UEFA Europa League Semi-final Manchester United v Athletic Bilbao
Ruben Amorim sună adunarea după calificarea lui Manchester United în finala Europa League: ”Am fost groaznici”
prados-lindelof
Video ”Intrare criminală” în Manchester United - Athletic Bilbao: I-a făcut gaură în picior. Decizia arbitrului
Screenshot 2025-05-12 151524
News Alert Comisia de Licențiere a respins dosarul unei echipe din SuperLigă! Prima reacție a clubului
Digi Sport 1 Live
Acum
LIVE Liga Digi Sport

Genk - Astra 1-0. S-a terminat aventura campioanei, în Europa. Șumudică, trimis în tribună

23.02.2017, 16:58

Aventura Astrei în Europa League s-a oprit la Genk, acolo unde a pierdut cu 1-0, după ce, în tur, la Giurgiu, a remizat, 2-2.

genk astra
  • SuperLiga: Petrolul - Oțelul, luni, 18:00, DGS 1

  • SuperLiga: Dinamo - Rapid, luni, 21:00, DGS 1

La prima ocazie a campioanei României, Budescu a reuşit o centrare excelentă, dar Seto nu a ajuns să împingă mingea în poartă. Tot echipa lui Şumudică a făcut faza primeri reprize. Budescu a tras însă peste poartă.

Ratările Astrei au continuat şi după pauză. Seto nu a profitat de o poziţie bună pentru a trage la poartă, iar Daniel Niculae a irosit o minge recuperată tot de el. Budescu a scăpat de fundaşii adverşi, dar nu a obţinut decât un corner.

În replică, Genk a marcat singurul gol al partidei prin Pozuelo, în minutul 67. Astra a alergat după egalare, dar portarul gazdelor a respins şutul lui Junior Morais.

Pe final, Şumudică a fost trimis de arbitru în tribună, de unde a urmărit ultimele minute ale Astrei în Europa League.



UPDATE - min 90+4: Final de meci. Genk se califică, după ce a trecut de Astra cu scorul de 3-2 la general.

UPDATE - min 90+1: Cartonaș galben pentru Săpunaru.

UPDATE - min 89: Kumordzi și Boetius au intrat în locul lui Pozuelo și Malinoskiy.

UPDATE - min 88: Silviu Lung se opune la șutul lui Samatta.

UPDATE - min 86: Marius Șumudică este trimis în tribune, în urma protestelor.

UPDATE - min 86: Cartonaș galben pentru Boubacar.

UPDATE - min 84: Samatta reia cu capul în brațele lui Lung.

UPDATE - min 82: Alexandru Ioniță intră în locul lui Takayuki Seto.

UPDATE - min 81: Budescu șutează în blocaj de la peste 20 de metri.

UPDATE - min 81: Cartonaș galben pentru Malinovskiy.

UPDATE - min 78: Cartonaș galben pentru Takayuki Seto.

UPDATE - min 76: Schrijvers îi lasă locul veteranului Buffel.

UPDATE - min 75: Ryan se opune la șutul lui Junior Morais din unghi.

UPDATE - min 70: Sergiu Buș a intrat în locul lui Daniel Niculae.

UPDATE - min 68: Florea i-a luat locul lui Stan.

UPDATE - min 67: GOL GENK! Pozuelo marchează dintr-o lovitură liberă, executată direct pe poartă, din lateral, cu largul concurs al lui Silviu Lung. VIDEO

UPDATE - min 65: Trossard șutează din întoarcere, din careu, puțin pe lângă poartă.

UPDATE - min 62: Trossard șutează prost, din afara careului.

UPDATE - min 56: Astra ratează două oportunități în același minut. Mai întâi, Seto gestionează prost o fază în care mingea a ricoșat la el după o contră a lui Teixeira, iar, apoi, Daniel Niculae, care a pătruns în careu, a centrat într-o zonă în care nu se afla niciun coechipier.

UPDATE - min 55: Început liniștit de repriză secundă, fără faze de poartă importante.

UPDATE - min 46: A început repriza a doua.

UPDATE - min 45: Pauză la Genk.

UPDATE - min 41: Ocazie uriașă ratată de Astra! Teixeira a centrat pe jos, printre Seto și Niculae, iar, apoi, Budescu, nemarcat, a reluat peste poartă!

UPDATE - min 38: Malinovskiy șutează puțin pe lângă poartă, din lovitură liberă.

