrid? Vestea venită chiar înainte de Tottenham - Arsenal

Până când moartea i-a despărțit, după 51 de ani de căsătorie! Soția lui Gigi Mulțescu: ”Nu mai înţelegeam ce îmi spunea”

”Îngrozitor!” Scoțienii, verdict dur după Dundee United - Rangers. Fanii, mesaj pentru Ianis Hagi

După ce a rămas ”mască” la rugămintea lui Popovici, Țiriac i-a transmis un mesaj ferm campionului olimpic! ”Așa am ajuns?”

Foto Joyskim Dawa nu s-a putut abține! A scris trei cuvinte pe internet și i-a dat replica lui Louis Munteanu

Video La 1.600 de kilometri de București! Unde a fost surprins Mircea Lucescu

Live Video&Text UTA Arad - Hermannstadt 1-1, ACUM, la DGS 1. Gazdele au egalat din penalty

Video A dat pasă la portar din penalty, în minutul 9! Echipa lui a pierdut, iar la final a explicat gestul. Imagini virale

"Puteam să le dăm 4!" Neluțu Varga, mesaj tranșant pentru Dan Petrescu, după CFR - FCSB 2-2

Dan Petrescu, avertisment pentru Louis Munteanu după ce a marcat o ”dublă” cu FCSB

PEROZMix perfect de grație feminină și inocență. Deva Cassel, fiica Monicăi Bellucci și noua stea a modei, pictorial îndrăzneț în Vogue

FILM NOWNu i-a mai văzut de 16 ani, dar îi sunt aproape. Copiii adoptați de Nicole Kidman, gest emoționant după ce mama actriței a murit

Pancu și Ovidiu Burcă, surprinși mâncând la restaurantul unde ANPC a găsit gândaci! Imagini inedite cu cei doi antrenori citeşte ştirea pe Prosport.ro

Atacantul naționalei, umilit de antrenorul său în Turcia: ”Un eșec” citeşte ştirea pe ziare.com

Cum afli cu 25 de secunde înainte să se producă un cutremur în România. Aplicația de care ai nevoie ca să te adăpostești citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Andreea Bănică, poze printre valuri, pe litoral, în costum de baie. A impresionat cu felul în care arată la 46 de ani: Nu îmbătrânești