Neil Lennon "s-a luat cu mâinile de cap" după Borussia Dortmund - Celtic 7-1

02.10.2024, 10:31
  • Champions League: Șahtior - Atalanta, miercuri, 19:45, DGS 1

• Champions League: Lille - Real Madrid, miercuri, 22:00, DGS 1

Borussia Dortmund a câștigat fără drept de apel partida cu Celtic, scor 7-1, din etapa a doua din UEFA Champions League, ce a putut fi urmărită ÎN DIRECT la Digi Sport.

Golurile germanilor au fost marcate de Can (min. 7), Adeyemi (min. 11, 29, 42), Guirassy (min. 40, 66) și Nmecha (min. 9), în timp ce pentru scoțieni a punctat Maeda (min. 9).

Neil Lennon: "Celtic nu i-a pus deloc probleme lui Dortmund"

Neil Lennon (53 de ani), fostul antrenor al celor de la Celtic, care a fost demis de Rapid, în luna august,  după o serie de performanțe negative, a urmărit partida scoțienilor și a tras concluzia.

Actualul analist al televiziunii TNS Sports și-a exprimat dezamăgirea pentru faptul că Celtic nu a avut replică în fața celor de la Borussia Dortmund. El a evidențiat că, deși se marca gol după gol, scoțienii nu au schimbat nimic în strategia de joc.

"Nu mă așteptam să câștige Celtic, ci să ofere o replică bună, având în vedere forma în care se afla. Celtic a fost pasivă, mult prea pasivă în jocul de pase, nu a făcut treaba murdară suficient de bună, nu a fost suficient de fizică. A părut o echipă prea de treabă și nu i-a pus deloc probleme lui Dortmund.

Celtic a continuat să joace la fel. Se tot primeau goluri, dar Celtic a continuat să joace la fel - pase în zone periculoase, iar ulterior prinși. Dortmund este o echipă senzațională, însă are și anumite puncte slabe, în special în flancul drept, însă Celtic n-a profitat. Celtic trebuie să învețe din asta.

Antrenorul nu poate fi blamat. Celtic are un manager de top, pe Brendan Rodgers, care își dorește ca echipa lui să joace fotbal. Înainte de meci a spus că se așteaptă ca echipa lui să sufere, iar asta s-a întâmplat. Celtic ar fi trebuit să profite de oamenii din benzi cu viteză, Kuhn și Maeda. Nu s-a întâmplat asta, s-a preferat un joc de pase în centru", a declarat Neil Lennon, la TNT Sports.

• Neil Lennon a câștigat de 5 ori titlul cu Celtic, în sezoanele 2011/12, 2012/13, 2013/14, 2018/19, 2019/20.
  • Neil Lennon a cucerit de 4 ori Cupa Scoției cu Celtic, în sezoanele 2010/11, 2012/13, 2018/19, 2019/20.
  • Neil Lennon a câștigat Cupa Ligii Scoției cu Celtic, în sezonul 2019/20.

Celtic a primit 5 goluri în prima repriză și a intrat în istoria negativă a fotbalului britanic

Partida de pe Signal Iduna Park a fost una și mai umilitoare pentru Celtic, după ce a egalat o statistică negativă veche de 27 de ani

Potrivit celor de la Opta, echipa lui Brendan Rodgers este prima echipă britanică care încasează cinci goluri într-o singură repriză europeană, de la Cwmbran Town încoace.

În sezonul 1997/1998, Cwmbran Town pierdea partida jucată cu Progresul, scor 0-7, în turul preliminariilor Cupei Cupelor, mai exact în 28 august 1997. Atunci, bucureștenii marcau cinci goluri în prima repriză prin Radu Niculescu, Adrian Pigulea (dublă) și Cristian Albeanu (dublă). În cea de-a doua repriză a mai marcat o dată Adrian Pigulea, dar și Marian Savu.

• În returul din Țara Galilor, Progresul a reușit să învingă ”doar” cu 5-2.

VIDEO rezumat Borussia Dortmund - Celtic 7-1

Etichete: celtic , borussia dortmund , neil lennon

Israelul l-a declarat „persona non grata” pe secretarul general al ONU, Antonio Guterres

Ministrul israelian de externe Israel Katz a anunțat că l-a declarat „persona non grata” pe Antonio Guterres, secretarul general al ONU și că îi interzică să intre în Israel, relatează publicația israeliană Haaretz.

La 11 ani de la accidentul horror, ”Michael Schumacher a avut prima apariție publică”

Ianis Hagi a primit o ofertă "salvatoare" pe ultima sută de metri și a dat răspunsul pe loc

S-a aflat! Cine a contribuit la revenirea lui Ianis Hagi la prima echipă a lui Rangers

Breaking News Ianis Hagi: ”M-am întors!”

Florinel Coman, SHOW în Liga Campionilor! Al-Gharafa a câștigat meciul în care s-au marcat 6 goluri

Live Text Simona Halep - Arina Rodionova 6-2, 4-6, ACUM. Meciul a intrat în setul decisiv!

Exclusiv Răzvan Lucescu a ”disecat-o” pe FCSB. ”Cea mai bună din România, de departe”

Video ”Vrem să închiriem o biserică”. Planul lui Gigi Becali de la Salonic

Jurnaliștii din Grecia l-au văzut pe Gigi Becali în aeroport și au reacționat imediat! Cum l-a numit presa elenă

Recordul stabilit de Karim Adeyemi, după hattrick-ul marcat în Borussia - Celtic 7-1

Video Recordul Progresului București, egalat după 27 de ani, în UEFA Champions League!

PEROZZendaya, ca un supermodel al anilor '80, la Paris. În dresuri plasă și o fustă foarte scurtă, și-a lăsat picioarele perfecte la vedere

FILM NOWCatherine Zeta-Jones, imagine virală cu Michael Douglas. Fanii au reacționat: „Ce frumoși sunteți, meritați să fiți fericiți!”

„E o mare greșeală! Ce vrea să demonstreze, că nu înțeleg?”. Ilie Năstase, cel mai dur discurs la adresa Simonei Halep citeşte ştirea pe Prosport.ro

Simona Halep - Arina Rodionova se joacă ACUM! Set câștigat de româncă, după doar 34 de minute. Prestație perfectă a fostului lider mondial LIVE TEXT citeşte ştirea pe ziare.com

WhatsApp nu va mai funcționa pe anumite telefoane: Samsung, iPhone și Huawei, pe listă. Ce alternative au românii citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Christina Aguilera a stârnit îngrijorare printre fani din cauza noii ei siluete: "Arată bolnavă". E mai subțire ca la 20 de ani