Ajunge la FCSB în vară, dar riscă să nu joace: ”Îi lipsesc multe”
grozav
Gicu Grozav și-a dat acordul și semnează: ”Lucrurile sunt rezolvate”
aganovic
Și-a anunțat plecarea imediat după ultimul meci al sezonului: ”Mă duc undeva unde sunt dorit”
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
2 - 1
Otelul Galati Otelul Galati
Du 05.05.2024 15:30

Petrolul - Oțelul 2-1. Victorie mare pentru ”Lupii galbeni”, care au scăpat de emoțiile retrogradării

05.05.2024, 17:20

• Premier League: Man. City - West Ham, duminică, 18:00, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - FCSB, duminică, 21:00, DGS 1

Victoria Petrolului împotriva celor de la Oțelul Galați, scor 2-1, a adus liniștea la Ploiești, întrucât formația antrenată de Laszlo Balint a scăpat de stresul retrogradării, înainte de ultima etapă a acestui sezon de play-out.

Partida a fost una foarte dificilă, întrucât Oțelul Galați este ocupanta locului doi din play-out.

Petrolul - Oțelul Galați 2-1. Berisha a adus liniștea la Ploiești

Grozav a deschis scorul în minutul 11 din penalty, dar gălățenii au restabilit egalitatea până în pauză prin Maciel. În cele din urmă, Berisha a deviat în poartă șutul trimis de Țicu în minutul 80 și a obținut toate cele trei puncte pentru ”Lupii Galbeni”.

În urma acestui rezultat, Petrolul a acumulat 29 de puncte și s-a distanțat la 5 lungimi de Voluntari, formație care ocupă loc de baraj. De partea cealaltă, Oțelul a rămas pe 8, cu 33 de puncte.

Întâlnim un adversar greu și o să fie un meci complicat pentru noi. În opinia mea, și le-am spus asta și băieților, Oțelul este cea mai bună echipă din play-out. S-a calificat în finala Cupei României, va lupta pentru un trofeu, așa cum cunt convins că va lupta și pentru prima poziție din play-out. Dar, fel de convins sunt și de faptul că deznodământul partidei este la îndemâna noastră și putem să îndreptăm către noi punctele care ne-ar aduce liniștea.

De când am venit aici am spus că am găsit jucători cu experiență, cu un CV foarte bun, care au jucat la echipe foarte bune, inclusiv în campionate puternice, și de aceea ma bazez și pe orgoliul lor, să se vadă că țin la prestigiul lor și al clubului.

Trebuie să intrăm cu mare curaj, cu mare încredere, pentru că luptăm pentru noi, pentru club, pentru tot ceea ce înseamnă Petrolul, spiritul petrolist și suporterii noștri”, a declarat antrenorul Petrolului, Laszlo Balint.

Partida va fi arbitrată la centru pe Horia Mladinovici (București), ajutat de către Ciprian Danșa (Satu Mare) și de Valentin Avram (București). În cabina VAR se vor afla Viorel Flueran (VAR) și Mihăiță Necula (AVAR).

Petrolul și Oțelul s-au întâlnit de 38 de ani în prima ligă

• 15 victorii Petrolul
  • 10 remize
  • 13 victorii Oţelul
  • 36-34 golaveraj

În partidele din sezonul regulat, a fost 2-2 la Ploiești și 0-0 la Galați.

Clasamentul play-out, SuperLigă

Clasament play-out / Foto: Captură digisport.ro

• 95 fr2

Final de meci. Petrolul Ploiești s-a impus cu scorul de 2-1.

• 90 sp2
    Start prelungiri repriza 2

Meciul dintre Petrolul și Oțelul va fi prelungit cu 5 minute.

• 87 s
    Schimbare Petrolul Ploiesti

Gicu Grozav a fost înlocuit cu Alexandru Ișfan.

• 87 s

Radu Denis a fost introdus pe teren în locul lui Sergiu Hanca.

• 86 cg
    Cartonaş galben Petrolul Ploiesti

Paul Papp a primit cartonașul galben.

• 82 cg

Berisha a fost avertizat cu cartonaș galben.

• 81 g
    Gol Petrolul Ploiesti

Goool Petrolul! Berisha i-a adus pe ploieșteni în avantaj, după ce a deviat un șut expediat de Țicu.

• 76 s
    Schimbare Otelul Galati

Lameira a fost înlocuit cu Tănasă.

• 76 s

Bodișteanu a fost înlocuit cu Tănasă.

• 71 s

Alexandru Musi a fost scos de pe teren, iar în locul său a intrat Iustin Răducan.

• 67 cg
    Cartonaş galben Otelul Galati

Frederic Maciel a văzut cartonașul galben în urma unui fault.

• 59 s

Albin Berisha i-a luat locul lui Christian Irobiso.

• 53 s

Rusevic a fost înlocuit cu Alex Pop.

• 53 s

Zhelev a fost înlocuit cu Adăscăliței.

• 47 fr1

Final de primă repriză! Petrolul și Oțelul sunt la egalitate după prima parte a acestui meci, scor 1-1.

• 45 s

Prima schimbare efectuată de Laszlo Balint. A ieșit Jair și a intrat Lucian Dumitriu.

• 45 sr2

A început repriza secundă de la Ploiești!

• 45 sp1
    Start prelungiri repriza 1

Prima repriză a fost prelungită cu două minute.

• 45 oc
    Ocazie

Ocazie mare Petrolul! Gicu Grozav a rămas în situație de unu la unu cu portarul advers, dar fotbalistul gazdelor și-a bătut joc de o oportunitate excelentă.

• 40 g
    Gol Otelul Galati

Gooool Oțelul! Gălățenii au restabilit egalitatea prin Maciel, care l-a învins pe Zima cu un șut din interiorul careului.

• 37 fm
    Fază meci Otelul Galati

Oțelul a reușit să înscrie, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

• 12 oc
    Ocazie Petrolul Ploiesti

Musi a reluat mingea din câțiva metri, dar portarul oaspeților a respins balonul.

• 10 cg

Pap a fost avertizat.

• 10 g

Grozav a transformat lovitura de pedeapsă.

• 9 p
    Penalty

Musi a scăpat singur cu portarul, a avansat spre poarta adversă, și a fost faultat de Pap în careu. Arbitrul a acordat lovitură de la 11 metri pentru Petrolul.