UPDATE - min 36: Pozuelo șutează pe lângă poartă, din afara careului.

UPDATE - min 34: Budescu centrează cu exteriorul în fața porții, dar nimeni nu reușește să devieze balonul.

UPDATE - min 26: Cartonaș galben pentru Junior Morais.

UPDATE - min 25: Ocazie mare pentru Genk! Silviu Lung s-a opus însă la șutul lui Trossard, din apropiere!

UPDATE - min 21: Daniel Niculae șutează în forță, de la 20 de metri, pe lângă poarta lui Ryan.

Vâtul le dă mari bătăi de cap jucătorilor. Australianul din poarta lui Genk, Ryan, a scăpat o minge relativ ușoară, în timp ce Budescu a fost nevoit să-și reașeze mingea înainte de a executa un corner.

UPDATE - min 18: Lung respinge în față șutul lui Trossard.

UPDATE - min 14: Șut defectuos ăla lui Malinovskiy de la mare distanță de poarta lui Lung.

UPDATE - min 11: Pozuelo șutează peste poartă dintr-o lovitură liberă, de la aproximativ 20 de metri.

UPDATE - min 10: Cartonaș galben pentru Alexandru Stan.

UPDATE - min 8: Filipe Teixeira șutează imprecis din afara careului.

UPDATE - min 6: Schrijvers șutează de la marginea careului, periculos, pe lângă poartă!

UPDATE - min 1: A început meciul! Astra are lovitura de start.


UPDATE 21:00 - Echipele de start:

Genk: Ryan - Castagne, Brabec, Colley, Uronen - Malinovskiy, Berge - Trossard, Pozuelo, Schrijvers - Samatta.
Rezerve: Jackers, Walsh, Kumordzi, Boetius, Buffel, Heynen, Janssens.
Antrenor: Albert Stuivenberg.

Astra: Lung - Stan, Geraldo, Săpunaru, Morais - Seto, Boubacar, Lovin - Budescu, Niculae, Teixeira.
Rezerve:
Iliev, Fabricio, S. Buș, Florea, Oroș, Nicoară, Ioniță.
Antrenor: Marius Șumudică.


Astra și Genk au remizat la Giurgiu, 2-2, în tur și formația belgiană pleacă teoretic cu prima șansă în returul programat în această seară, de la ora 22:05, pe Luminus Arena. Campioana are nevoie de o victorie sau un egal cu cel puțin 3 goluri pentru a merge în optimile de finală din UEFA Europa League.

Echipa lui Șumudică a plecat de ieri în Belgia și atacantul Daniel Niculae a anunțat că Astra va ataca la Genk. Teixeira a precizat însă că principalul obiectiv al formației campioane este calificarea în play-off-ul din Liga 1 și că eliminarea din Europa League nu ar fi o mare tragedie.

Astra are un parcurs aproape perfect în meciurile jucate pe teren străin în actuala ediție de UEFA Europa League. Giurgiuvenii au pierdut un singur meci, la Roma. Italienii s-au impus cu 4-0. Formația lui Marius Șumudică a reușit și 3 victorii, la West Ham, Viktoria Plzen și Austria Viena.

ECHIPELE PROBABILE:

Genk (4-2-3-1): Ryan - Castagne, Brabec, Colley, Uronen - Berge, Heynen - Schrijvers, Pozuelo, Trossard - Samatta
Antrenor: Albert Stuivenberg

Astra (5-4-1): Lung - Al. Stan, Săpunaru, Geraldo, Fabricio, Junior Morais - Al. Ioniță, Takayuki, Teixeira, Budescu - D. Niculae
Antrenor: Marius Șumudică

Etichete: europa league , astra giurgiu , genk astra


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
Digi24
Ce îi cer soldații ucraineni de pe front lui Zelenski înainte de negocierile de pace directe cu Rusia
Ce îi cer soldații ucraineni de pe front lui Zelenski înainte de negocierile de pace directe cu Rusia

După ce au respins atacuri rusești în timpul unui armistițiu de trei zile declarat de Putin și...

