Barcelona și-a aflat pedeapsa din partea UEFA

27.09.2024, 18:50
  • SuperLiga: CFR - UTA, sâmbătă, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Oțelul, sâmbătă, 21:30, DGS 1

Barcelona a pierdut, în deplasare, cu Monaco, scor 1-2, în prima rundă din Liga Campionilor.

Fanii Barcelonei au afișat un banner nazist în timpul duelului cu francezii, iar clubul catalan a fost amendat cu 10.000 de euro.

Barcelona va juca fără spectatori meciul cu Steaua Roșie Belgrad, din Liga Campionilor

Clubul a primit restricție să vândă bilete pentru următorul meci din deplasare din Liga Campionilor, cu Steaua Roșie Belgrad, programat duminică, 6 noiembrie.

Această pedeapsă a fost emisă de UEFA, după ce formația spaniolă a mai primit o interdicție din cauza comportamentului rasist al suporterilor din meciul împotriva celor de la Paris Saint-Germain, din Liga Campionilor, din luna aprilie.

"Clubul anunță va respecta și va aplica această sancțiune.

FC Barcelona va returna costul biletelor pentru fanii care și-au achiziționat deja.", se arată într-un comunicat publicat pe site-ul oficial al clubului.

AS Monaco - Barcelona 2-1. Catalanii, eșec la debutul în Champions League

Meciul disputat pe Stade Louis II a început cum se poate mai prost pentru Barcelona. Concret, în minutul 10 al partidei, Eric Garcia (23 de ani), fundașul central al grupării blaugrana, a primit direct cartonașul roșu din partea arbitrului Lindhout pentru un fault comis din postura de ultim apărător. Astfel, spaniolii s-au văzut nevoiți să joace în inferioritate numerică încă din startul partidei.

Pe fondul superiorității numerice, francezii au reușit să deschidă scorul în minutul 16, prin Maghnes Akliouche, care s-a infiltrat în careul advers și a marcat cu un șut pe jos, plasat, în poarta lui Ter Stegen.

Chiar și în 10 oameni, catalanii au reușit să egaleze pe tabela de marcaj în minutul 28, prin Lamine Yamal (17 ani), care a șutat pe jos din afara careului de 16 metri și l-a învins pe Philipp Kohn.

Defensiva Barcelonei nu a mai rezistat în repriza a doua și a primit din nou gol în minutul 72, când George Ilenikhena a fost lansat în atac de Vanderson, a avansat spre poarta adversă, și a marcat în poarta lui Ter Stegen.

În cele din urmă, AS Monaco s-a impus în fața Barcelonei cu 2-1 și i-a administrat prima înfrângere lui Hansi Flick pe banca Barcelonei. Germanul a venit la ”cârma” formației la începutul acestui sezon.

VIDEO Rezumat AS Monaco - Barcelona, scor 2-1

Etichete: fc barcelona , uefa , barcelona monaco

Ce ar face Ungaria dacă ar fi atacată de Rusia. Răspunsul șocant dat de un apropiat al lui Viktor Orban

Balazs Orban, consilierul politic al omonimului său - premierul ungar (dar fără nicio legătură cu el) -, a fost invitat la un podcast miercuri, unde a vorbit despre apărarea Ucrainei împotriva agresiunii ruse. Dacă ar fi fost în locul Ucrainei, Budapesta nu s-ar fi luptat cu rușii, a spus principalul consilier al premierului Viktor Orban, relatează Politico.

Video FCSB - RFS 4-1. Campioana României, start excelent în Europa League! Olaru, Bîrligea și Ștefănescu au fost decisivi

Echipa lui Florinel Coman, condusă cu 0-3 în minutul 27! Cât s-a terminat meciul și nota primită

Toni Kroos era pregătit să semneze, dar a aflat cine e noul antrenor al echipei și a refuzat pe loc

"Ce i-ați transmis lui Drăgușin după eliminare?" Ange Postecoglou a dat răspunsul pe loc

Exclusiv Ilie Dumitrescu a repetat de trei ori un cuvânt, după ce a auzit că Radu Drăgușin a rezistat opt minute pe teren

Video Dinamo - FC Botoșani 2-2. ”Nebunie” pe Arcul de Triumf! Două goluri anulate și un cartonaș roșu pentru ”Câini”

Oficial CS Rapid are un nou președinte

Exclusiv Gigi Becali i-a transmis un mesaj lui Vlad Chiricheș. Ce a spus despre Marius Ștefănescu

Gol de generic! Juan Bauza a reușit o bijuterie de gol în Emirate

UEFA a postat un mesaj de TREI cuvinte, după FCSB - RFS 4-1

Vin banii! Suma uriașă la care a ajuns FCSB din Europa League, după victoria cu RFS

PEROZMonica Bellucci, superbă într-o rochie din catifea, care i-a îmbrățișat silueta, de mână cu iubitul. Și la 60 de ani e o adevărată divă

FILM NOWDakota Johnson, spectacol pe plaja din Malibu, într-un costum de baie galben. Actrița, însoțită de un alt bărbat celebru

Gigi Becali e făcut ”praf”, după ce a hotărât să revină în politică: ”I-a dispărut mirosul pușcăriei și vrea balamuc!” citeşte ştirea pe Prosport.ro

Becali a dat de pământ cu un jurnalist celebru: ”Vrea să mor”. A spus totul în direct, chiar la trustul unde scrie acesta citeşte ştirea pe ziare.com

Momentul în care Sever Mureșan a contat pentru sportul românesc. Legătura cu Dinamo și cele 159 de milioane de euro de la Dacia Felix citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Madonna s-a asigurat că toată atenția este asupra ei. Artista în vârstă de 66 de ani, seducătoare într-o ținută cu un decolteu amețitor