FOTBAL:FCSB-RAPID BUCURESTI, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (20.04.2024)
Veste bună pentru Rapid înaintea derby-ului cu FCSB! Jucătorul s-a operat și a început recuperarea
FOTBAL: FCU 1948 CRAIOVA - AFC HERMANNSTADT SIBIU, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (12.05.2024)
Tottenham Hotspur v Manchester City, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 14 May 2024
Ce au cerut englezii, după ce l-au văzut pe Radu Drăgușin contra lui Manchester City
LIVE Stirile Digi Sport
3 - 2
Rapid Rapid
Du 05.05.2024 21:30

CFR Cluj - Rapid 3-2. Victorie pentru ardeleni la revenirea lui Dan Petrescu. Giuleștenii, fără succes în play-off

05.05.2024, 23:25

• SuperLiga: CFR - Farul, sâmbătă, 21:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - Sepsi, sâmbătă, 21:00, DGS 2

CFR Cluj a învins-o pe Rapid, pe teren propriu, scor 3-2, într-un meci din etapa a 8-a a play-off-ului SuperLigii.

• Partida dintre cele două formații a putut fi văzută în direct pe Digi Sport 1. De asemenea, abonații RCS-RDS au putut urmări partida pe aplicația Digi Sport și pe site-ul digisport.ro.

CFR Cluj - Rapid București 3-2

A fost o primă repriză ”incendiară” în Gruia. Krasniqi a deschis scorul, în minutul 16, dar ardelenii au întors rezultatul prin Bîrligea, în minutul 20, și Otele, în minutul 30.

În repriza a doua, Otele a reușit ”dubla”, în minutul 56. Burmaz i-a readus pe giuleșteni în avantaj, cu o execuție spectaculoasă din lovitură liberă, în minutul 60. Rapidiștii au avut șansa de a egala, dar Albion Rrahmani a ratat o lovitură de la 11 metri, în minutul 72.

S-a terminat 3-2, iar Dan Petrescu a revenit cu un succes în Gruia. CFR Cluj este pe locul 2 în SuperLigă, cu 40 de puncte. De partea cealaltă, Rapid e ultima în play-off, cu 29 de puncte.

Rezumatul meciului:

Înaintea acestei partide, cele două echipe vin după rezultate diferite înregistrate în play-off. Astfel, dacă CFR a obținut două victorii consecutive (1-0, în deplasare, cu Universitatea Craiova și 2-1, pe teren propriu, cu Sepsi Sfântu Gheorghe), Rapid a înregistrat două eșecuri la rând în acest mini-campionat (1-3, în deplasare, cu Farul Constanța, și 1-2, pe teren propriu, cu Universitatea Craiova).

De altfel, giuleștenii nu au înregistrat nicio victorie în play-off și au avut rezultate ”de coșmar”: 6 înfrângeri și o remiză (2-2 cu FCSB). În acest moment, CFR Cluj se află pe locul al treilea în play-off, cu 37 de puncte, în timp ce Rapid se află pe poziția a 6-a (ultima), cu 29 de puncte.

În meciul cu CFR din Gruia, giuleștenii își joacă ”ultima carte” pentru a prinde un loc de cupă europeană. Pentru a ajunge în Conference League, ”alb-vișinii” trebuie să câștige toate cele 3 meciuri rămase de disputat (cu CFR,  cu Sepsi și cu FCSB), iar o echipă dintre Universitatea Craiova sau CFR să nu mai obțină niciun punct până la finalul stagiunii.

Între Rapid și CFR Cluj ”s-au consumat” până acum 31 de meciuri directe, iar rezultatele înregistrate pe teren au fost de partea giuleștenilor: 14 victorii Rapid, 7 remize, 10 victorii CFR.

Rezultatele dintre CFR și Rapid din acest sezon

• Rapid - CFR Cluj 3-1 (etapa 10 din SuperLiga)
  • Rapid - CFR Cluj 0-0 (Cupa României)
  • CFR Cluj - Rapid 0-1 (etapa 25 din SuperLiga)
  • Rapid - CFR Cluj 1-4 (etapa 3 din play-off

Echipele probabile la CFR Cluj - Rapid

CFR Cluj: Sava – Mogoș, Boben, Kresic, Abeid – Avonou, Muhar, Tachsidis – C. Deac, Birligea, Otele

Rapid: Ungureanu – Cr. Braun, Cr. Săpunaru, Iacob, Onea – Kait, R. Oaidă, Emmers – Petrila, Rrahmani, Burmaz

Fază meci CFR Cluj

Albion Rrrahmani a ratat lovitura de la 11 metri!

• 71 fm
    Fază meci

Marian Barbu a acordat penalty pentru Rapid, după intervenția VAR.

• 60 g
    Gol Rapid

GOOOL Rapid! Giuleștenii au redus din diferență prin Burmaz, care a reușit o execuție spectaculoasă din lovitură liberă.