Partida dintre PSV și Borussia Dortmund / Foto: Profimedia

Video PSV - Borussia Dortmund 1-1. Echipa care merge în ”sferturile” Champions League se decide la retur

20.02.2024, 23:55
  • Liga Națiunilor: Danemarca - Serbia, duminică, 19:00, DGS 1

• Liga Națiunilor: Elveția - Spania, duminică, 21:45, DGS 1

Partida dintre PSV Eindhoven și Borussia Dortmund s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, în cadrul meciului tur din optimile de finală ale UEFA Champions League

• Cea de-a doua manșă a duelului dintre Borussia Dortmund și PSV este programată pe 13 martie și poate fi urmărită ÎN DIRECT pe canalele Digi Sport.

PSV - Borussia Dortmund 1-1. Remiză spectaculoasă în Champions League

PSV putea deschide scorul în minutul 16, prin Tillman, care a șutat bine de la margina careului, însă balonul a trecut puțin pe lângă poarta apărată de Meyer.

Nemții au dat replica doar câteva minute mai târziu, când Fulkrug a trimis mult peste poartă dintr-o poziție ideală.

Borussia Dortmund a deschis scorul în minutul 24, la un șut deviat al lui Malen. Olandezii au restabilit egalitatea după pauză, când Luuk de Jong a tranformat penalty-ul obținut de Tillman.

Dortmund putea trece din nou în avantaj în minutul 72, când Wolf a deviat cu călcâiul o centrare expediat de Maatsen din lovitură liberă.

VIDEO Rezumatul partidei PSV - Borussia Dortmund 1-1

PSV – Borussia Dortmund 1-1

Min. 72: Ocazie Borussia Dortmund! Maatsen centrează din lovitură liberă, iar Wolf deviază cu călcâiul. Benitez reușește să respingă.

Min. 56: Goool PSV! Luuk de Jong înscrie de la 11 metri.

Min. 53: Penalty pentru PSV! Tillman este faultat în careu, iar centralul dictează penalty.

Min. 24: Goool Borussia Dortmund! Malen șutează din careu, balonul este deviat și intră în poartă.

Min. 18: Ocazie Borussia Dortmund! Fulkrug trimite mult peste poartă dintr-o poziție ideală.

Min. 16: Ocazie PSV! Tillman șutează de la marginea careului, dar balonul trece pe lângă poartă.

Min. 1: Începe meciul!

PSV: Benitez – Teze, Schouten, Boscagli, Dest – Tillman, Veerman, Saibari – Bakayoko, L. de Jong, Lozano

Rezerve: Drommel, Waterman, Sambo, Obispo, Ramalho, Pepi, Mauro Junior, Babadi, Van Aanholt

Borussia Dortmund: Meyer – Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen – Sabitzer, Reus, Emre Can -  Malen, Fullkrug, Sancho

Rezerve: Lotka, Bensebaini, Salin Ozcan, Duranville, Wolf, Moukoko, Brandt, Watjen, Bynoe-Gittens, Bamba

PSV a terminat grupa B pe locul al doilea, după ce a obținut nouă puncte, patru mai puțin decât cei de la Arsenal. Pe locul trei a terminat Lens (8p), în timp ce codașa Sevilla a avut doar două puncte.

De cealaltă parte Borussia Dortmund a câștigat ”grupa morții” a acestui an de Liga Campionilor. ”Galbenii” au obținut 11 puncte, în timp ce pe doi s-a clasat Paris Saint Germain pe doi cu opt puncte. Tot opt puncte a avut și AC Milan, însă din cauza rezultatelor directe cu echipa lui Luis Enrique a trebuit să se mulțumească cu locul de Europa League. Pe patru a terminat Newcastle (cinci puncte).

PSV și Dortmund s-au întâlnit ultima dată în 2017, atunci când echipa din Germania a reușit să câștige un amical cu scorul de 4-1. Într-un meci direct, cele două formații nu s-au mai întâlnit din 2002, atunci când au fost în Grupa A a Ligii Campionilor. Turul de la Eindhoven a fost câștigat de ”Galbeni”, scor 3-1, în timp ce returul s-a terminat la egalitate, scor 1-1.

PSV - Borussia Dortmund, LIVE VIDEO, Digi Sport 2. Echipele probabile

PSV EINDHOVEN (4-3-3): Benitez; Teze, Ramalho, Boscagli, Dest; Veerman, Schouten, Saibari; Bakayoko, de Jong, Lozano.

BORUSSIA DORTMUND (4-2-3-1): Kobel; Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen; Sabitzer, Salih Ozcan; Malen, Sancho, Bynoe-Gittens; Fullkrug.

Etichete: liga campionilor , champions league , borussia dortmund , psv

Când pică Paștele ortodox și catolic în 2025. Anul viitor, cele două sărbători vor fi în aceeași zi

În anul care urmează, Paștele Ortodox și Paștele Catolic pică în aceeași zi. Creștinii vor celebra sărbătoarea Învierii Domnului pe data de 20 aprilie 2025.

Ion Țiriac: ”Vă spun o noutate. Candidez la președinție! Absolut serios”. Ce a urmat

Foto "ROMÂNIA a trecut pe aici!" Cum au lăsat "Tricolorii" vestiarul de la Prishtina, după 3-0 cu Kosovo

Ce a scris presa din Kosovo, după ce au apărut imaginile cu vestiarul României la finalul meciului de la Prishtina

Video Kosovo - România 0-3. Mircea Lucescu, debut cu o victorie superbă la al doilea mandat pe banca naționalei

Răzvan Marin a dezvăluit ce i-a spus portarul kosovar, înainte să îl "execute" din penalty

Exclusiv Vestea pe care Mircea Lucescu nu voia să o audă înainte de România - Lituania

Dennis Man a fost propus la Juventus, iar Gică Popescu a reacționat

Federația a luat decizia, după ce selecționerului Angliei i s-a cerut demisia pentru gestul care a scandalizat întreaga țară

Gigi Becali i-a spus direct unui fotbalist: ”Joci ce zice Ferguson, nu ce vrei tu!”. Replica primită

Exclusiv Greșeala pe care nu și-o poate ierta Gigi Becali: ”O prostie a mea”

Video Leverkusen - Leipzig 2-3. Spectacol total! Campioana, învinsă pentru prima oară după 35 de etape / Werder Bremen - Dortmund 0-0

PEROZCu mâinile prin păr, ruj roșu pe buze și o rochie crăpată până la coapsă, Mădălina Ghenea a făcut din nou furori la Veneția

FILM NOWGeorge Clooney l-a ironizat pe Brad Pitt, din cauza vârstei: „E norocos că încă mai lucrează!”

Cum putea rămâne Albion Rrahmani la Rapid! „Tu, Șucu, trebuia să-l chemi și să-l întrebi asta” citeşte ştirea pe Prosport.ro

Ianis Hagi nu a mai rezistat: "Nu mai folosiți declarațiile lui Giovanni Becali ca și cum ar fi ale mele!" citeşte ştirea pe ziare.com

Alfred Bulai a făcut infarct în închisoare. Fostul profesor, transportat de urgență la Spitalul Militar din Capitală. Care este starea lui actuală citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Lora, într-un costum de baie extrem de decoltat. Artista nu a scăpat de critici nici în vacanță: „Ai pus ceva pe tine”