Imagini din prima zi a Cupei Mondiale 2022 / Foto: Getty Images

Ce scrie presa din Qatar după debutul "de coșmar" al naționalei la Cupa Mondială 2022

21.11.2022, 12:34
  • Europa League: PAOK - FCSB, joi, 22:00, DGS 1

• Europa League: Porto - Man. United, joi, 22:00, DGS 2

Echipa Qatarului, învinsă de Ecuador în meciul de debut al Cupei Mondiale 2022 (0-2), a ţinut capul de afiş al presei locale.

Jurnaliștii din Qatar au calificat drept un "debut de coşmar" la turneul final, în timp ce ceremonia de deschidere a fost lăudată de presa locală, care a subliniat plecarea spectatorilor chiar înainte de finalul meciului.

FOTO Spec-ta-cu-los! Cele mai tari imagini din prima zi a Cupei Mondiale din Qatar

"Vişiniii au tremurat, jucătorii nu au evoluat la nivelul aşteptat", a scris cotidianul arabofon Al Raya, în timp ce publicaţia Al Watan a regretat "preţul plătit pentru slaba prestaţie", evocând "greutatea responsabilităţii şi presiunea".

Cotidianul anglofon Qatar Tribune subliniază "debutul de coşmar" al echipei naţionale qatariene şi "nervozitatea" portarului Saad Alsheeb, autorul unei ieşiri neinspirate la golul anulat pentru ofsaid în minutul 3 al partidei, iar apoi sancţionat cu un penalty pentru un fault la Valencia după un sfert de oră.

"Misiunea se anunţa una complicată pentru Qatar, dar maniera în care echipa s-a prăbuşit în faţa Ecuadorului are de ce să nemulţumească suporterii locali", a adăugat Gulf Times pe site-ul său.

În schimb, ceremonia de deschidere a Cupei Mondiale a fost lăudată de cotidianul Qatar Tribune, pe care a calificat-o "Extraordinară!". "Un spectacol contemporan global, care a transmis un mesaj important arabilor din lumea întreagă", a adăugat publicaţia.

FOTO Stadionul Al-Bayt aproape s-a golit la meciul de deschidere a Cupei Mondiale

Qatar - Ecuador 0-2. Sud-americanii nu le-au dat nicio șansă gazdelor în meciul de deschidere

Ecuador a învins țara gazdă Qatar, scor 2-0 (2-0), duminică, în partida de deschidere de la Cupa Mondială, contând pentru Grupa A din care mai fac parte Olanda și Senegal.

Ambele goluri au fost marcate de Enner Valencia, în minutele 16 și 31. Primul dintre ele, din lovitură de la 11 metri.

Ecuadorienii au început foarte tare partida cu Qatar și, după doar 31 de minute puteau avea 3-0 pe tabelă, dacă tehnologia VAR nu anula o reușită a aceluiași Enner Valencia pentru un ofsaid de doar câțiva centimetri.

Cu un avantaj de două goluri, Ecuador a controlat partida și nu părut nicio secundă în pericol. Qatar a practicat un fotbal foarte modest, prin care își reduce semnificativ șansele de a se califica în fazele eliminatorii ale competiției.

• Luni, 21 noiembrie, de la ora 18:00, Senegal întâlnește Olanda.

Clasament Grupa A:

Etichete: qatar , cupa mondiala 2022 , ecuador , presa din qatar

O femeie din Hunedoara a mințit că a fost violată, pentru a-i ascunde soțului că îl înșală

O tânără în vârstă de 25 de ani din orașul Orăștie este cercetată de autorități, după ce a afirmat, în fața polițiștilor, că a fost sechestrată de un bărbat și agresată sexual, transmite IPJ Hunedoara, într-un comunicat.

N-au niciun dubiu! Britanicii au făcut predicția: scorul final la PAOK - FCSB

Surpriză la aeroport! Becali a văzut noul look al lui Octavian Popescu și a spus ce se va întâmpla cu decarul FCSB-ului

Simona Halep - Arina Rodionova 6-2, 4-6, 6-4. Românca a ”spart gheața”, după 777 de zile

Antrenorul lui Rangers a rupt tăcerea! Ce a spus de Ianis Hagi, după ce l-a reprimit la echipa mare

Cum l-a numit Philippe Clement pe Ianis Hagi, după ce șefii lui Rangers l-au pus să îl reprimească în lot

Exclusiv Kapetanos a dat un pronostic surprinzător înaintea partidei PAOK - FCSB. Cine crede că va câștiga

Pas important pentru Simona Halep. Pe ce loc se va clasa după turneul de la Hong Kong

8 fani de-ai FCSB-ului, arestați la vamă, înainte de a intra în Grecia. Ce s-a găsit asupra lor

Cum a reacționat Diego Simeone, după înfrângerea la scor cu Benfica

Ce notă a primit Florinel Coman după ce a jucat 79 de minute în Qatar SC – Al-Gharafa

Florinel Coman ar putea fi coleg cu un alt câștigător de Champions League

PEROZZendaya, ca un supermodel al anilor '80, la Paris. În dresuri plasă și o fustă foarte scurtă, și-a lăsat picioarele perfecte la vedere

FILM NOWMomentul stânjenitor când Melanie Griffith a făcut-o să roșească pe fiica ei, Dakota Johnson, în fața lui Obama: „Am murit”

Gabi Tamaș, poveste impresionantă. ”După meci îl sunam pe tata și-l înjuram la propriu. 10-15 minute ne înjuram reciproc” citeşte ştirea pe Prosport.ro

Ilie Năstase o critică dur pe Simona Halep: "Face o mare greșeală! N-a înțeles nimic!" citeşte ştirea pe ziare.com

WhatsApp nu va mai funcționa pe anumite telefoane: Samsung, iPhone și Huawei, pe listă. Ce alternative au românii citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Lady Gaga susține că viața ei s-a schimbat complet de când l-a cunoscut pe Michael Polansky: „Este cel mai bun prieten!”