Descarcă aplicația Digi24

Ultima oră

Vezi ultimele ştiri

Sondajul zilei

Top articole
flo
OUT de la Real Madrid! Florentino Perez îl lasă să plece odată cu Ancelotti, după 3-4 cu Barcelona

Surpriză de proporții: Cosmin Contra a semnat!
profimedia-0483365231
Dan Alexa a ”explodat”, după ce a văzut unde a fost pozată soția sa la câteva zile după anunțul divorțului
Screenshot 2025-05-11 090558
Barcelona - Real Madrid 4-3. Patru din patru. Catalanii sunt la o victorie distanță de titlu
barca---real
Soția lui Ionel Ganea a rupt tăcerea, la 48 de ore de la accident! Pe cine dă vina: "Nu se întreabă nimeni?"
ggg
Recomandările redacției
Screenshot 2025-05-12 151524
News Alert Comisia de Licențiere a respins dosarul unei echipe din SuperLigă! Prima reacție a clubului

Comandantul CSA Steaua, reacție promptă după ce FCSB se bucură pentru titlul 28: ”Să se ia măsuri”
Denis Drăguș, tot mai aproape de revenire! Nu a mai jucat de o lună pentru Trabzonspor
dragus-denis
Hermannstadt, victorie de 1 milion de euro!
Screenshot 2025-05-12 150203
Citește și
Tottenham a egalat un record vechi de 54 de ani în Europa League. A mai reușit așa ceva doar contra Rapidului
Football, Europa League, semi-final, Tottenham - Bodř/Glimt, London, United Kingdom - 01 May 2025
În 2023 eliminau dramatic o echipă din România, iar acum au obținut cea mai mare performanță din istoria țării
CALCIO - UEFA Europa League - SS Lazio vs FK Bodo/Glimt
A fost înșelată de soț, a divorțat, iar apoi a început o relație cu un bărbat cu 25 de ani mai tânăr: „M-a ajutat să renunț la frică!”
A fost înșelată de soț, a divorțat, iar apoi a început o relație cu un bărbat cu 25 de ani mai tânăr: „M-a ajutat să renunț la frică!”
Noul star al Rapidului, convocat de Mircea Lucescu la naționala României! Reacția FRF
Noul star al Rapidului, convocat de Mircea Lucescu la naționala României! Reacția FRF
Mesajul lui Nelu Varga, după ce FCSB a luat un nou titlu
Mesajul lui Nelu Varga, după ce FCSB a luat un nou titlu
Christopher Schwarzenegger, despre transformarea sa fizică incredibilă: "Nu se întâmplă peste noapte. Încă n-am ajuns la final"
Christopher Schwarzenegger, despre transformarea sa fizică incredibilă: "Nu se întâmplă peste noapte. Încă n-am ajuns la final"
Andreea Bălan, în cea mai scurtă și strălucitoare rochie, cu șireturi de sus până jos: "Așa am de gând să merg la vot"
Andreea Bălan, în cea mai scurtă și strălucitoare rochie, cu șireturi de sus până jos: "Așa am de gând să merg la vot"
Cât costă cel mai scump Duster din Europa. Ce dotări speciale are
Cât costă cel mai scump Duster din Europa. Ce dotări speciale are
Unii pensionari rămân cu bani mai puțini la pensie. Când s-au pensionat? Ministerul Muncii confirmă
Unii pensionari rămân cu bani mai puțini la pensie. Când s-au pensionat? Ministerul Muncii confirmă
La un pas de finală! România mai are un singur reprezentant în competițiile europene
Romania v Ukraine: Group E - UEFA EURO 2024
Rezultat mare scos de echipa lui Dan Șucu la Napoli. Poate influența lupta pentru titlu în Serie A
Rezultat mare scos de echipa lui Dan Șucu la Napoli. Poate influența lupta pentru titlu în Serie A
La un pas de finală! România mai are un singur reprezentant în competițiile europene
Romania v Ukraine: Group E - UEFA EURO 2024

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

ProFm
Andreea Bălan, în cea mai scurtă și strălucitoare rochie, cu șireturi de sus până jos:
Andreea Bălan, în cea mai scurtă și strălucitoare rochie, cu șireturi de sus până jos: "Așa am de gând să merg la vot"
Digi World
Săritul corzii, exercițiul complet care îți transformă corpul în doar câteva minute pe zi. Ce beneficii aduce pentru sănătate
Săritul corzii, exercițiul complet care îți transformă corpul în doar câteva minute pe zi. Ce beneficii aduce pentru sănătate
Digi Animal World
Ea este omida „colecționară de oase”. Insectă rară din Hawaii care trăiește printre păianjeni și își poartă prada
Ea este omida „colecționară de oase”. Insectă rară din Hawaii care trăiește printre păianjeni și își poartă prada